Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Colecția de povestiri științifico-fantastice
Astazi la 15:12 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 14 Noi 2018, 06:24 Scris de dolion

» ION
Mar 13 Noi 2018, 21:08 Scris de Anahoret

» Veștile triste
Mier 31 Oct 2018, 17:25 Scris de Anahoret

» ANUNTURI
Mar 30 Oct 2018, 09:45 Scris de zaraza26

» LUMEA IN CARE TRAITI
Mar 30 Oct 2018, 07:30 Scris de Anahoret

» ZBOR DE CONDOR
Sam 27 Oct 2018, 19:53 Scris de Emil Condor

» Ce mi-a placut azi
Mier 24 Oct 2018, 16:58 Scris de Ion

» POPASUL PRISMA CONDOR
Mier 24 Oct 2018, 14:53 Scris de zaraza26

» Invatamant
Mier 03 Oct 2018, 14:23 Scris de zaraza26

» Știri muzicale
Mar 02 Oct 2018, 21:11 Scris de ostrovna

» Subiectul zilei
Lun 01 Oct 2018, 15:11 Scris de zaraza26

» Traditia ortodoxa
Lun 01 Oct 2018, 08:05 Scris de Ciprian

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Dum 30 Sept 2018, 12:26 Scris de dolion

» Eternul feminin
Mier 29 Aug 2018, 01:28 Scris de Ciprian

» ENGLISH
Mar 21 Aug 2018, 12:37 Scris de zaraza26

» Politica se face cu... caricaturi
Joi 09 Aug 2018, 14:10 Scris de zaraza26

» Limba română
Sam 04 Aug 2018, 21:22 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
padure problema muzica_traditionala 1 Patapievici istorie curiozitati Limba maxime taieri brasov Popasul Când 23 placut comment-143 romana mediu 1918 internet sibiu politica google Literatura drumetie reclame
Noiembrie 2018
LunMarMierJoiVinSamDum
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
CalendarCalendar
Top postatori
dolion

Emil Condor

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
ostrovna

Numarul mesajelor : 13550
Varsta : 61
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Mar 29 Sept 2009, 21:23

@nicuvar a scris:
@ostrovna a scris:

Ce e acela comunard?smile

Partizan, adept, membru al Comunei din Paris din 1871. (din DEX)

Multam fain Nicule banuiam eu dar nu am timp ca-i Lumi aici,Gabi a plecat la Fifi:)
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 7198
Varsta : 57
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Mar 29 Sept 2009, 21:25

Lumi este sora ta din Canada?
Multă sănătate să să aveți clipe fericite împreună! Very Happy

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Sam 10 Oct 2009, 13:25

Despre o imagine frumoasa"ceasul solar".

Tot astfel stricase si ceasul solar pe care i-l facuse cu vreo saptamina inainte,pe malul lacului,in timpul lungilor ore de pescuit,un ceas de toata frumusetea,cu pietre alese,fiecare de alta culoare,dupa felul orei-duoasprezece era o aschie din minereul verzui ce captusea din loc in loc malul scund si scobit al lacului,gasita pe nisipul plajei marunt ca zaharul tos;ora unu,un fulg de pescarus-apoi trestia inalta
infipta in mijlocul cadranului,a carei umbra se alungea foarte mult inainte de apusul soarelui.

pag -365
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Sam 10 Oct 2009, 13:26

@Anahoret a scris:

A plecat impreuna cu mama,au ajuns cu bine.
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22408
Varsta : 59
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Sam 10 Oct 2009, 15:59

@ostrovna a scris:
@Anahoret a scris:
thumb_yello Mă bucur! thumb_yello

ostrovna

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Sam 10 Oct 2009, 16:52

@Emil Condor a scris:
@ostrovna a scris:
@Anahoret a scris:
thumb_yello Mă bucur! thumb_yello

Si eu ma bucur c-au ajuns cu bine ieri m-au sunat,eu eram la tara si stiam ca nu pleaca mama,in ultima clipa s-a hotarit si ma ingrijoreaza ca nu are medicatia la ea:(

Au stat citeva zile in Germania:)

Mi-e teama ca,cumnatul meu ramine fara slujba au dat afara jumatate de la compania lui:( rugă rugă mwah! mwah! hug
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Sam 10 Oct 2009, 18:10

@ostrovna a scris:
Mi-e teama ca,cumnatul meu ramine fara slujba au dat afara jumatate de la compania lui:( rugă rugă mwah! mwah! hug
Mda! Mii si mii de locuri de muncă se pierd zilele astea.
Personal am noroc că lucrez ceva pentru cineva care, dă faliment numai când se întoarce întreaga planetă cu susul în jos! smile

ostrovna

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Sam 10 Oct 2009, 18:19

@Emil Condor a scris:
@ostrovna a scris:
Mda! Mii si mii de locuri de muncă se pierd zilele astea.
Personal am noroc că lucrez ceva pentru cineva care, dă faliment numai când se întoarce întreaga planetă cu susul în jos! smile

Sper sa nu traim asa ceva:) mwah! mwah! mwah!
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Dum 27 Dec 2009, 20:11

Aici nu am mai postat demult și mă gândeam să normalizez situația... oh da!

Imponderabilitate
Punctul în care coloana aceea de apă, nemaiputând să urce în văzduh, cădea, dar nu imediat, și nu fără ezitări, nu fără să compună în această cădere fel de fel de forme rapide ca niște "efecte ale renunțării"...

Constantin Țoiu – Galeria cu viță sălbatică, editura Eminescu, București 1979, pag. 389

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Dum 27 Dec 2009, 20:12

Instinct și rațiune
Instinctul merge sigur până la un anumit punct – încerc să explic. Pe urmă, tocmai fiindcă el funcționează cu o prea mare siguranță, neglijându-se cine știe ce amănunt [...] se produce catastrofa, care, notează! este un act de libertate față de planul automat al instinctului. D. mă privește uimit. Vrei să spui că Natura trebuie să colaboreze cu rațiunea? Că una fără alta își devin inamice? Întocmai! aprob mirat de simplitatea răspunsului.

Constantin Țoiu – Galeria cu viță sălbatică, editura Eminescu, București 1979, pag. 403

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Dum 27 Dec 2009, 20:20

Contraste actuale
Bunghez cultiva cu bună știință autorii mediocri din alt strat social, spre a străluci și el mai tare, prin contrast.

Constantin Țoiu – Galeria cu viță sălbatică, editura Eminescu, București 1979, pag. 407

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Dum 27 Dec 2009, 21:14

@Anahoret a scris:
Contraste actuale
Bunghez cultiva cu bună știință autorii mediocri din alt strat social, spre a străluci și el mai tare, prin contrast.

Constantin Țoiu – Galeria cu viță sălbatică, editura Eminescu, București 1979, pag. 407

Excelent aplauze aplauze aplauze aplauze aplauze bravo mwah! mwah! mwah! flower
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Mar 29 Dec 2009, 00:35

Sacrificiul lui Iuda

"Explicarea lui Iuda". El se apropie de învățătorul său și îl sărută, nu atât, sau nu numai pentru că vrea să-l indice: Mecanismul acestui gest trebuie să fie mai complicat, ținând cont de întreaga experiență psihologică a omenirii, pe al cărei obraz nu de puține ori a fost depus sărutul unui trădător. Iuda este sentimental repede câștigat de partea cauzelor mici, aducătoare de confort, de profituri. Totuși, el își dă seama de mârșăvia lui, lipindu-și buzele de obrazul celuilalt, întârziind puțin în acest gest cu o tresărire a conștiinței, care știe. Fascinația călăului pentru victimă, cerându-i iertare acesteia și iubind-o cu o ură mascată. Sărutul nu indică dor pe cel ce va fi prins, el e poate și o ultimă încercare de absolvire. [...] Iuda este cel mai agil, mai duios, afectuos și sentimental dintre toți apostolii. Învățătorul știe acest lucru. El acceptă sărutul, resemnat, dar și mirat: 30 de arginți?... numai atât?... În tablourile celebre cu Cina, Iuda e arătat cu naivitate, smolit la față, crispat, antipatic. Nu. El e atrăgător, plin de farmec, simpatic, descurcăreț, întreprinzător, agitat, versatil...

Constantin Țoiu – Galeria cu viță sălbatică, editura Eminescu, București 1979, pag. 408-409

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Mar 29 Dec 2009, 00:50

Interesantă descriere a acelui "sacrificiu"!

Anahoret

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Mar 29 Dec 2009, 09:46

Dar sacrificiul a avut loc și cel sacrificat a fost Iisus. Dovadă că cel ce vinde și cumpără nu știe întotdeauna să aprecieze marfa la adevărata ei valoare.

Descrierea m-a fascinat. Este surprinsă esența umană în straturile sale din adâncime. Tabloul poate fi pus pe orice situație, ca o folie transparentă de celuloid. Spre exemplu prețul mic cu care ai noștri au vândut întreprinderi "nerentabile". Sau prețul mic cu care un medic -- dar e valabil și pentru alte categorii profesionale -- își vinde onoarea. Și exemple ar mai fi.

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Mier 30 Dec 2009, 00:03

Ciudat de actual
Parveniți! Știi care e deviza lor?... și bătu furios cu piciorul în lacul înghețat: Fără milă și fără recunoștință!

Constantin Țoiu – Galeria cu viță sălbatică, editura Eminescu, București 1979, pag. 416

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Mier 30 Dec 2009, 00:05

Ei... uite ceva care-mi place!
Un exclu pensif pour la patrie – bătrânul Hugo –, un prigonit, un paria meditând la soarta patriei lui; un ins forțat să-și ia adio, să plece în surghiun, trezindu-se deodată cu avantajul, copleșitorul avantaj de a-și contempla de pe insula izgonirii propria-i țară, ca niciodată, imaginea ei întreagă, ținând cont de distanță și abia întrevăzută prin ceața mării învăluind locul iubit în fantasme și legende.

Constantin Țoiu – Galeria cu viță sălbatică, editura Eminescu, București 1979, pag. 419

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Mier 30 Dec 2009, 00:06

Naivități
Naivitatea este o purtare prin care nu bagi de seamă că vei fi judecat de alții. (Kant)

Constantin Țoiu – Galeria cu viță sălbatică, editura Eminescu, București 1979, pag. 421

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Mier 30 Dec 2009, 00:06

Rețeta succesului
Trebuie să fii rău; succesul, legea succesului e răul, ca să reușești trebuie să fii detestat.

Constantin Țoiu – Galeria cu viță sălbatică, editura Eminescu, București 1979, pag. 422

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Mier 30 Dec 2009, 03:14

Stii că-mi place si mie?
Si sună atât de real, cel putin pentru mine, tot un surghiunit din proprie vointă! Dar nu de plăcere... Sad

Anahoret

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Vin 01 Ian 2010, 10:47

A cunoaște înseamnă a fi rău
— Chiril, insistă Cavadia apropiindu-și mult fața zbârcită de ger, ascunsă în gulerul blănii, trebuie să alegi – și asta ca bătrânul Goethe, între necunoaștere și cunoaștere. În paradis, te asigur, intră toți tâmpiții: plictiseală, nimeni nu gândește, de talent nu mai vorbesc, de asta se ocupă corpul administrativ al grădinii, regulamente, lecții de catehism, admiteri, înscrieri la ordinar, apeluri din când în când, rugi sau imnuri de slavă la ore precise, cam atât. Asta-i viață, te întreb? Tu vrei să ajungi în provincia asta nenorocită a univesului?
— N-aș zice că am ales paradisul, îi atrase atenția Chiril.
— Pe când infernul – nu-l luă în seamă Cavadia – dispute, viață, viață, guleai, vorba lui Ivan Turbincă, contraziceri, talent cu carul, piedici, tumbe, salturi mortale, cuțite înfipte în spate, bătăi fără niciun regulament, pahare cu vitriol când ți-e sete în loc de sirop, joc în dublă partidă, monumental, captivant, trișerii magistrale, un as de cupă măsluit în loc de inimă, foarte vizibil, și ușor de înlocuit și în care poți trage oricând, pe orice timp și de la orișice distanță. A cunoaște înseamnă a fi rău, ți-am mai spus.

Constantin Țoiu – Galeria cu viță sălbatică, editura Eminescu, București 1979, pag. 423

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Vin 01 Ian 2010, 16:03

@Anahoret a scris:
A cunoaște înseamnă a fi rău
— Chiril, insistă Cavadia apropiindu-și mult fața zbârcită de ger, ascunsă în gulerul blănii, trebuie să alegi – și asta ca bătrânul Goethe, între necunoaștere și cunoaștere. În paradis, te asigur, intră toți tâmpiții: plictiseală, nimeni nu gândește, de talent nu mai vorbesc, de asta se ocupă corpul administrativ al grădinii, regulamente, lecții de catehism, admiteri, înscrieri la ordinar, apeluri din când în când, rugi sau imnuri de slavă la ore precise, cam atât. Asta-i viață, te întreb? Tu vrei să ajungi în provincia asta nenorocită a univesului?
— N-aș zice că am ales paradisul, îi atrase atenția Chiril.
— Pe când infernul – nu-l luă în seamă Cavadia – dispute, viață, viață, guleai, vorba lui Ivan Turbincă, contraziceri, talent cu carul, piedici, tumbe, salturi mortale, cuțite înfipte în spate, bătăi fără niciun regulament, pahare cu vitriol când ți-e sete în loc de sirop, joc în dublă partidă, monumental, captivant, trișerii magistrale, un as de cupă măsluit în loc de inimă, foarte vizibil, și ușor de înlocuit și în care poți trage oricând, pe orice timp și de la orișice distanță. A cunoaște înseamnă a fi rău, ți-am mai spus.

Constantin Țoiu – Galeria cu viță sălbatică, editura Eminescu, București 1979, pag. 423

Excelent,cit adevar.
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Vin 01 Ian 2010, 20:43

O definiție a fericirii
Un rău mai mic, în lipsa altuia mai mare, bănuit, poate lua provizoriu chipul fericirii însăși.

Constantin Țoiu – Galeria cu viță sălbatică, editura Eminescu, București 1979, pag. 428

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Vin 01 Ian 2010, 20:44

Lumea de dincolo
Tu crezi că acolo-i repaus? – zâmbea, cu fața întinerită și de efectul morfinei – așa crezi tu că acolo-i repaus? pace? vreme senină? – tehnica lui Socrat-iudeu adresându-și singur întrebări ironice, care erau de fapt răspunsuri gata date... – Ei nu, șoptea el cu capul întors copilărește pe pernă, să-l vadă mai bine pe Chiril așezat la o oarecare distanță pe un scaun fără spetează în rezerva luminată de soarele orbitor al iernii bogate de afară. Ei, nu, repetă el, aproape vesel, te înșeli. Munca, marea agitație abia de aici înșepe, și cuvântul îl rosti fără să vrea, comic, moldovenește... Nu... făcu semn cu mâna descărnată scoasă o clipă din așternut, să nu crezi... moartea nu poate să fie senină... ceva senin, nu... nu... Îmi pare rău că nu pot să-ți dau un comunicat după, mă înțelegi...

Constantin Țoiu – Galeria cu viță sălbatică, editura Eminescu, București 1979, pag. 429

Numarul mesajelor : 17567
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Vin 01 Ian 2010, 23:37

Dincolo nu-i repaus și nici doar vreme senină, dar noi suntem mai înțelepți.

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   

Sus In jos

Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică
Sus 
Pagina 10 din 11Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: POPASURI personalizate si întretinute de autori :: ANAHORET-
Mergi direct la: