Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» BANCURI
Lun 11 Iun 2018, 11:39 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Lun 11 Iun 2018, 08:50 Scris de Ciprian

» Politica se face cu... caricaturi
Dum 10 Iun 2018, 14:44 Scris de Anahoret

» Chestii funny
Dum 10 Iun 2018, 14:41 Scris de Anahoret

» ANUNTURI
Sam 09 Iun 2018, 21:18 Scris de Anahoret

» Casuta din padure
Vin 08 Iun 2018, 14:05 Scris de zaraza26

» Educatia în familie
Vin 08 Iun 2018, 14:01 Scris de zaraza26

» Una... Alta... în politică
Mar 05 Iun 2018, 17:59 Scris de Ion

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mar 05 Iun 2018, 07:32 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Lun 04 Iun 2018, 12:13 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 23 Mai 2018, 13:42 Scris de zaraza26

» Urari de sarbatori
Vin 13 Apr 2018, 15:52 Scris de ostrovna

» Limba română
Mier 04 Apr 2018, 10:16 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 28 Mar 2018, 20:52 Scris de Ion

» Eternul feminin
Lun 26 Mar 2018, 13:48 Scris de zaraza26

» STIRI SOCIALE
Lun 19 Mar 2018, 11:02 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Lun 19 Mar 2018, 10:59 Scris de zaraza26

» LUMEA IN CARE TRAITI
Dum 18 Mar 2018, 12:02 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
drumetie comment-143 poezii politica 23 mediu 1918 reclame brasov 1 google Vremea romana Popasul curiozitati istorie problema Patapievici padure internet Când muzica_traditionala Literatura Limba taieri sibiu
Iunie 2018
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Bauturi preparate in casa

In jos 
AutorMesaj
nicuvar

Numarul mesajelor : 2464
Varsta : 62
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/10/2008

MesajSubiect: Bauturi preparate in casa   Mar 28 Apr 2009, 13:51

Limoncello
Ingrediente:
1 kg lamai
1 kg zahar
1 l alcool

Mod de preparare:
Se rade coaja de la lamai, numai partea galbena (sa nu ajungeti la partea alba, amara). Se pune la macerat in litrul de alcool (direct intr-o damigeana de 3 l), se lasa la macerat cel putin 10 zile. Se agita zilnic.
Se face un sirop din 1 kg zahar si 1,2 l apa. Dupa ce s-a racit, se toarna in damigeana.
Se lasa cel putin o saptamana, apoi se strecoara in sticle.
Se serveste rece, in pahare glasate si cu felie de lamaie sau portocala.
Se poate adauga si coaja de la o portocala, pentru culoare.

By Nicuvar

aurora

Numarul mesajelor : 6983
Varsta : 67
Localizare : Hd România
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: Bauturi preparate in casa   Mar 28 Apr 2009, 14:35

Arata wowowoow... am pus reteta la "de incercat cat mai repede!"

Dacă nu putem să fim buni, să încercăm să fim măcar politicoși. ( Nicolae Steinhart )
Sus In jos
yzzy

Numarul mesajelor : 1937
Varsta : 53
Localizare : Deva
Data de inscriere : 16/01/2009

MesajSubiect: Re: Bauturi preparate in casa   Mier 29 Apr 2009, 19:48

LICHIOR DE OUĂ
:drink:
Ingrediente:
- 4 gălbenușe
- 300 gr. zahăr pudră
- 600 gr lapte fierbinte
- 250 gr alcool
- rom, vanlie
Cum se face:
Se fracă gălbenușele cu zahărul, se adaugă laptele, puțin câte puțin, apoi al coolul, la fel câte puțin, și la urmă, romul și vanilie, după gust.
Eu îl fac de Crăciun, ne place foaaaaaaaaaaaaaaaarte mult.

oh da!

Nu-ți dori prea multe, nu o să ai unde le pune!
Sus In jos
Doina

Numarul mesajelor : 380
Varsta : 61
Data de inscriere : 29/04/2009

MesajSubiect: Re: Bauturi preparate in casa   Sam 02 Mai 2009, 12:37

Lichior de bere

Ingrediente:
1 l bere (blonda sau neagra)
600 g zahar
600 ml alcool

Mod de preparare:
Se dizolva zaharul in bere intr-o damigeana de minim 2 l, agitandu-se bine. Aveti grija face multa spuma, astupati cu degetul cand agitati. Daca puneti dop sare aproape imediat.
Dupa ce s-a dizolvat, adaugati alcoolul, agitati un pic si puneti dopul.
Se poate bea imediat, dar daca sta putin, e si mai bun.
Cine vrea poate sa adauge 2 plicuri de zahar vanilat.

By Nicuvar
Sus In jos
Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: Bauturi preparate in casa   Sam 02 Mai 2009, 18:03

Doina, Felicitari! mwah!
Se vede ca-ti place arta culinara stea stea stea stea ! Nu stiu cum sunt produsele la gust (sunt convinsa ca sunt gustoase!), dar e frumos cum le prezinti, le fotografiezi si ne delectezi cu ele. bravo
ps: cred ca premiul acela pentru concursul de fotografii iti va reveni tie, mai devreme sau mai tirziu . idee
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22402
Varsta : 59
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Bauturi preparate in casa   Sam 02 Mai 2009, 18:51

@Cristina a scris:
Doina, Felicitari! mwah!
Se vede ca-ti place arta culinara stea stea stea stea ! Nu stiu cum sunt produsele la gust (sunt convinsa ca sunt gustoase!), dar e frumos cum le prezinti, le fotografiezi si ne delectezi cu ele. bravo
ps: cred ca premiul acela pentru concursul de fotografii iti va reveni tie, mai devreme sau mai tirziu . idee
Da, ai spus exact ce as fi dorit să zic si eu. bravo Dar nu-i târziu...
Felicitări Doina! hug

nicuvar

Numarul mesajelor : 2464
Varsta : 62
Data de inscriere : 16/10/2008

MesajSubiect: Re: Bauturi preparate in casa   Dum 03 Mai 2009, 14:32

@Cristina a scris:
Doina, Felicitari! mwah!

Iti garantez ca sunt mult mai gustoase decat frumoase. Cand gusta cineva din bunatatile preparate de Doina se face liniste, nimeni nu vorbeste, mananca si fac mmm, yammm, aaa, ooo, uuu, eee, iii si alte onomatopee. oh da! eat
Si mereu intreaba ce sarbatorim, pentru ca produsele sunt atat de aspectuoase.
Si Andrei, cand era mic, mereu intreba daca asteptam musafiri cand vedea ce e pe masa. Dupa ce ii spuneam ca sunt pentru noi, intreba daca are voie sa guste. Very Happy

ostrovna

Numarul mesajelor : 13548
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: Bauturi preparate in casa   Dum 03 Mai 2009, 15:10

@nicuvar a scris:
@Cristina a scris:
Doina, Felicitari! mwah!

Iti garantez ca sunt mult mai gustoase decat frumoase. Cand gusta cineva din bunatatile preparate de Doina se face liniste, nimeni nu vorbeste, mananca si fac mmm, yammm, aaa, ooo, uuu, eee, iii si alte onomatopee. oh da! eat
Si mereu intreaba ce sarbatorim, pentru ca produsele sunt atat de aspectuoase.
Si Andrei, cand era mic, mereu intreba daca asteptam musafiri cand vedea ce e pe masa. Dupa ce ii spuneam ca sunt pentru noi, intreba daca are voie sa guste. Very Happy

Na stati ca va scriu si eu o reteta:)

OUA UMPLUTE:

-10 oua
-1 borcan de maioneza din comert
-2 borcanase cremosso de la dannone
-un praf piper-sare dupa gust
-5 castraveciori murati
-200gr.sunca de praga

se fierb ouale tari se curata si se taie in jumatati.

galbenusul se freaca cu 2 linguri de maioneza se formeaza o pasta se adauga sarea si piperul dupa care se umple albusul.

se pun pe un platou eu am unul oval.

se prepara sosul din restul de maioneza se taie castravetii, sunca marunt si se adauga cremosso.

se toarna peste oua si se orneaza eu de obicei fac pisici din gogosari rosii sau casute ciupercute etc...

foarte bune incercati:)

nu stiu sa fac poze,cind le prepar am sa pun.
Sus In jos
Doina

MesajSubiect: Re: Bauturi preparate in casa   Dum 14 Iun 2009, 20:24

@Doina a scris:
Lichior de bere

Am mai facut lichior de bere ...

Si o portie pentru Aurora, mai putin, intr-un paharel ... Very Happy Promisu-i promis.

Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 7153
Varsta : 57
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Bauturi preparate in casa   Dum 14 Iun 2009, 20:57

Heeeiii!
Și mie mi-ați promis! De ziua mea mi-ați promis! Sad
Laughing Laughing Laughing

Numarul mesajelor : 6983
Varsta : 67
Localizare : Hd România
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: Bauturi preparate in casa   Dum 14 Iun 2009, 22:08

Doina... arata mirific lichiorul de bere!! Are o culoare superba!

daca n-am damigeana, pot sa amestec berea cu zaharul si cu alcoolul intr-o oala?

si apoi sa le pun in sticle? (oare de plastic o fi bine?)

Dacă nu putem să fim buni, să încercăm să fim măcar politicoși. ( Nicolae Steinhart )
Sus In jos
ostrovna

Numarul mesajelor : 13548
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: Bauturi preparate in casa   Dum 14 Iun 2009, 22:17

@aurora a scris:

daca n-am damigeana, pot sa amestec berea cu zaharul si cu alcoolul intr-o oala?

Aurora nu prea cred mai bine de sticla:)
Sus In jos
Doina

MesajSubiect: Re: Bauturi preparate in casa   Lun 15 Iun 2009, 11:50

@Anahoret a scris:
Heeeiii!
Și mie mi-ați promis! De ziua mea mi-ați promis! Sad
Laughing Laughing Laughing

Este si pentru tine. Poti alege un pahar mai mare. Very Happy
Sus In jos
Doina

MesajSubiect: Re: Bauturi preparate in casa   Lun 15 Iun 2009, 11:57

@aurora a scris:

Si eu, pana am cumparat o damigeana, faceam intr-un pet de 2 sau 2,5 litri. Se amesteca mai usor decat in oala.
"Damigeana" este o butelcuta de vin. Am gasit la Real un vin foarte bun, de Odobesti. Dupa ce s-a baut vinul, i-am gasit o alta intrebuintare.
Sus In jos
dolion

Numarul mesajelor : 22029
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Bauturi preparate in casa   Vin 25 Ian 2013, 13:25

Votca

Pana acum un secol, era mai rar bauta in afara Europei. Astazi este una dintre cele mai populare bauturi din lume. Este ieftina și gustul sau relativ neutru o recomanda pentru o multime de retete de cocktailuri savuroase.
Rușii, polonezii și scandinavii iși disputa de secole paternitatea acestei bauturi. Greu de spus care sunt mai indreptatiti sa și-o insușeasca. Se pare ca prima atestare documentara dateaza din secolul al VIII-lea, in Polonia. Insa pentru multa lume Rusia este tara votcii și Enciclopedia Britanica, de pilda, spune ca aici a aparut pentru prima data, in secolul al XV-lea, dupa o reteta ticluita de un calugar pe nume Isidor. O teorie care impaca cele doua versiuni spune ca polonezii o faceau de mult timp, insa o foloseau pe post de medicament, și rușii au transformat-o mai tarziu in bautura pe care o cunoaștem astazi. Cert este ca numele ei vine de la cuvantul slav „voda“ (apa). Fiind un alcool neutru, fara gust și fara culoare, votca poate fi distilata aproape din orice ingredient care poate fermenta. La inceput, se obtinea din cartofi. In prezent, cele mai bune votci se distileaza din grau (Rusia) sau secara (Polonia). Iar in ultimii ani, francezii au lansat cateva marci de votca foarte populare, din distilat de struguri, care au produs un mic cutremur pe piata. Producatorii traditionali (Rusia și Polonia in special) au incercat imediat sa obtina o decizie a Uniunii Europene prin care doar alcoolul obtinut din cereale, cartofi sau melasa de sfecla de zahar sa poata fi numit legal „votca“. Compromisul la care s-a ajuns este ca votca produsa din alte ingrediente decat cele traditionale trebuie sa mentioneze acest lucru pe eticheta.

Cum se face?

In prima etapa, legumele sau cerealele sunt puse intr-o cuva care le zdrobește. „Piureul“ obtinut este imbogatit cu malt, care grabește transformarea amidonului in zahar. Decoctul este apoi sterilizat și pus la fermentat in tancuri inchise, intre doua și patru zile. Cand zaharul s-a transformat in alcool etilic, incepe distilarea. In general, votca se distileaza de mai multe ori - produsele premium pot trece chiar și prin cinci distilari. Apoi o ultima etapa foarte importanta este filtrarea. Care se face prin carbune sau, de dragul poveștilor ticluite apoi de specialiștii de marketing, prin argint, cristale de cuart sau alte ciudatenii. In final, alcoolul pur este combinat cu apa pana iși coboara taria in jurul valorii de 40%. Legenda spune ca acest standard a fost „inventat“ chiar de Mendeleev, care a studiat bautura și a descoperit ca este cel mai bine asimilata de organism cand are o tarie de exact 38%.

Cum se bea?

Nobilii ruși o consumau cu secole in urma simpla, rece și insotita de mancaruri condimentate, caviar, somon afumat sau anșoa. Taranii ruși o consumau oricum, in cantitati industriale. In principiu, votca se bea rece, cu gheata sau in pahare racite. Mai nou, la moda este sa tii sticla la congelator, in așa fel incat licoarea sa fie mai uleioasa cand o torni in pahare. Trebuie știut insa ca racita prea tare iși pierde din arome. Asta daca o apreciezi pentru calitatile ei și nu o bei in diferite combinatii. Iar votca este probabil licoarea care se preteaza cel mai bine combinatiilor de tot felul.

Vinuri bune și bauturi fine, sfaturi utile și retete de cocktailuri puteti gasi pe www.theliquorstore.ro
Cautati-ne și pe pagina noastra de facebook: Theliquorstore

Cateva exemple extrem de cunoscute și ușor de preparat:
1. Appletini: 2 parti votca 1 parte schnapps de mere verzi. Pune ingredientele intr-un shaker cu gheata, amesteca-le bine și apoi strecoara combinatia intr-un pahar de martini, pe care-l ornezi cu o felie subtire de mar.
2. Black Russian 1 parte votca 1 parte lichior de cafea Cola Votca și lichiorul se amesteca intr-un pahar scurt, umplut pe jumatate cu gheata, iar apoi adaugi cola in completare și ornezi paharul cu una sau doua cireșe.
3. Caribou Lou 1 ½ parte votca 1 parte Malibu suc de ananas. Votca și romul se amesteca intr-un pahar inalt umplut o treime cu gheata, adaugi apoi suc de ananas pana sus și ornezi paharul cu o felie de portocala.
4. Votca Soda 1 parte votca 1 parte lichior de fructe (Chambord, Crème de Cassis), apa tonica. Ingredientele se amesteca bine cu gheata intr-un pahar inalt. La final ornezi paharul cu o felie de lamaie și cu zmeura sau coacaze.
5. Bloody Mary Intr-un pahar inalt puneti cate un strop de sos Worchester și Tabasco, un pic de sare și piper. Apoi turnati 3 parti de votca, 6 de suc de roșii și una de suc de lamaie. Amestecati și adaugati gheata.

Sursa: Capital - ( Dragoș Varșandan)

MesajSubiect: Re: Bauturi preparate in casa   

Sus In jos

Bauturi preparate in casa
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SANATATE :: ARTA CULINARA :: TEME GENERALE-
Mergi direct la: