Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» CUVINTE DE FOLOS (III)
Ieri la 12:49 Scris de dolion

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Ieri la 12:45 Scris de dolion

» Invatamant
Ieri la 12:41 Scris de dolion

» ANUNTURI
Vin 14 Sept 2018, 20:57 Scris de dolion

» Eternul feminin
Mier 29 Aug 2018, 01:28 Scris de Ciprian

» ENGLISH
Mar 21 Aug 2018, 12:37 Scris de zaraza26

» Politica se face cu... caricaturi
Joi 09 Aug 2018, 14:10 Scris de zaraza26

» Limba română
Sam 04 Aug 2018, 21:22 Scris de Anahoret

» STIRI SOCIALE
Vin 20 Iul 2018, 11:10 Scris de zaraza26

» MAXIME, CUGETĂRI...
Dum 15 Iul 2018, 04:42 Scris de Ciprian

» BANCURI
Joi 12 Iul 2018, 18:29 Scris de Ion

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Dum 08 Iul 2018, 09:50 Scris de dolion

» CAMERA DE WHISKY
Sam 07 Iul 2018, 18:08 Scris de Anahoret

» Chestii funny
Mar 03 Iul 2018, 11:11 Scris de zaraza26

» Casuta din padure
Lun 02 Iul 2018, 14:27 Scris de zaraza26

» Educatia în familie
Vin 08 Iun 2018, 14:01 Scris de zaraza26

» Una... Alta... în politică
Mar 05 Iun 2018, 17:59 Scris de Ion

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mar 05 Iun 2018, 07:32 Scris de dolion

Cuvinte-cheie
comment-143 internet 1918 drumetie reclame muzica_traditionala Patapievici 1 politica brasov padure istorie Vremea sibiu romana Popasul Literatura 23 google curiozitati Limba taieri Când mediu problema maxime
Septembrie 2018
LunMarMierJoiVinSamDum
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Top postatori
dolion

Emil Condor

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Eternul feminin

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Mar 16 Dec 2014, 18:09

@Ion a scris:
...
Eu am citit aici un studiu, in urma caruia il pun exact la loc, imediat si apoi trag apa.

Eu acum am citit studiul ala. so funny! Imi vine sa zic: "bueyy, ala care-ai facut studiul, ejti nebun?   " mda...

Deci treaba cu capacul e asa: el se duce si face pisu cu capacul coborat si niciodata nu nimereste gaura budei, desi nu are 2 mm in diametru. Apoi ea se duce si se aseaza cu fundul pe capacul ala plin de pipi. Bleaaaaxxx  scratch

Ai mei baieti nu fac asta niciodata. Pe bune! E un reflex sa ridice capacul. Dar o colega imi zicea ca o sa-l bage pe-al ei cu capul in buda ca pe pisoi  cake Asta mai de demult, intre timp probabil ca nu mai e cazul.
Sus In jos
Ion

Numarul mesajelor : 4695
Varsta : 77
Localizare : USA
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Mar 16 Dec 2014, 18:11

Asta cu 99% e cam asa:
Un doctor are rata de reusita de 99% in operatiile pe care le face.
Un pacient se prezinta la el si il intreaba daca din ultimii 99 i-a murit vreunul.
Doctorul a zis da. Atunci pot sa ma operez....

Ala 1% din statistica e foarte periculos....

Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Mar 16 Dec 2014, 18:12

@Anahoret a scris:
... Păi... ce facem în bucătărie sau în baie? Sală de operație? Detergentul obișnuit și hipocloritul nu mai sunt bune? Pe când aparate de sterilizare cu radiații gamma pentru uz casnic? Laughing

Stai linistit ca toate fandoselile alea scumpe carora li se face reclama (si care-s scumpe tocmai pt ca li se face reclama) contin detergent si hipoclorit. Probabil vreun parfum ceva si un ambalaj smecher.
Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Mar 16 Dec 2014, 18:16

Eu zic ca e mai educativ, pentru copii, sa se incerce asa cum am scris mai sus:

If you sprinkle, when you tinkle,
Be switie, wipe the sitie!

tinkle=meaning "to urinate" is recorded from 1960, from childish talk. Related: Tinkled ; tinkling.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Mar 16 Dec 2014, 18:23

Da Ion. Dar stii cum e. Mai bine sa eviti sa sprinkle decat sa te chinui dupa aia sa wipe Very Happy
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 7171
Varsta : 57
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Mar 16 Dec 2014, 18:30

Mihaela a scris:
Ai mei baieti nu fac asta niciodata. Pe bune! E un reflex sa ridice capacul. Dar o colega imi zicea ca o sa-l bage pe-al ei cu capul in buda ca pe pisoi  cake Asta mai de demult, intre timp probabil ca nu mai e cazul.

Nu citisem studiul, mă gândeam că deranjează estetic dacă respectivul capac stă ridicat tot timpul.
Bineînțeles că ridici colacul când te duci să "dai cu busuiocul"! Cum dracu altfel?!

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Mar 16 Dec 2014, 18:42

Mihaela a scris:

Stai linistit ca toate fandoselile alea scumpe carora li se face reclama (si care-s scumpe tocmai pt ca li se face reclama) contin detergent si hipoclorit. Probabil vreun parfum ceva  si un ambalaj smecher.
Acu... dacă tot am dat-o pe curățenie și pe tronul familial... pentru curățat WC-ul prefer un produs pe bază de gel. Are ceva acid clorhidric în el, pentru intră în reacție cu piatra, însă gelul îl ține mai mult pe poziție ca să zic așa. Folosit sistematic, nu mai ai treabă cu sărurile iar concentrația de acid nu-i atât de mare încât să strice smalțul. Eu sunt mulțumit de produsul respectiv.

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Mar 16 Dec 2014, 18:44

Problema este asa:
Cand tragi apa, capacul trebuie sa stea jos, indiferent ca e adevarat sau nu acel studiu.
In felul acesta, fiecare si-l ridica dupa cum e cazul. Dupa folosire, insa, bolul trebuie sa ramana acoperit.

Pana la urma, WC-ul turcesc era mai bun. Dr. OZ a si explicat de ce.
Pentru cei constipati, pozitia respectiva ajuta foarte mult.

In felul acesta s-ar putea pune ''capac'' discutiei despre folosirea capacului.

Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Mar 16 Dec 2014, 18:46

@Ion a scris:

In felul acesta s-ar putea pune ''capac'' discutiei despre folosirea capacului.
amin

Vizitator

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Mar 16 Dec 2014, 18:48

Coreect! Laughing

P.S.Capacul coborat, colacul ridicat. Laughing
Sus In jos
dolion

Numarul mesajelor : 22505
Varsta : 67
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Vin 19 Dec 2014, 12:41

“A spus vreodata biserica, ca femeile trebuie sa aiba drepturi egale cu barbatii in fata legilor religioase si civile? Nici o institutie in lumea moderna nu este atat de tiranica si nedreapta cu femeile cum este Biserica Crestina. Le cere totul si nu le ofera nimic in schimb. Istoria Bisericii nu contine vreo singura sugestie asupra egalitatii femeilor… Doar prin intermediul tiraniei si minciunii este crestinismul in stare sa tina femeile supuse.”[Walker Barbara – The woman’s encyclopedia of myths and secrets]

http://luptaanticapitalista.wordpress.com/2011/01/07/crestinism-versus-femeie/

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Vin 19 Dec 2014, 12:43

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Vin 19 Dec 2014, 13:51

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Vin 19 Dec 2014, 13:51

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Vin 19 Dec 2014, 13:52

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Vin 19 Dec 2014, 17:19

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Dum 18 Ian 2015, 07:16

Venin de femeie

Noi, femeile, avem de când lumea o mare problemă: cea a locului sub soare. Despre care doar naivele mai cred că e destul pentru toată lumea. Pentru că restul, cu siguranță, au constatat măcar o dată (fericitele!), că exact locul pe care tocmai l-au ocupat a devenit brusc râvnit, deși la început era liber, iar ele nu păreau a încurca pe nimeni.

În Biblie se spune că nicio rană nu este ca rana inimii și nicio răutate ca răutatea femeii. Și noi știm cel mai bine, din nefericire, cât adevăr nici măcar nu se ascunde în vorbele astea. Cu nedorita precizare că nu bărbații sunt ținta predilectă a răutății feminine, cum ați putea crede dacă asociați suferința din dragoste înșelată cu răzbunarea. Ci, paradoxal, tot femeile.

Se spune că opusul dragostei – mă gândesc și la cea predicată în biserică, față de aproapele tău – nu este ura, ci indiferența. Dacă stăm și cugetăm, aceasta este cu mult mai rea și absolut condamnabilă, pentru că înseamnă aneantizarea celui căruia îi este destinată. Dar parcă ajungi să o preferi în locul atenției rău intenționate, atunci când devii, fără voie, beneficiarul acesteia.

Când semeni vânt și te aștepți să culegi senin, fiindcă în astfel de situații funcționează cel mai bine principiul bumerangului, e ipocrizie curată să te miri ori să te plângi de răutatea celor din jur. Până la urmă și cel mai bun creștin va uita de îndemnul la umilință, că prea sunt luate drept prostie îngăduința și gestul de a întoarce și celălalt obraz. Și pentru că oamenii nu sunt îngeri și nu-și doresc un Dumnezeu fără ocupație, se pare că omenește ar fi mai degrabă să răspunzi atunci când ești atacat, decât să crezi în atitudini pacifiste, de genul ”ignoră, vezi-ți de treaba ta, lasă gura lumii, că nici pământul n-o închide”.

Cred însă că impulsul de a răspunde atacurilor, organizate cel mai adesea din poziția curajoasă în care clevetitorii preferă să îți vadă spatele, e mai puternic atunci când nu faci nimic din ceea ce ar putea deranja și te trezești într-un război care nu-i al tău. Atunci, nedumerirea parcurge mai rapid sau mai lent, în funcție de temperament, drumul către revoltă. De ce un colectiv, oricât de mic ar fi, și în care există cel puțin două femei, devine brusc un viespar și locul, neîncăpător? Și, în loc să se parfumeze, amețitor și seducător, aerul se înveninează?

Să ne reamintim că îndemnul „Cherchez la femme!” nu are sensul indispensabilității femeii, ci pe cel al căutării sursei unui rău săvârșit. Noi am răstălmăcit-o, amăgindu-ne, dar bărbații știu adevărul. De aceea zâmbesc condescendent ori de câte ori ne văd încăierându-ne. Măcar pentru asta și tot ar trebui să renunțăm a ne mai defăima unele pe altele chiar în văzul lor și, mai mult, să le mai și cerem ajutorul să îndepărtăm inexistente rivale în doar imaginare competiții.

Toate avem câte ceva care ne face unice. De ce am prefera atunci, păgubos pentru toate, să ne purtăm într-un fel care ne face comune? De ce să mutăm fierea lângă centrul vorbirii? S-o lăsăm să-și facă treaba unde este și să ne acordăm unele altora mai mult respect și încredere.

Mihaela Cârlan
10 May 2011

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Sam 31 Ian 2015, 17:56

Femeia care nu dorește să fie și mamă

Sexualitatea se explorează în cele mai incredibile detalii, vădit absconsă și totuși de mare interes pentru majoritatea locuitorilor planetei Pământ. Femeile și-au început încă din secolul al XVIII-lea emanciparea și și-au dorit cariere strălucite, egalitate (și, din păcate, nu complementaritate) cu bărbații, libertatea de a dispune de corpul lor și de a se bucura de beneficiile unei vieți sexuale dezinhibate. Noi, umanitatea, am ajuns departe, am rupt rând pe rând preconcepțiile străbunilor, am revoluționat gândirea conservatoare și am împins limitele imoralității în cercul strâmt și rece al eticului asumat. Până și biserica catolică s-a reformat prin apariția unui papă modern, credibil, care nu se sfiește să greșească, să afirme, să reafirme și să contrazică, să recunoască că e… om.
Și după atâta strădanie și lupta socială, personală și profesională, iată că tabu-ul femeii fertile aflate în plinătatea vârstei reproductive care decide că maternitatea nu este o opțiune pentru sine, se impune ca un balast atât în calea acceptării acesteia, cât și în mințile tulburate hormonal de mult prea vocalele sale tovarășe deținătoare de doi cromozomi X.
Desigur, motivele pentru care o femeie alege să aducă pe lume unul sau mai mulți copii nu trebuie explicate, căci societatea nu emite astfel de întrebări. Dacă ar avea curajul să se implice mai mult în motivele care stau la baza acestor decizii, poate ar afla lucruri surprinzătoare și deloc flatante. Poate că preconcepțiile cu privire la „cel mai minunat lucru”, „rodul dragostei celor doi”, „excedent de iubire”, „nevoia de a umple un gol” și multe alte asemenea sloganuri similare s-ar fisura pe alocuri, condiția fiind că femeile să aibă sinceritatea necesară recunoașterii unor lucruri atât de intime. Ostracizarea femeii care alege să nu devină mamă a început, ușor-ușor să fie dezbătută și estompată în lumea civilizată, dar mai mult la nivel ideologic decât în societatea reprezentată de indivizi. Conceptul de „childfree” a atras atenția sociologilor din lumea întreagă și a adus după sine rezultate greu de combătut. Pe măsură ce gradul de educație crește, tentațiile vieții fără copii cresc direct proporțional. Ne referim, desigur, atât la bărbați, cât și la femei, însă discuția noastră se va referi doar la femeile care aleg acest tip de existență.
Egoismul și lipsa simțului matern nu sunt motivele pentru care o femeie nu se vrea a fi mama. O astfel de femeie a alocat enorm de mult timp pentru a se gândi în privința responsabilității, maturității și educației unui viitor vlăstar. Femeile care își încep epopeea maternității cu nesațul ibovnicei și naivitatea fecioarei sunt de neînțeles pentru acestea. Un copil este, cu adevărat, o provocare fără asemănare, este o garanție a perpetuării zestrei genetice, este o promisiune a unui telefon la necaz, este o bucurie în zilele înnorate și o realizare prin ideea continuității. Femeia fără copii își dorește să realizeze ceva pentru sine și pentru lume prin sine și nu prin alții. Paradigma realizării în viața prin copii o frisonează… este ca și când fiecare generație ar amâna reușita personală pentru posteritate. Este o ștafetă fără linie de sosire și fără învingători, este un perpetuum mobile al risipei atâtor minunate opțiuni…
Femeia care alege să nu fie mamă este percepută ca o proscrisă, o dereglată (atât mental, cât și hormonal), ea poartă numele unor frici, este nerecunoașterea onestității proprii, este minciună oglindită în decizii cu impact moral suprem. Nicio femeie care naște nu va mărturisi vreodată că viața sa era mai bună, mai plină și mai ofertanta pentru sine înainte de a naște un prunc. Nicio femeie nu va recunoaște că poate nu are instinct matern nici după naștere sau că a ales maternitatea ca urmare a unor presiuni din partea soțului/iubitului.
Nicio femeie nu va recunoaște că viața se trăiește pentru sine, oricât de egoist ar părea această deviză. O viață trăită pentru sine permite autocunoaștere și multă empatie cu lumea neînrudită din jur. O mamă își iubește copilul și face totul pentru el, o femeie cu sinele asumat iubește viața și face totul pentru lumea din jurul ei. Maternitatea ne cultivă fără preaviz propagarea iubirii față de sângele nostru, față de chipul ce ne seamănă, față de ADN-ul duplicat. Maternitatea ne convinge că sacrificiul personal este demn pentru urmașul genetic, în timp ce ghearele și colții ne țin departe de imixtiunile societății neînrudite. Maternitatea ne alienează într-un cult al personalității reproduse, ne seduce prin perspectiva „God-like”, căci suntem creatori de viață. Maternitatea ne șoptește că suntem mai femei, mai frumoase, mai merituoase și mai complexe, mai demne de milă, de ajutor și de înțelegere. Maternitatea ne face să vedem frumos prin perspectiva chipului angelic ori poate hâd al odraslei plămădite. Maternitatea răpește viziunea estetică a femeii care admira, până de curând, părul bălai și buzele pline, căci al său copil este mai degrabă opusul a tot ceea ce a găsit seducător. Dar cum ar putea să creadă altfel? Cum ar putea să nu afirme că al său copil este cel mai frumos, extrem de inteligent, plin de o maturitate uluitoare, cu rezultate fascinante în toate domeniile – ce să mai – că este un copil bun înconjurat de odrasle obraznice și prost crescute ori că este cinstit și atât de plin de calități?! Omul este, prin definite, o ființă supusă influențelor, o ființă manipulantă și manipulată, eminamente subiectivă și schimbătoare, însă maternitatea ridică subiectivismul la nivel de lege, îl transformă în talismanul tatuat în sufletul mamei care nu mai trăiește viața pentru ea.
Personalități precum Jane Austen, Margaret Mitchell, Emily Dickinson, Anais Nin, Eva Peron, Simone de Beauvoir, Coco Chanel, Katherine Hepburn, Greta Garbo, Mae West, Ioana D’Arc, Amelia Earhart, Frida Kahlo, Virginia Woolf, Willa Cather și multe altele au impresionat lumea și nu au avut urmași. Vă rog să nu îmi spuneți că oamenii faimoși, puternici și geniali sunt suficienți pentru noțiunea de realizare, de amprentă existențială, iar pentru restul se aplică criteriul succesorilor, purtători ai flacării speranțelor pentru realizări viitoare și nu prezente!
Decizia de a-ți perpetua nu specia, ci propriul material genetic, este o opțiune strict personală, aflată sub impactul extrem al societății, al iminenței ceasului biologic, sub impactul subtil al ruminațiilor și gândurilor. Femeile care aleg să nu devină mame nu sunt niște monstruleți din desenele pe care le urmăriți împreună cu fiii voștri, nu sunt monumente ale egoismului și nu sunt infertile, singure sau neiubite. Au parte, la fel ca voi, de parteneri iubitori și tandri, au citit cărțile copilăriei noastre și au mers mai departe în procesul educației ca mod de înțelegere al propriului eu, sunt prietene bune și confidente loaiale, sunt cetățeni care denunță incidentele din trafic și aleargă după răufăcătorii care smulg telefoanele mobile din mâinile fragede ale copiilor voștri. Femeile care aleg să nu devină mame nu se iubesc mai mult pe ele, ci aleg să se înțeleagă pe sine și să se descopere, aleg să exploreze și să inoveze, aleg să scrie în loc să schimbe scutece și știu să renunțe la paharul de apă de la bătrânețe. În schimb, știu să admire în mod dezinteresat un copil cu adevărat frumos, un părinte grijuliu și responsabil, un vlăstar educat și înzestrat, fără a intra în concurență cu un sine replicat.

Mădălina Andreea Vulpe
29 January 2015

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Joi 05 Feb 2015, 19:51

Dragul meu,

Găsește-mă acolo unde lumea ta ia sfârșit…acolo unde nu există gânduri. Găsește-mă acolo unde nu există regrete pentru ieri, nici teamă pentru mâine. Găsește-mă în liniștea minții tale. Creează-mă!
Apleacă-ți urechea către mesajul inimii și dă-i voie minții să asculte, căci acolo se află toate secretele lumii și tot destinul tău e ascuns acolo. Inima nu ține cont de șabloane, de modele sociale, de norme…ea își vede de drumul ei în această minunată călătorie numită viață. Ea știe ce fel de inimă și-ar dori alături. Pentru ea nu există nimic material ce te-ar putea opri din a-ți găsi perechea. Dă-i ascultare și vei ajunge la mine.
Renunță la a-ți mai face griji cu privire la viitor. Și renunță la convingerile pe care le-ai adunat de-a lungul timpului vis-a-vis de femei sau de relații.
Nu te aștept pentru a te primi sub aripa mea protectoare, ci te aștept pentru a mă adăposti în brațele tale. Eu nu sunt mama ta și refuz să joc acest rol în relația noastră. Când vor fi momente în care să ai tu nevoie să te refugiezi în brațele mele, voi fi acolo, dar te voi lua în brațe și te voi mângâia precum o iubită, nicidecum precum o mamă.
Nu te aștept pentru a aduce abundență financiară în viața mea, ci pentru abundența de iubire, respect și pasiunea pe care o poți oferi. Vreau să știu că nu ți-e teamă să te manifești, să îmi arăți ce simți.
Nu mă interesează ce surse de venit ai, ci mă interesează dacă ai un scop, o țintă către care te îndrepți. Vreau să știu dacă faci tot ce ține de tine pentru a-ți atinge țelul vieții și pentru a-ți urma menirea.
Nu mă interesează să îmi satisfaci toate poftele, ci să știi să îmi spui NU într-un mod elegant și plin de iubire atunci când așteptările mele sunt nerealiste. Vreau să știu că mă pot baza pe energia ta masculină și pe mintea ta analitică, atunci când situația o cere. Sunt femeie…s-ar putea să fiu uneori cu ”capul în nori”. Atunci voi avea nevoie să simt stabilitatea și integritatea ta.
Te aștept în viața mea pentru a ne bucura împreună de ea, pentru a împărtăși iubirea, pentru a evolua mai mult decât am putea-o face în mod individual. Nu te aștept pentru a mă completa și nici pentru a te completa eu pe tine.
Nu mă interesează să-mi promiți luna de pe cer sau lucruri mărețe, ci mă interesează să te ții de promisiunile pe care mi le faci, recunoscând astfel, în primul rând față de tine, ce poți oferi, ce îți stă în putere și ce NU ține de tine.
Nu mă interesează să te lupți cu balauri precum un prinț din basme sau să încerci să-ți demonstrezi puterea prin acte vitejești. Ci vreau să-ți văd curajul de a-ți cunoaște limitele, de a ți le asuma și de a le înfrunta pentru că așa simți, nu pentru că vrei să demonstrezi cuiva ceva. Curajul nu înseamnă absența fricii, ci puterea de a merge mai departe în ciuda ei!
Nu mă interesează să îmbraci lucrurile în cuvinte frumoase și să îmi spui ce crezi că vreau să aud. Mă interesează să te asumi, să îți asumi propriile acțiuni și să îmi spui de fiecare dată adevărul, chiar dacă s-ar putea să mă doară. Vreau să mă pot baza de fiecare dată pe cuvântul și onestitatea ta. Și vreau să ai încredere în mine că pot face față, pentru noi, la orice și că pot să trec prin foc alături de tine.
Nu mă interesează să faci ce-ți spun eu să faci. Vreau să ai deschiderea și interesul de a-mi asculta părerea, dar să cântărești tu opțiunile și să iei decizia care ți se pare cea mai potrivită. Vreau să știu că îți rămâi fidel ție, înainte de toate.
Nu mă interesează atitudinea pe care o afișezi în fața lumii. Vreau să văd că ai curajul să fii tu când ești cu mine, că te asumi și că mi te oferi pe tine, cel adevărat. Autenticitatea este un dar de intimitate, pe care vreau să mi-l oferi.
Nu mă interesează să fii ”tough”, ci să îți recunoști propria vulnerabilitate și să o manifești. Căci lacrimile unui bărbat nu sunt un semn de slăbiciune, ci dimpotrivă: un semn de putere, încredere și asumare.
Găsește-te pe TINE și atunci voi apărea în viața ta!

Cu drag,
Viitoarea ta IUBITĂ

Draga mea iubită,

Nu mă interesează cum îți câștigi existența. Vreau să-ți cunosc pasiunile și visurile tale și vreau să știu dacă îndrăznești să te lași purtată de dorințele inimii tale. Vreau să știu care sunt lucrurile la care râvnești sau visezi. Vreau să știu ce te-ar putea face să te trezești în fiecare dimineața cu poftă nebună de viață.
Nu mă interesează vârsta ta. Mă interesează dacă ai maturitatea să îți permiți să pari naivă în dorința ta de a iubi și de a-ți asuma aventura de a fi VIE. Vreau să știu dacă ești dispusă să te abandonezi în brațele iubirii fără teamă.
Nu mă interesează ce planete orbitează  în jurul lunii tale. Vreau să știu dacă ai ajuns în centrul propriei tale suferințe, dacă trădările pe care le-ai experimentat de-a lungul vieții te-au deschis sau te-au uscat și ți-au închis inima din teama de a nu suferi din nou.
Vreau să știu dacă poți trece prin suferință, a ta sau a mea, fără să încerci s-o ascunzi, s-o repari sau să o faci să pară altfel decât e. Vreau să știu dacă ești autentică în trăirile tale și îți asumi propriile stări.
Vreau să știu dacă îți dai voie să experimentezi bucuria, a ta sau a mea, dacă poți să dansezi cu sălbăticie, lăsând extazul să te inunde din cap până în vârful degetelor de la picioare, fără nevoia de a fi realistă, precaută și fără a căuta să te întorci la natura umană și ”civilizată”, fără a te teme că s-ar putea să fii judecată.
Nu mă interesează dacă povestea pe care mi-o spui este adevărată. Mă interesează dacă îți rămâi fidelă ȚIE, chiar dacă asta presupune a-l dezamăgi pe celălalt. Vreau să știu dacă poți ține piept unor acuzații ce vin din exterior fără a-ți trăda propriul suflet, dacă îmi poți fi infidelă mie, dar fidelă sufletului tău…prin urmare demnă de încredere.
Vreau să știu dacă poți găsi frumusețea și în zilele negre sau în experiențele neplăcute. Și vreau să știu dacă îți lași viața inspirată de această frumusețe.
Vreau să știu dacă îți poți asuma un eșec și dacă în urma lui mai poți merge în natură sau pe malul unui lac și îi poți striga lunii argintii sau întregului Univers un mare ”DA”.
Nu mă interesează unde locuiești sau câți bani câștigi. Vreau să știu dacă după o noapte de plâns și de durere, te poți trezi a doua zi îmbrățișând viața și dacă ai capacitatea de a face tot ce ține de tine pentru a face din noua zi un nou început.
Nu mă interesează cum ai ajuns sus sau în situația în care ești acum. Vreau să știu dacă vei putea trece prin foc alături de mine, vei sta în centrul lui și nu vei da nicio secundă înapoi.
Nu mă interesează ce și cum și cât ai studiat. Vreau să-ți cunosc motivația interioară care te susține când totul din jurul tău pare să se destrame.
Nu mă interesează ce greutate ai. Vreau să știu dacă ești mândră de sufletul tău…atât de mândră încât să-l poți expune întregii lumi.
Vreau să știu dacă te simți bine cu tine și dacă poți rămâne singură cu tine, bucurându-te de compania pe care ți-o oferi în momentele goale.
Nu mă interesează nimic din ce crezi tu că ar putea să nu mă atragă. Pentru că eu ajung la sufletul tău, cu el trăiesc și după el râvnesc, nu după imaginea pe care dorești să o afișezi lumii, nu după valori materiale sau după superficialitatea unui trup perfect. Te vreau pe TINE, cea care ești tu cu adevărat. Și meriți să fii iubită!

Cu drag,
Viitorul tău IUBIT”

https://jurnaldecuplu.wordpress.com/2015/01/24/scrisoare-catre-viitorul-iubit/

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Joi 05 Feb 2015, 21:38

Dragii mei,

Ma adresez, deopotriva si in acelasi timp, celor doi. Si lui, si ei. Si invers.

E frumos ce si cum foarte frumos ati scris. 

Uneori, cuvintele nu pot descrie frumusetea lucrurilor pe care ai dori sa le ai si sa le traiesti.

Nici visele nu sunt suficiente pentru a-ti umple dorintele...

Din pacate, insa, viata te aduce, nu de putine ori, cu picioarele pe pamant.

Si, abia atunci, realizezi cat de frumos este sa visezi.

Cu cat iti doresti mai mult, insa, cu atat ai senzatia ca ai cu mult mai putin.

Ceva, insa, pare a fi prestabilit. 

Acel "ceva" se numeste ''viata''.

Indiferent ce ti-ai dori, "viata'' va fi asa cum ti-a fost data.

Nu stii niciodata nici cum va fi clipa urmatoare si nici, dupa ce a trecut, de ce a fost asa cum a fost.

Acesta e cel mai frumos lucru....

Love to you both!
Nici viitorul, dar nici fostul vostru iubit.
Ci iubitul vostru etren prieten
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Vin 06 Feb 2015, 07:16

Prietene Ion, ma bucur ca sunt si eu printre voi si apreciez cand am de la cine sa invat... iar de la tine am avut intr-adevar multe de invatat, in primul rand felul tau de a fi "ardelean", adica intai cugeti si apoi zici... si cand zici, zici bine! Sunt tare curios, daca eram vecini pe aceeasi strada, toti cei de pe forum, ce relatii am fi avut? Ar fi interesant de stiut...

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Vin 06 Feb 2015, 15:10

De la o varsta mai toti oltenii devin ardeleni.... Cel putin la mers....

Scrisorile respective m-au dus cu gandul in trecut... Pe care incerc sa-l privesc si sa-l judec
cu alti ochi. Cu ochii mintii... Inima ramanand un pic in urma, cu batai ceva mai incete, dar inca vie....
Curios as fi fost sa vad ce-mi spun autorii, care chiar traiesc momentul, exact cand scriu.

Vecinatatea geografica nu este decat o intamplare. Cea a gandurilor conteaza...
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22402
Varsta : 59
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Sam 07 Feb 2015, 06:24

@dolion a scris:
Sunt tare curios, daca eram vecini pe aceeasi strada, toti cei de pe forum, ce relatii am fi avut? Ar fi interesant de stiut...
M-ai provocat să-mi imaginez situația descrisă de tine...
Prea mulți vecini faini! Oare ne-am fi găsit suficient timp unii pentru alții? smile

dolion

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Vin 23 Iun 2017, 08:30

Pântecul lor ne e cel mai sigur adăpost, cu sânge din sângele lor ne modelează, ne cresc celulă cu celulă și cu sâni calzi și plini ne leagă prin fire invizibile de lume. Ne sunt icoană câțiva ani, le suntem icoane vii o viață. Creștem apoi, iar ele ne lasă să ne luăm zborul, chiar dacă zborul nostru le frânge lor aripile. Întinerim-îmbătrânesc, plecăm, le uităm și ele suferă ca de-o trădare. Nu vine dimineață fără să se roage pentru noi, dar noi nu avem timp, suntem ocupați să ne trăim propria viață, să ne împlinim vise, să ne facem o casă, să vedem lumea, să ne simțim împliniți. Ce falsă împlinire!
Le căutăm uneori, ele se bucură și-și șterg lacrimile de pe obraz. Pentru o zi sunt fericite. Apoi plecăm și-și iau de mână singurătatea, o învață să vorbească așa cum ne-au învățat, demult, pe noi. Le pică lacrima pe-o poză din care le zâmbim de pe cine știe ce meleaguri și aprind candela. Se închină și se roagă să fim sănătoși.
Îmbătrânesc și se ascund, se simt vinovate de bătrânețe. Tac, tăcerea le-a devenit tovarășă, dar tot vine o zi când nu mai pot ascunde nimic și noi ne trezim. „Unde a dispărut zâmbetul mamei noastre?“ În ochii care ne privesc vinovați și-și cer scuze că ne fac probleme? Fior înghețat ne trece și colindăm spitalele sperând ca unul din medici să fi găsit un leac miraculos care să le redea puterea lor, mamelor noastre.
Cuminți, cu mâinile în poală – așa le găsește sfârșitul. Ar fi vrut să ne spună atâtea, le-au adunat de-a lungul anilor, le-au repetat în gând până le-au învățat pe de rost. Acum nu mai au putere și ce rost ar mai avea când nu a mai rămas timp nici de rămas-bun? Cu durere ne rugăm de Dumnezeu să aibă milă.
„Sunt prea tinere, Doamne, mai lasă-ni-le un pic, un an, măcar!“
Din preaînaltul cerului, Dumnezeu nu mai are răbdare, iar mamele își adună sufletul în basma și pleacă pe drumul fără de întoarcere, liniștite și tăcute, așa cum au trăit. Vine totdeauna o ultimă zi. O zi în care mamele pleacă și noi rămânem orfani, zi de sfârșit fără început și-am vrea să fi putut opri timpul în loc. Se le mai spunem măcar o dată „Sărut mâna, Mamă!“.

Lucia Stroilă

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   Joi 01 Mar 2018, 16:15

Cu riscul de a părea iar misogin, susțin că femeia trebuia să rămână soție, mamă, gospodină... extinderea privilegiilor femeii, în sectoare specific bărbătești, a fost o greșeală! Nu este potrivită pentru orice profesie, pentru orice loc, pentru orice post. Ea este întotdeauna potrivită acolo unde poate, unde are dreptul și unde trebuie să rămână femeie. Tot ce o nivelează, o face neînsuflețită, lipsită de feminitate, cinică, tot ce este dur, sec, indiferent, tot ce este lipsit de fond, tot ce este lipsit de tradiții, tot ce este din calcul, mecanic este împotriva naturii ei și este periculos și vătămător pentru familia ei. Tot ce deformează în ea esența florii, copilului, îngerului păzitor, tot ce îi răpește darul de a fi izvor al dragostei și maternității este de neacceptat. De dragoste are nevoie lumea, iar femeia este adevăratul izvor al dragostei. Femeia trebuie să aibă îndrăzneala de a fi în toate și de a rămâne în toate, femeie. În tot ce face, ea trebuie să aducă eternul feminin și să respingă ceea ce vine în contradicție cu acesta. Ea nu are de ce să se asemene cu bărbatul, însușindu-și comportamentul acestuia. Dimpotrivă, ea trebuie să aibă propria sa ardoare, trebuie să rostească lumii propriul său cuvânt.

MesajSubiect: Re: Eternul feminin   

Sus In jos

Eternul feminin
Sus 
Pagina 8 din 9Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: DIVERTISMENT :: ACTIUNEA "DIVERSE"-
Mergi direct la: