Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Vorbe de duh spuse de un cinic
Ieri la 10:26 Scris de dolion

» Eternul feminin
Joi 09 Aug 2018, 14:14 Scris de zaraza26

» Politica se face cu... caricaturi
Joi 09 Aug 2018, 14:10 Scris de zaraza26

» Limba română
Sam 04 Aug 2018, 21:22 Scris de Anahoret

» STIRI SOCIALE
Vin 20 Iul 2018, 11:10 Scris de zaraza26

» MAXIME, CUGETĂRI...
Dum 15 Iul 2018, 04:42 Scris de Ciprian

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Sam 14 Iul 2018, 15:54 Scris de dolion

» BANCURI
Joi 12 Iul 2018, 18:29 Scris de Ion

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Dum 08 Iul 2018, 09:50 Scris de dolion

» CAMERA DE WHISKY
Sam 07 Iul 2018, 18:08 Scris de Anahoret

» Invatamant
Vin 06 Iul 2018, 02:20 Scris de Ion

» Chestii funny
Mar 03 Iul 2018, 11:11 Scris de zaraza26

» Casuta din padure
Lun 02 Iul 2018, 14:27 Scris de zaraza26

» ANUNTURI
Sam 09 Iun 2018, 21:18 Scris de Anahoret

» Educatia în familie
Vin 08 Iun 2018, 14:01 Scris de zaraza26

» Una... Alta... în politică
Mar 05 Iun 2018, 17:59 Scris de Ion

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mar 05 Iun 2018, 07:32 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Lun 04 Iun 2018, 12:13 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
Popasul padure Când politica google 1918 taieri 23 maxime muzica_traditionala comment-143 Patapievici franta mediu curiozitati romana sibiu istorie 1 brasov problema Schweighofer drumetie internet reclame Limba
August 2018
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică

In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
Anahoret

Numarul mesajelor : 7171
Varsta : 57
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Lun 16 Mar 2009, 05:42

Despre cuvinte
Dacă aventura s-ar fi terminat aici, e de presupus că el nu ar fi avut de ce să roșească la întrebarea lui Brummer. Dar Luisa începuse să fugă în susul liniei spre semaforul din depărare arzând treaz în pustiul mecanizat. Aici, Chiril explica: toată viața spusese "pustiu" și nu știuse ce înseamnă cu adevărat acest cuvânt și că înțelesul, conținutul real al cuvintelor, îl descoperim de obicei mult mai târziu, după ce noi am abuzat mult timp de ele, folosindu-le în contul experienței altora, și că la un moment dat, în împrejurări neprevăzute, pătrundem dintr-o dată în miezul cel mai ascuns al cuvintelor, din care nouă nu ne-a mai rămas decât simbolul abstract și comun, haine de împrumut, purtate de alții, păstrând în postav și în cute sudoarea străină, relieful unui corp care nu mai există...
Constantin Țoiu – Galeria cu viță sălbatică – Editura Eminescu, ed. a II-a, București 1979, pag. 58-59.

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Lun 16 Mar 2009, 20:32

Sinceritatea dăunează grav sănătății
Cavadia, care nu fusese de față la excludere, susținea, pus la curent cu faptele petrecute, că prietenul său fusese "nepermis de sincer", de o sinceritate "prostească"... – adăugând că în procesul unei revoluții "sinceritatea se subordonează necesității istorice", lăsându-i frâu liber... (ca unei calități morale secundare, în orice caz capabilă numai de încurcături inutile...)... în mod progresiv și abia după ce micile sau marile defecte , date în vileag, ale unei anumite etape ale revoluției, nu mai pot să pună în pericol nimic.

Constantin Țoiu – Galeria cu viță sălbatică – Editura Eminescu, ed. a II-a, București 1979, pag. 62.

Numarul mesajelor : 22402
Varsta : 59
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Mar 17 Mar 2009, 03:57

@Anahoret a scris:
Sinceritatea dăunează grav sănătății
Țoiu ne pune pe gânduri! Very Happy

Anahoret

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Mar 17 Mar 2009, 06:10

Am să încerc un rezumat al cărții pentru forum, pentru cine n-a citit-o. Acțiunea se petrece la începutul anilor '50, când erau înlăturate din PCR "elementele nesănătoase". Intelectualii, după cum se știe, erau cap de listă. La ce s-a ajuns, știm cu toții.

Cartea a apărut, în primă ediție, în 1976 și, după aceea, a mai avut trei sau patru editări. Nu este genul memorialului, ci se apropie mai mult de maniera kafkiană; eroul principal, Chiril, se simte culpabil fără a avea vreo vină bine definită. Își pierduse caietul în care-și notase impresiile zilnice și se temea de consecințe dacă ar fi încăput pe mâna "organelor". Însemnările sale erau pșnice, însă părerile prietenilor săi crează atmosfera asemănătoare cu cea din "Procesul". În final, caietul său chiar ajunge pe mâna "organelor" și, după o serie de interogatorii, se constată că nu au nimic subversiv. Prea târziu pentru Chiril pentru că, între timp, se spânzurase în arest cu izmenele. Scena amintește oarecum de sinuciderea lui Gelu din "Jocul ielelor" de lui Camil Petrescu.

Mă bucur că n-am citit romanul înainte de '90: atunci l-aș fi apreciat pentru curajul scriitorului; acum l-am apreciat la adevărata sa valoare.

Merită citit. De fapt este considerat romanul de referință al lui Constantin Țoiu.

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Mar 17 Mar 2009, 21:28

Gelozia e de genul feminin
Înfundându-se din ce în ce mai adânc în acest labirint, reconstituind atâtea și atâtea detalii, punându-le cap la cap, – pe Chiril îl obseda totuși o întrebare: ce avusese cu el Luisa? întrebare la care nu găsea, rațional, cât de cât un răspuns. Acest răspuns îl căpătase mult mai târziu, într-o noapte. "N-am să-ți iert... auzi?... n-am să-ți iert niciodată că ai apărat-o atunci pe jidoafca aia!" urlase ea din senin. Fusese o "gelozie virtuală". În aventurile pe care le avusese până atunci, Chiril asculta destăinuiri nemaipomenite, de felul... "nici nu-ți poți tu să-ți închipui cât de josnice suntem în stare să fim noi, femeile".

Constantin Țoiu – Galeria cu viță sălbatică – Editura Eminescu, ed. a II-a, București 1979, pag. 72-73

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Mier 18 Mar 2009, 06:06

Farmece
Reta îl privea zâmbind: aerul de duioșie supusă, atentă, al femeilor când bărbații le farmecă, le încântă fără voie cu ceva, păstrând totuși în această stare o oarecare distanță critică.

Constantin Țoiu – Galeria cu viță sălbatică – Editura Eminescu, ed. a II-a, București 1979, pag. 87.

Numarul mesajelor : 17567
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Mier 18 Mar 2009, 07:39

Sunt multe lucruri pe care nu le-am cunoscut despre comunism. O parte din ele le aflu acum, la pensionare. Le citesc sau le ascult de la oameni mai vârstnici sau mai tineri decât mine. Unele fapte săvârșite în perioada comunistă sunt incredibile, căci "în numele poporului" s-au săvârșit multe crime. Unele din răzbunere pentru ce au făcut alții comuniștilor, dar cele mai multe s-au făcut din plăcerea sadică a unor indivizi strecurați printre naivii care au crezut în cauza dreaptă a comunismului. Cu toate acestea eu nu voi afirma niciodată "mi-e rușine că am fost comunist", așa cum a făcut unul ce pe vremea aia avea o funcție mai mare ca mine. Mie nu are de ce să-mi fie rușine de ceea ce am făcut, pentru că așa a fost perioada istorică în care m-am năcut, am crescut și am muncit. Nu a fost la alegeerea mea să trăiesc în acea perioadă, după cum nu a fost voința mea să ajung secretar de partid. Alegerea mea a fost doar să mă însciu în patid, pentru că nimeni nu mi-a pus pistulul la tâmplă să mă oblige a face acel pas. Iar cei care spun că au fost obligați să se înscrie în partidul comunist, mint. Mint cu nerușinare, indiferent că sunt "oameni de toate zilele" sau episcopi.

zaraza26

Numarul mesajelor : 8497
Varsta : 53
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Mier 18 Mar 2009, 09:58

@Anahoret a scris:

Merită citit. De fapt este considerat romanul de referință al lui Constantin Țoiu.

Mda. E genul ala de carte pe care nu o pot citi. Sad Ma simt imbecila.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
ostrovna

Numarul mesajelor : 13548
Varsta : 61
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Mier 18 Mar 2009, 10:11

Eu imi amintesc ca am citit-o ,dar nu stiu sigur,de avut o am in bibblioteca:)
Sus In jos
abba

Numarul mesajelor : 677
Varsta : 58
Localizare : Neaparat pe langa Dunare...
Data de inscriere : 03/10/2008

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Mier 18 Mar 2009, 16:24

Incercati si "Insotitorul" sau "Obligado", de acelasi autor! Merita!

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Mier 18 Mar 2009, 20:40

@zaraza26 a scris:
Așa am zis și eu inițial. Încearcă, și ai să vezi că o să-ți placă. Nu este genul memorialului și nu este foarte ermetică. Poate că am făcut o comparație cam hazardată cu Kafka, dar totuși situația eroului principal frizează absurdul. E drept, în perioada aceea, absurdul era la el acasă. Dar acum, nu este?

Părerea mea este să încerci. Dacă treci de primul capitol n-ai s-o mai lași din mână. Dacă nu... cui îi pasă? Wink

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Joi 19 Mar 2009, 10:12

@Anahoret a scris:
@zaraza26 a scris:
Așa am zis și eu inițial. Încearcă, și ai să vezi că o să-ți placă. Nu este genul memorialului și nu este foarte ermetică. Poate că am făcut o comparație cam hazardată cu Kafka, dar totuși situația eroului principal frizează absurdul. E drept, în perioada aceea, absurdul era la el acasă. Dar acum, nu este?

Părerea mea este să încerci. Dacă treci de primul capitol n-ai s-o mai lași din mână. Dacă nu... cui îi pasă? Wink

Chestia cu "ma simt imbecila" am pus-o numai ca sa rimeze cu ce ai spus la discutiile despre Luna. Am luat pe calculator Maestrul si Margareta, dar n-am citit decat vreo sase pagini, intr-o zi... Nu am rabdare si extrem de rar am dispozitia necesara. Am citit in liceu si facultate, dar acum ma intereseaza dezbaterile asupra credintei, descoperirile stiintifice, si am nevoie sa comunic. Am citit de Kafka, mai degraba prefer Kafka decat alte carti.
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Joi 19 Mar 2009, 22:05

Hei! Sesizasem (auto)ironia! Very Happy
Am mai spus că n-am talent pedagogic și că mă încurc în propriile-mi explicații!
Nu știu cum să mă fac înțeles... Voiam doar să-ți împătășesc din experiența mea și să-ți arăt că inițial m-am ferit de carte. Citind primul capitol am spus "mda... bănuiesc ce o să fie". Cu atât mai mult cu cât cartea nu începe deloc promițător (sau așa mi s-a părut mie). Însă, în cele din urmă, a reușit să mă prindă.

Înțeleg și cum este cu dispoziția pentru citit, mai ales când trebuie să faci slalom printre treburile zilnice. Eu am baftă cu naveta pentru că, timp de 40+40 de minute zilnic nu mă deranjează nimeni. Altfel, nici eu n-aș putea citi acasă. Și, repet, nimănui nu-i pasă (sau n-ar trebui să-i pese) ce, cum, când și cât citești. Principalul este să-ți placă ție.

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Joi 19 Mar 2009, 22:30

@Anahoret a scris:
... Eu am baftă cu naveta pentru că, timp de 40+40 de minute zilnic nu mă deranjează nimeni. Altfel, nici eu n-aș putea citi acasă. Și, repet, nimănui nu-i pasă (sau n-ar trebui să-i pese) ce, cum, când și cât citești. Principalul este să-ți placă ție.

Ei, călugăre, ai și tu o baftă nemaipomenită cu naveta. Nici nu apuci să caști odată bine după ce deschizi cartea, și trebuie s-o închizi din nou.

Anahoret

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Vin 20 Mar 2009, 05:43

Ce, Preacinstite? N-ai auzit de tehnica învățării în somn?
Laughing Laughing Laughing Laughing

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Vin 20 Mar 2009, 05:47

Adorație
Eu am adorat în podul liceului chiloții unei servitoare analfabete atârnați pe o frânghie, prinși în două cârlige de lemn, întăriți de ger, domnule – asta a fost icoana pubertății mele!...
Constantin Țoiu – Galeria cu viță sălbatică – Editura Eminescu, ed. a II-a, București 1979, pag. 95.

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Vin 20 Mar 2009, 05:49

Extreme
Discernământul, cultul legii cereau o știință, încă neacumulată. El îi zicea: să distrugi este mai ușor, mai ales când ai suferit. Mai greu este să construiești lumea dreaptă pe care o visaseră toți.
Constantin Țoiu – Galeria cu viță sălbatică – Editura Eminescu, ed. a II-a, București 1979, pag. 108

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Vin 20 Mar 2009, 11:28

@Anahoret a scris:
Hei! Sesizasem (auto)ironia! Very Happy
Am mai spus că n-am talent pedagogic și că mă încurc în propriile-mi explicații!
Nu știu cum să mă fac înțeles... Voiam doar să-ți împătășesc din experiența mea și să-ți arăt că inițial m-am ferit de carte. Citind primul capitol am spus "mda... bănuiesc ce o să fie". Cu atât mai mult cu cât cartea nu începe deloc promițător (sau așa mi s-a părut mie). Însă, în cele din urmă, a reușit să mă prindă.

Înțeleg și cum este cu dispoziția pentru citit, mai ales când trebuie să faci slalom printre treburile zilnice. Eu am baftă cu naveta pentru că, timp de 40+40 de minute zilnic nu mă deranjează nimeni. Altfel, nici eu n-aș putea citi acasă. Și, repet, nimănui nu-i pasă (sau n-ar trebui să-i pese) ce, cum, când și cât citești. Principalul este să-ți placă ție.

Cred ca te-am inteles foarte bine, dar vreau sa verific daca m-am facut si eu inteleasa... Very Happy scratch
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Vin 20 Mar 2009, 18:08

Zgâtie!
hug

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Vin 20 Mar 2009, 19:25

@Anahoret a scris:
Zgâtie!
hug

Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Sam 21 Mar 2009, 23:24

Cele două femei din viața lui Chiril – dealtfel Brumer și alte câteva personaje îl consideră a fi tipul craiului care se bagă în încurcături – sunt Reta Mușon și Luiza, ambele divorțate.

Reta este ziaristă la o publicație bucureșteană și intrase în Partid cu gândul de a supraviețui schimbărilor. Cu o seară înainte de ședința de confirmare Reta și cu încă doi prieteni făcuseră o "recapitulare" a tuturor întrebărilor posibile și o "punere în scenă" a modului în care ea trebuia să răspundă. Dar unul dintre amicii săi participanți la "repetiție" dă totul în vileag în timpul ședinței. Chiril ia cuvântul, spre uimirea tuturor – el fiind un tip mai retras – și pledează în favoarea Retei. Dar nu pe ea voia să o apere ci voia să pună în evidență atitudinea "turnătorului" care s-a autodenunțat. Voia să arate că în asemenea oameni nu trebuie să ai încredere pentru că oricând vor fi dispuși să îți înfigă un cuțit în spate.

Atitudinea sa a înfuriat-o pe Luiza – activistă cu state vechi în Partid – și-l va costa excluderea sa. Reta îi propune, după o partidă de amor să plece cu ea în America, însă Chiril refuză. Este momentul în care ea iese din scenă (ulterior va apărea doar episodic, în evocările lui Chiril) fiind înlocuită de Luiza.

Cine este Brumer?
Este personajul cu care cititorul ia contact încă din primele pagini ale romanului. Este un anticar evreu care, după naționalizare, a reușit să-și păstreze totuși afacerea (anticariatul) lucrând ca propriul său angajat. Este tipul omului care știe să stea de vorbă cu oricine, începând de la polițistul de stradă și până la "elitele" vremii. Într-un fel joacă rolul, dacă nu al tatălui, cel puțin al unui frate al acestuia. Totodată Brumer, alături de șeful de sală de la Capșa, sunt exponenții lumii care tocmai apusese după război, fiind înlocuită de noua "aristocrație" proletară. Sunt printre cei care încă mai poartă parfumul bunelor maniere...

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Sam 21 Mar 2009, 23:26

O dimensiune casnică a morții
Moartea îi sperie doar pe cei cu mâinile neocupate.
Bunicu-său, acesta al lui, la șaptezeci de ani, își făcuse singur sicriul, pe care-l ținea sus în pod umplut cu boabe de fasole. El își dusese într-o zi sus în pod nepotul, să i-l arate, și amândoi stătuseră, vorbind, pe capacul lui solid, scârțâind ca o mobilă veche, uscată de trecerea vremii.
Constantin Țoiu – Galeria cu viță sălbatică – Editura Eminescu, ed. a II-a, București 1979, pag. 108.

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Sam 21 Mar 2009, 23:28

Paradox
Ce spusese? Chiar! Ce spusese el atunci? Sărind în ajutorul unui înecat, se dusese cu tot la fund.
Constantin Țoiu – Galeria cu viță sălbatică – Editura Eminescu, ed. a II-a, București 1979, pag. 113.

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Dum 22 Mar 2009, 10:08

Păi, uite ce spunea:

"UNELE JOCURI SUNT ISTOVITOARE, DAR TRUDA PE CARE NE-O PRILEJUIESC NE FACE PLĂCERE. Anumite feluri de înjosiri pot fi suferite cu noblețe, și locruri dintre cele mai modeste pot fi folosite în scopuri importante.
Shakespeare - Furtuna, Op. cit.

Anahoret

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   Dum 22 Mar 2009, 10:37

Echivalențe
"Caro amico, voi e noi abbiamo qualche cosa di comune: molta considerazione per gli infideli e una intrattabile ripugnaza per gli eretici" – comuniștii adică și catolicii se înțeleg măcar într-o privință: și unii și alții au multă considerație pentru necredincioși și un indubitabil dispreț pentru eretici.
Constantin Țoiu – Galeria cu viță sălbatică – Editura Eminescu, ed. a II-a, București 1979, pag. 120.

MesajSubiect: Re: Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică   

Sus In jos

Constantin Țoiu - Galeria cu viță sălbatică
Sus 
Pagina 1 din 11Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: POPASURI personalizate si întretinute de autori :: ANAHORET-
Mergi direct la: