Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» BANCURI
Lun 11 Iun 2018, 11:39 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Lun 11 Iun 2018, 08:50 Scris de Ciprian

» Politica se face cu... caricaturi
Dum 10 Iun 2018, 14:44 Scris de Anahoret

» Chestii funny
Dum 10 Iun 2018, 14:41 Scris de Anahoret

» ANUNTURI
Sam 09 Iun 2018, 21:18 Scris de Anahoret

» Casuta din padure
Vin 08 Iun 2018, 14:05 Scris de zaraza26

» Educatia în familie
Vin 08 Iun 2018, 14:01 Scris de zaraza26

» Una... Alta... în politică
Mar 05 Iun 2018, 17:59 Scris de Ion

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mar 05 Iun 2018, 07:32 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Lun 04 Iun 2018, 12:13 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 23 Mai 2018, 13:42 Scris de zaraza26

» Urari de sarbatori
Vin 13 Apr 2018, 15:52 Scris de ostrovna

» Limba română
Mier 04 Apr 2018, 10:16 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 28 Mar 2018, 20:52 Scris de Ion

» Eternul feminin
Lun 26 Mar 2018, 13:48 Scris de zaraza26

» STIRI SOCIALE
Lun 19 Mar 2018, 11:02 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Lun 19 Mar 2018, 10:59 Scris de zaraza26

» LUMEA IN CARE TRAITI
Dum 18 Mar 2018, 12:02 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
Patapievici istorie Popasul padure problema drumetie 23 Când taieri 1 curiozitati internet Limba 1918 muzica_traditionala mediu Literatura ixzz3MXctSZ4f politica romana sibiu brasov comment-143 reclame Vremea google
Iunie 2018
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
ostrovna

Numarul mesajelor : 13548
Varsta : 61
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Joi 03 Sept 2009, 22:09

@Anahoret a scris:
Libertate și necesitate
— Imperiul Necesității, merge, făcu el semnul care arată că totul e în bună regulă. Noi toți știm ce este necesitatea, trăim în ea, și vom mai trăi mult timp. Necesității, merge să-i zici că e un imperiu, care-nseamnă cuceriri, constrângeri, lacrimi, sânge, suferințe... Pe când libertatea... [...] Libertatea nu poate fi un imperiu, așa zic eu, de-aia te-am întrebat. Ea nu cucerește ci se cucerește, e cucerită. Cine cucerește, nu-i liber! Cum de ne-a scăpat până acum nouă lucrul ăsta? exclamă el în culmea uimirii. Poți să mă lămurești? De ce vorbim noi, și în cazul libertății tot de un imperiu?

Constantin Țoiu – Galeria cu viță sălbatică, editura Eminescu, București 1979, pag. 381

Excelent pasaj,eu nu stiu cum e mai bine cu libertatea Sad
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 7153
Varsta : 57
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Joi 03 Sept 2009, 22:12

Eu încă nu m-am dumirit ce este libertatea... Laughing

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Joi 03 Sept 2009, 22:26

@Anahoret a scris:

Ah, cam ca mine nu? mwah! mwah! mwah! hug
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Sam 05 Sept 2009, 20:29

avin in vedere ca am fost metrolog chiar in domeniul temperaturi mi-a sarit in ochi:)

pasajul normal:)

trei termometre,unul Reammur,avind o coloana cu alcool albastru,al doilea Fahrenheit,verde,al treilea Celsius rosu,ca tot atitea ceasuri aratind ore diferite fata de un meridian inchipuit.Erau niste termometre grele,cilindrice,de fabricatie veche,cu tuburile de sticla purtind platose de nichel............

pag 223.
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Sam 05 Sept 2009, 20:54

Penelopa Arahneea
Nu însă o anecdotă era și păianjenul "Spațiului excedentar", cum spunea Cavadia referindu-se autoironic la dormitorul conjugal părăsit. Era într-adevăr un păianjen rămas acolo de pe vremea când "Ica" îi mai era încă fidelă. Cavadia îi pusese în vedere unguroaicei să facă peste tot curat, numai acolo nu, ca-n "Marile speranțe". Era nu un romantism, Chiril primise explicația; era o vrajă a lui, o magie bine calculată [...] Păianjenul lucra pentru el. Zi de zi îi cerceta pânza, să vadă cât a mai avansat, și le arăta și prietenii opera insectei, ca pe o veritabilă operă de artă. Îi găsise lucrătorului și un nume, îi zicea Ulise, inversând situația, punându-l pe aheu să aștepte și pe Penelopa să rătăcească. Un păianjen laborios, infailibil în planul de execuție a Pânzei, o "pânză-capcană", o "pânză-aducătoare". Cavadia știa măcar atât: ce forțe ale naturii intră în joc, când e vorba de peregrinările unei femei pasionate, ale cărei drumuri duc totdeauna spășite, înapoi.

Constantin Țoiu – Galeria cu viță sălbatică, editura Eminescu, București 1979, pag. 387-388

Ultima editare efectuata de catre Anahoret in Sam 05 Sept 2009, 20:56, editata de 1 ori
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Sam 05 Sept 2009, 20:55

@Anahoret a scris:

Păi mă călugăre, stai că-ți explic io.

Libertaea este aia când șezi în buci, cum zice Ioana, lângă o cușcă și te uiți la o zgardă legată de un lanț întrebând: asta când mi se pune la gât ? că-i faină rău.

Anahoret

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Sam 05 Sept 2009, 20:57

Sau atunci când te mândrești și zici: "Io-te ce zgardă faină am eu!"

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Sam 05 Sept 2009, 21:02

@Anahoret a scris:
Sau atunci când te mândrești și zici: "Io-te ce zgardă faină am eu!"

subscriu
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Sam 05 Sept 2009, 21:03

@ostrovna a scris:
avind in vedere ca am fost metrolog chiar in domeniul temperaturi mi-a sarit in ochi:)

pasajul normal:)

trei termometre,unul Reammur,avind o coloana cu alcool albastru,al doilea Fahrenheit,verde,al treilea Celsius rosu,ca tot atitea ceasuri aratind ore diferite fata de un meridian inchipuit.Erau niste termometre grele,cilindrice,de fabricatie veche,cu tuburile de sticla purtind platose de nichel............

pag 223.
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Sam 05 Sept 2009, 21:05

@Anahoret a scris:
Penelopa Arahneea
Nu însă o anecdotă era și păianjenul "Spațiului excedentar", cum spunea Cavadia referindu-se autoironic la dormitorul conjugal părăsit. Era într-adevăr un păianjen rămas acolo de pe vremea când "Ica" îi mai era încă fidelă. Cavadia îi pusese în vedere unguroaicei să facă peste tot curat, numai acolo nu, ca-n "Marile speranțe". Era nu un romantism, Chiril primise explicația; era o vrajă a lui, o magie bine calculată [...] Păianjenul lucra pentru el. Zi de zi îi cerceta pânza, să vadă cât a mai avansat, și le arăta și prietenii opera insectei, ca pe o veritabilă operă de artă. Îi găsise lucrătorului și un nume, îi zicea Ulise, inversând situația, punându-l pe aheu să aștepte și pe Penelopa să rătăcească. Un păianjen laborios, infailibil în planul de execuție a Pânzei, o "pânză-capcană", o "pânză-aducătoare". Cavadia știa măcar atât: ce forțe ale naturii intră în joc, când e vorba de peregrinările unei femei pasionate, ale cărei drumuri duc totdeauna spășite, înapoi.

Constantin Țoiu – Galeria cu viță sălbatică, editura Eminescu, București 1979, pag. 387-388

"ce forțe ale naturii intră în joc, când e vorba de peregrinările unei femei pasionate, ale cărei drumuri duc totdeauna spășite, înapoi"

mare adevar e aici:) mwah! mwah! mwah!
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Sam 05 Sept 2009, 21:53

Și de partea cealaltă este la fel.
Întotdeauna cel mai bine este acasă. Very Happy

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Sam 05 Sept 2009, 21:54

@Anahoret a scris:
Și de partea cealaltă este la fel.
Întotdeauna cel mai bine este acasă. Very Happy

Exact,om bun noapte buna:)
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Sam 05 Sept 2009, 21:58

Noapte bună și ție!

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Sam 05 Sept 2009, 21:59

@Anahoret a scris:
Noapte bună și ție!

De unde ai luat ursuletul cu puiul mic pls? mwah! mwah! mwah! mwah!
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Sam 05 Sept 2009, 22:00

Dă click pe "Quote" și vezi că îți apare link-ul.

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Sam 05 Sept 2009, 22:09

@ostrovna a scris:
@Anahoret a scris:
Noapte bună și ție!

De unde ai luat ursuletul cu puiul mic pls? mwah! mwah! mwah! mwah!

http://smileys.smileycentral.com/cat/36/36_15_44.gif
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Sam 05 Sept 2009, 23:16

Very Happy thumb_yello

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Dum 06 Sept 2009, 20:20

@Anahoret a scris:
Very Happy thumb_yello

mwah! mwah! mwah! hug
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Lun 07 Sept 2009, 15:14

imagine despre pasari iarna

Zgomotele se faceau mai mici si inabusite sub fulgii de zapada,dar asta dadea vietii cartierului
un ton mai intim mai casnic nefiresc de clar.
Vrabii se scaldau in ininsoare,ciugulind cu lacomie fulgii;era prima generatie de vrabii nascute vara,nu cunosteau si ele incepeau iarna cu aceasta candida confuzie .

pag.373
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Sam 19 Sept 2009, 10:01

Despre eternitate
... scena ultimă aruncă înapoi un efect care decide asupra întregii idile, câtă a fost... o fotografie la minut luată în trecere de un amator, pac obiectivul, și gata, îngheți, nu... nu în eternitate, pentru că nu cred în ea, ci în memoria celuilalt, ceea ce e mult mai mult, cred eu, decât orișice eternitate.

Constantin Țoiu – Galeria cu viță sălbatică, editura Eminescu, București 1979, pag. 388-389

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Dum 20 Sept 2009, 21:08

Parfum de Albert Camus
Paragrafele de mai jos mă duc cu gândul la un pasaj similar din "Străinul" lui Albert Camus...

Cât privește semințele și "Cursul scurt"... La prima întâmplare, Luisa avea să adauge cel de-al doilea fapt, și anume că, de câteva ori, la cele mai importante ședințe. Chiril fusese văzut spărgând "pe furiș" semințe. El însuși părea conștient – s-ar fi zis – numai fiindcă se ferea, de acțiunea sa urâtă, de disprețul aruncat asupra întregului colectiv. "Acest metafizician de doi bani (Chiril adică) – strigase Luisa – mănâncă, tovarăși, semințe de dovleac, în timpul ședințelor, sfidând totul!" Cineva din comisie, nu conducătorul ședinței, un bărbat tânăr și frumușel, fost frizer, care vorbea frumos, cursiv, întrebase: "Cum... nu înțeleg, mănâncă semințe la ședințe? De ce?..." Luisa, întreruptă astfel, și ca și cum nici ea nu ar fi măsurat îndeajuns gravitatea faptei pe care o relatase, nu știuse ce răspuns să dea și ridicase din umeri. "De ce ați mâncat semințe în timpul ședințelor?" se întorsese acela spre Chiril, care se ridicase în picioare încurcat, nestiind ce să spună. "Și mănâncă des?" căzuse întrebarea, în mijlocul tăcerii de moarte ce se lăsase în sală. "Eu personal l-am văzut de trei ori – răspunse decisă Luisa – e un obicei detestabil și jignitor. O sfidare a întregului colectiv!"

Adevărul era că, într-o vreme, frecventând duminica meciurile de fotbal în compania lui Aurică, tipograful, și a prietenului său, Bunthe, fostul cavalerist, Chiril deprinsese obiceiul popular de a mânca repede și concentrat, cu un aer tâmp, semințe, din cornetele răsucite din file de cărți rupte...

Constantin Țoiu – Galeria cu viță sălbatică, editura Eminescu, București, 1979, pag. 67

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Mar 29 Sept 2009, 19:03

despre comunisti

Un adevarat comunist,cind e vorba de a lua o hotarire importanata,care angajeaza linia partidului,trebuie sa spuna deschis parerea,fara teama de a fi destituit,exclus,pus la stilpul infamiei ori eventual.lichidat..."

pag.382
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Mar 29 Sept 2009, 19:52

Ăla este comunard, nu comunist! Laughing

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Mar 29 Sept 2009, 20:16

@Anahoret a scris:
Ăla este comunard, nu comunist! Laughing

Ce e acela comunard?smile talking talking Embarassed
Sus In jos
nicuvar

Numarul mesajelor : 2464
Varsta : 62
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/10/2008

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Mar 29 Sept 2009, 20:32

@ostrovna a scris:

Ce e acela comunard?smile

Partizan, adept, membru al Comunei din Paris din 1871. (din DEX)

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   

Sus In jos

Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică
Sus 
Pagina 9 din 11Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: POPASURI personalizate si întretinute de autori :: ANAHORET-
Mergi direct la: