Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Chestii funny
Vin 18 Ian 2019, 07:51 Scris de dolion

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Vin 18 Ian 2019, 07:43 Scris de dolion

» Una... Alta... în politică
Vin 18 Ian 2019, 07:41 Scris de dolion

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Vin 18 Ian 2019, 07:37 Scris de dolion

» ZBOR DE CONDOR
Vin 18 Ian 2019, 07:17 Scris de dolion

» Colecția de povestiri științifico-fantastice
Vin 18 Ian 2019, 02:37 Scris de Ciprian

» Muzica si Film
Mier 16 Ian 2019, 13:48 Scris de zaraza26

» Afaceri românesti de succes
Dum 13 Ian 2019, 22:46 Scris de andreealovin

» Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna
Sam 12 Ian 2019, 18:00 Scris de Ion

» Orase din Romania
Joi 10 Ian 2019, 13:12 Scris de zaraza26

» Filme si carti.
Mier 09 Ian 2019, 13:38 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 09 Ian 2019, 13:35 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Mier 09 Ian 2019, 13:24 Scris de zaraza26

» Urari de sarbatori
Mier 09 Ian 2019, 12:36 Scris de zaraza26

» Va mai exista Romania ?
Mier 02 Ian 2019, 19:18 Scris de Anahoret

» ION
Sam 22 Dec 2018, 00:36 Scris de Ciprian

» Veștile triste
Mier 05 Dec 2018, 10:34 Scris de ostrovna

» Subiectul zilei
Vin 30 Noi 2018, 09:48 Scris de dolion

Cuvinte-cheie
placut istorie romana mediu politica comment-143 reclame CPSF taieri curiozitati drumetie problema muzica_traditionala maxime sibiu brasov Când internet Patapievici padure Popasul Literatura 1 23 google 1918
Ianuarie 2019
LunMarMierJoiVinSamDum
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top postatori
dolion

Emil Condor

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Am și eu o întrebare

In jos 
AutorMesaj
ACCENT

Numarul mesajelor : 785
Data de inscriere : 03/12/2008

MesajSubiect: Am și eu o întrebare   Joi 04 Dec 2008, 18:06

Cred că fiecare forumist are ceva întrebări la care nu găsește răspuns. Mă gîndesc că topicul ăsta ar merita atenția, chiar dacă n-am ales secțiunea potrivită.

Încep eu cu prima întrebare.

Am auzit că s-a fixat un termen pentru predarea cărților de muncă, deoarece evidența vechimii în muncă se va ține pe calculator. Eu nu mai știu cum să fac rost de cartea mea de muncă, și n-am nici bani să merg în țară ca să rezov problema. Plus de asta, intreprinderile pe unde am lucrat, s-au desființat împreună cu arhivele lor. Cum aș putea să fac uin duplicat al cărții de muncă, cînd nimeni nu poate elibera adeverințe de vechime din lipsa documentelor care nu s-au păstrat?
Sînt un pic îngrijorat pentru că nu mai am mult pînă la pensie, iar aici în Spania am lucrat fără acte pe unde s-a nimerit. Nu mă aștept la o pensie bună în România dar măcar să știu că primesc ceva. Nu știu cum se procedează în asemenea cazuri.
Sus In jos
aurora

Numarul mesajelor : 6983
Varsta : 68
Localizare : Hd România
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: Am și eu o întrebare   Joi 04 Dec 2008, 23:59

Asta da intrebare incuietoare!!!

Si pe mine m-ar interesa, desi pe unde am lucrat eu nu s-au desfiintat. Am auzit ca si de la facultate trebuie aduse acte. Mie mi-au spus cunostinte ca se poate cere de peste tot in scris. dar daca s-a desfiintat cum zice ACCENT ?!?!?!

Question

Dacă nu putem să fim buni, să încercăm să fim măcar politicoși. ( Nicolae Steinhart )
Sus In jos
cactus
Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 3260
Localizare : Paradis
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: Am și eu o întrebare   Vin 05 Dec 2008, 07:15

stai ca le-am intrebat pe gagicile de la personal...

Dacă cineva ți-a făcut un
rău, nu căuta să te răzbuni. Așază-te pe malul râului și în curând îi
vei vedea trecând cadavrul. (Lao Ti)
Sus In jos
cactus

MesajSubiect: Re: Am și eu o întrebare   Vin 05 Dec 2008, 07:23

ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 148 din 4 noiembrie 2008

pentru modificarea Legii nr. 53/2003 - Codul muncii

EMITENT: GUVERNUL

PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 765 din 13 noiembrie 2008

Data intrarii in vigoare : 13/11/2008

Având în vedere că operațiunea de predare-primire a carnetelor de muncă de către inspectoratele teritoriale de muncă la casele teritoriale de pensii în scopul preluării datelor din carnetele de muncă, precum și de scanare a acestora este în curs de derulare, neputând fi finalizată până la data expirării termenelor prevăzute în cuprinsul art. 296 și art. 298 alin. (3) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările și completările ulterioare, referitoare la dovedirea vechimii în muncă pe baza înscrierilor în carnetele de muncă și, respectiv, la data de la care urmează a se abroga Decretul nr. 92/1976 privind carnetul de muncă, cu modificările ulterioare, se impune adoptarea de măsuri imediate pentru prelungirea cu 2 ani a termenelor sus-menționate.

Ținând cont de faptul că elementele sus-menționate se referă la o situație extraordinară, iar neadoptarea de măsuri imediate în sensul celor preconizate, prin utilizarea procedurii de legiferare prin ordonanță de urgență, determină consecințe negative, în sensul afectării unui interes public, respectiv al salariaților care, în situația în care angajatorul omite să depună declarațiile privind contribuțiile de asigurări sociale prevăzute de lege, ar întâmpina obstacole majore pentru a face dovada perioadelor necesare stabilirii drepturilor cu caracter social,

în temeiul art. 115 alin. (4) din Constituția României, republicată,

Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.

ARTICOL UNIC

Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 72 din 5 februarie 2003, cu modificările și completările ulterioare, se modifică după cum urmează:

1. Articolul 296 va avea următorul cuprins:

"Art. 296. - (1) Vechimea în muncă stabilită până la data de 31 decembrie 2010 se probează cu carnetul de muncă.

(2) După data abrogării Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de muncă, cu modificările ulterioare, vechimea în muncă stabilită până la data de 31 decembrie 2010 se reconstituie, la cererea persoanei care nu posedă carnet de muncă, de către instanța judecătorească competentă să soluționeze conflictele de muncă, pe baza înscrisurilor sau a altor probe din care să rezulte existența raporturilor de muncă. Cererile de reconstituire formulate anterior datei abrogării Decretului nr. 92/1976, cu modificările ulterioare, se vor soluționa potrivit dispozițiilor acestui act normativ.

(3) Angajatorii care păstrează și completează carnetele de muncă le vor elibera titularilor în mod eșalonat, până la data de 30 iunie 2011, pe bază de proces-verbal individual de predare-primire.

(4) Inspectoratele teritoriale de muncă ce dețin carnetele de muncă ale salariaților le vor elibera până la data prevăzută la alin. (3), în condițiile stabilite prin ordin al ministrului muncii, familiei și egalității de șanse."

2. La articolul 298, alineatul (3) va avea următorul cuprins:

"(3) Pe data de 1 ianuarie 2011 se abrogă dispozițiile Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de muncă, publicat în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 37 din 26 aprilie 1976, cu modificările ulterioare."

PRIM-MINISTRU

CĂLIN POPESCU-TĂRICEANU

Contrasemnează:

--------------

Ministrul muncii, familiei

și egalității de șanse,

Mariana Câmpeanu

Ministrul economiei și finanțelor,

Varujan Vosganian

București, 4 noiembrie 2008.

Nr. 148.

---------

ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 148 din 4 noiembrie 2008
pentru modificarea Legii nr. 53/2003 - Codul muncii
EMITENT: GUVERNUL
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 765 din 13 noiembrie 2008
Data intrarii in vigoare : 13/11/2008

ARTICOL UNIC
Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 72 din 5 februarie 2003, cu modificările și completările ulterioare, se modifică după cum urmează:
1. Articolul 296 va avea următorul cuprins:
"Art. 296. - (1) Vechimea în muncă stabilită până la data de 31 decembrie 2010 se probează cu carnetul de muncă.
(2) După data abrogării Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de muncă, cu modificările ulterioare, vechimea în muncă stabilită până la data de 31 decembrie 2010 se reconstituie, la cererea persoanei care nu posedă carnet de muncă, de către instanța judecătorească competentă să soluționeze conflictele de muncă, pe baza înscrisurilor sau a altor probe din care să rezulte existența raporturilor de muncă. Cererile de reconstituire formulate anterior datei abrogării Decretului nr. 92/1976, cu modificările ulterioare, se vor soluționa potrivit dispozițiilor acestui act normativ.
(3) Angajatorii care păstrează și completează carnetele de muncă le vor elibera titularilor în mod eșalonat, până la data de 30 iunie 2011, pe bază de proces-verbal individual de predare-primire.
(4) Inspectoratele teritoriale de muncă ce dețin carnetele de muncă ale salariaților le vor elibera până la data prevăzută la alin. (3), în condițiile stabilite prin ordin al ministrului muncii, familiei și egalității de șanse."
2. La articolul 298, alineatul (3) va avea următorul cuprins:
"(3) Pe data de 1 ianuarie 2011 se abrogă dispozițiile Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de muncă, publicat în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 37 din 26 aprilie 1976, cu modificările ulterioare."

Concret, ai enorm de mult de umblat sau daca ai pe cineva sa umble in locul tau.... Altfel, mai indoiesc ca ai sa reusesti ceva. Nimic nu-i mai cumplit decat sa umblii dupa arhive si carti de muna. Mai este ceva nasol de tot - sa stai la coada la Directia Muncii....

Sus In jos
ACCENT

MesajSubiect: Re: Am și eu o întrebare   Sam 06 Dec 2008, 21:27

Mulțumesc mult de tot Cactus. Domnul să te binecuvînteze!
Va trebui să aplic o strategie de căutare a documentelor mele, dar mi-ar fi de un real folos cineva care știe țigănește și-i de bună credință. Iar dacă mă ajută, îl anunț de pe acum că n-am bani ca să-i plătesc efortul. Domnul îl va răsplăti.
Dau amănunte după ce se anunță cineva în acest sens.
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22418
Varsta : 59
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Am și eu o întrebare   Sam 06 Dec 2008, 21:32

Multumiri multe către Cactus pentru informatiile asa de importante de mai sus!
Să trăiesti, tineretea noastră!
Sus In jos
aurora

Numarul mesajelor : 6983
Varsta : 68
Localizare : Hd România
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: Am și eu o întrebare   Sam 06 Dec 2008, 22:37

Nașpa Rău, ACCENTE, oricât aș fi de bună credință, altceva decât românește nu știu

Când o să mă decid să mă pensionez, o să-l pun pe soțul meu la alergătură după acte!

Dacă nu putem să fim buni, să încercăm să fim măcar politicoși. ( Nicolae Steinhart )
Sus In jos
ACCENT

MesajSubiect: Re: Am și eu o întrebare   Sam 06 Dec 2008, 23:27

În țară nu mai am pe nimeni care să mă poată ajuta în căutarea cărții de muncă și a diplomelor de absolvire a școlilor pe care le-am urmat. Bănuiesc că ele se mai află într-o anume localitate la cineva acasă. Dacă Domnul vrea, o să le văd din nou în mîinile mele; dacă nu, facă-se voia Domnului. EL știe situația mea încă înainte de a afla eu. Ce a pregătit EL pentru mine, aceea se împlinește. Eu nu știu dacă ajung la pensie, dar EL știe. Și dacă EL mă trece prin încercarea asta, tot EL mă scoate din ea. Ce-aș putea face eu?

Dragă Aurora, accept și ajutorul tău dacă nu-ți este greu, și dacă simți îndemnul de la Domnul. Poate chiar EL te-o și ales pentru așa ceva. EL te va conduce astfel încît misiunea ta se va încheia cu succes.
Deci Cartea mea de muncă, Domnul mi-o dă din mîna ta. Domnul să te binecuvînteze!
Va trebui să mai discutăm.
Sus In jos
cactus

MesajSubiect: Re: Am și eu o întrebare   Sam 06 Dec 2008, 23:36

@ACCENT a scris:
În țară nu mai am pe nimeni care să mă poată ajuta în căutarea cărții de muncă și a diplomelor de absolvire a școlilor pe care le-am urmat. Bănuiesc că ele se mai află într-o anume localitate la cineva acasă. Dacă Domnul vrea, o să le văd din nou în mîinile mele; dacă nu, facă-se voia Domnului. EL știe situația mea încă înainte de a afla eu. Ce a pregătit EL pentru mine, aceea se împlinește. Eu nu știu dacă ajung la pensie, dar EL știe. Și dacă EL mă trece prin încercarea asta, tot EL mă scoate din ea. Ce-aș putea face eu?

Dragă Aurora, accept și ajutorul tău dacă nu-ți este greu, și dacă simți îndemnul de la Domnul. Poate chiar EL te-o și ales pentru așa ceva. EL te va conduce astfel încît misiunea ta se va încheia cu succes.
Deci Cartea mea de muncă, Domnul mi-o dă din mîna ta. Domnul să te binecuvînteze!
Va trebui să mai discutăm.

Din cate am auzit, cartea de munca se elibereaza numai personal iar diplomele... Ar trebui totusi sa afli pe unde se gasesc; imposibil sa nu mai cunosti pe nimeni care, macar sa se intereseze; chestie de dat cateva telefoane daca-i spui unde sa caute; dupa aia trebuie sa vb. cu consulatul romanesc de unde esti si sa vezi daca o imputernicire legalizata si de ei ar folosi cuiva sa-tzi scoata actele odata ce ai aflat pe unde sunt. Si inca ceva - Dumnezeu ajuta dar trebuie sa te ajutzi si tu... asta fiindca desi ar trebui, io inca n-am gasit bunul simt sa ma las de fumat...

Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Am și eu o întrebare   Sam 06 Dec 2008, 23:48

@cactus a scris:
Din cate am auzit, cartea de munca se elibereaza numai personal...
Si mai e o variantă: faci împuternicire pe numele cuiva, la Ambasada Română - costă în jur de 100 dolari aici, iar respectiva persoană se poate ocupa de cazul tău în totalitate.
Sus In jos
ACCENT

MesajSubiect: Re: Am și eu o întrebare   Dum 07 Dec 2008, 00:10

Bună ideea cu consulatul românesc, dar ei vor bani, și eu nu-i am. Abea trăiesc de pe o zi pe alta. Nici nu știu cum oi plăti internetul ca să nu mi-l taie. Cheltuielile de întreținere mă sperie (curentul, apa, gazul, chiria). Dacă nu plătesc chiria mă pot da afară din casă. Și-i destul de frig și pe aici iarna. Nici case părăsite nu mai găsești prin portocali. Sînt ocupate de alții mai nevoiași decît mine. Au și eu un acpoeriș, fără căldură. Acolo lipsește apa, curentul, gazul. Poliția te vizitează destul de des, uneori și diverși talhari... Dar sper să nu fie cazul să ajung în asemenea situație. Oricum nu mă sperii, și nici nu mă apuc de plîns.

Iona a fost obligat să ajungă în fundul mării, și Dumnezeu l-a scos de acolo viu după trei zile. Moise a fost în mijlocul vulcanului din peninsula Sinai, și Domnul l-a scos de acolo viu și nevătămat cu tot cu tablele legămîntului. Cei trei tineri au fost obligați să intre în focul mistuitor al cuptorului lui Nebucadnețar, dar au ieșit bine mersi de acolo voioși și încrezători în Dumnezeu. Eu de ce n-aș ieși din situația asta încurcată, mai ales că sînt mădular al Domnului, știind prea bine că eu nu sînt al meu, și că Domnul locuiește-n mine.

Citește ca să vezi că nu vorbesc în dodii: ,,Nu stiti ca trupul vostru este Templul Duhului Sfant, care locuieste in voi, si pe care L-ati primit de la Dumnezeu? Si ca voi nu sunteti ai vostri?" (1Cor.6:19). Așa că nu mă-ngrijorez de loc. Domnul zice că să aruncăm toate îngrijorările asupra lui și EL ne va purta de grijă ,,Si aruncati asupra Lui toate ingrijorarile voastre, caci El insus ingrijeste de voi". (1Pet.5:7).
Mulțumesc că sînteți alături de mine, și că nu mă simt singur.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Am și eu o întrebare   Dum 07 Dec 2008, 00:13

Accent, stiu că Domnul o să-ti dea o mână de ajutor.
Sus In jos
Layla

Numarul mesajelor : 168
Varsta : 56
Data de inscriere : 24/02/2009

MesajSubiect: Re: Am și eu o întrebare   Mier 04 Mar 2009, 09:31

Buna dimineata dragi prieteni,

Deci...
Va invit la masuta mea
Va ofer cafea
O ciocolata cine vrea! smile
Si in plus o intrebare..a mea...

Am avut ocazia in iarna asta sa vizitez Franta,Paris...unde vorba fie intre noi,wow...nici nu visam sa ajung vreodata...ei bine,in cateva zile,am pasit si admirat un pic din Versailes..am atins norii din turnul Eiffel si-am aprins o lumanare la Notre Dame...despre toate astea poate va mai pove altadata.Am vizitat un brocant(piata de vechituri,antichitati...un fel de ocico cum se spune pe la mine).De mult timp imi tot fac ganduri si caut oportunitati sa fac ceva..CEVA!..pentru o situatie financiara prin care sa nu mai duc grija zilei de maine,ei daaa..am un job acum,sunt ing.intr-o firma de constructii..dar stiu eu? maine voi mai fi?..asa ca ce m-am gandit eu vizitand acel brocant..as intra in afaceri,comert cu antichitati,gablonturi,bijuterii,tablouri..si tot felul de obiecte micute...pe care le pot gasi pe acolo si aduce aici in Romania.

As vrea sa-mi deschid o afacere,comert,da?...si sincer,sincer..trebuie sa o iau de la capat ca nu stiu prea multe despre ce si cum trebuie sa fac,si ma refer la acte si alte cele..Pai da,ma duc eu la Rg.Comertului,la finante..si ma vor indruma ei ce si cum..

Deci,ma poate indruma cineva ce trebuie sa fac de la A la Z?ceva ,ceva..."persoana fizica" PF,sau am auzit mai nou "intreprindere individuala"II...

Va pup si va multumesc..va las o poza din brocant,cu drag
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Am și eu o întrebare   Lun 09 Mar 2009, 11:58

Noa servus tu dragă Layla, care zici că-mi ești vecină.

Pentru problema ce te frământă intră în dialog direct cu Niculae la Popasul Nicuvar.

nicuvar

Numarul mesajelor : 2464
Varsta : 63
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/10/2008

MesajSubiect: Re: Am și eu o întrebare   Lun 09 Mar 2009, 13:27

Oricand, cu placere. Am pregatit tot ce trebuie.

nicuvar

Numarul mesajelor : 2464
Varsta : 63
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/10/2008

MesajSubiect: Re: Am și eu o întrebare   Lun 09 Mar 2009, 14:23

Am deschis aici un topic privind notiuni de legislatie in domeniul economic.

http://luminalumii.forumz.ro/afaceri-f69/legislatie-in-domeniul-economic-t704.htm#27695

delta

Numarul mesajelor : 1385
Data de inscriere : 23/03/2010

MesajSubiect: Re: Am și eu o întrebare   Joi 25 Mar 2010, 15:33

"Se poate vorbi despre:
...
- Crize de tot felul
..."

Yo vând crize de nervi la preț avantajos.
Nu am, dar oricând provoc oricărui doritor.
Laughing
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Am și eu o întrebare   Vin 26 Mar 2010, 02:41

@delta a scris:
Yo vând crize de nervi... Laughing
Crezi că ești atât de "dotat"? Laughing

delta

Numarul mesajelor : 1385
Data de inscriere : 23/03/2010

MesajSubiect: Re: Am și eu o întrebare   Vin 26 Mar 2010, 06:49

@Emil Condor a scris:
@delta a scris:
Yo vând crize de nervi... Laughing
Crezi că ești atât de "dotat"? Laughing
Dacă trec la CV câte ban-uri am luat de la moderatori scoși din sărite, mai trebuie să adaug vreo două pagini A4 scrise cu litere Times New Roman de dimensiune 10... so funny!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Am și eu o întrebare   

Sus In jos

Am și eu o întrebare
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: ECONOMIE :: AFACERI-
Mergi direct la: