Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» STIRI SOCIALE
Vin 20 Iul 2018, 11:10 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Vin 20 Iul 2018, 08:25 Scris de dolion

» Limba română
Mier 18 Iul 2018, 22:28 Scris de Ion

» MAXIME, CUGETĂRI...
Dum 15 Iul 2018, 04:42 Scris de Ciprian

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Sam 14 Iul 2018, 15:54 Scris de dolion

» BANCURI
Joi 12 Iul 2018, 18:29 Scris de Ion

» CAMERA DE WHISKY
Sam 07 Iul 2018, 18:08 Scris de Anahoret

» Invatamant
Vin 06 Iul 2018, 02:20 Scris de Ion

» Chestii funny
Mar 03 Iul 2018, 11:11 Scris de zaraza26

» Casuta din padure
Lun 02 Iul 2018, 14:27 Scris de zaraza26

» Politica se face cu... caricaturi
Dum 10 Iun 2018, 14:44 Scris de Anahoret

» ANUNTURI
Sam 09 Iun 2018, 21:18 Scris de Anahoret

» Educatia în familie
Vin 08 Iun 2018, 14:01 Scris de zaraza26

» Una... Alta... în politică
Mar 05 Iun 2018, 17:59 Scris de Ion

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mar 05 Iun 2018, 07:32 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Lun 04 Iun 2018, 12:13 Scris de zaraza26

» Urari de sarbatori
Vin 13 Apr 2018, 15:52 Scris de ostrovna

» ENGLISH
Mier 28 Mar 2018, 20:52 Scris de Ion

Cuvinte-cheie
romana taieri 23 Limba padure mediu comment-143 1 drumetie politica Literatura internet google placut muzica_traditionala problema sibiu Popasul istorie maxime Patapievici 1918 brasov curiozitati reclame Când
Iulie 2018
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Cu siguranță nu știați că...

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 13, 14, 15
AutorMesaj
dolion

Numarul mesajelor : 22171
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Cu siguranță nu știați că...   Mar 24 Feb 2015, 18:40

Cu siguranta nu stiati ca...

... mama regelui sciților, Sycles, s-a născut în cetatea Histria acum 2.300 de ani, loc în care s-au bătut monezi pe care era reprezentat un vultur având un delfin în gheare.

MesajSubiect: Re: Cu siguranță nu știați că...   Mar 24 Feb 2015, 18:41

... babilonienii foloseau coloranții naturali la vopsirea țesăturilor și a fibrelor textile din care confecționau museline, voaluri, broderii și covoare ornamentale în toate culorile. De asemenea, foarte multe rețete folosite acum 5.000 de ani, precum și procedeele chimice ale babilonienilor mai sunt valabile și azi.
Într-o singură sală a palatului lui Assurbanipal din Ninive au fost descoperite peste 10.000 de astfel de rețete, încrustate pe cărămizi de argilă.

MesajSubiect: Re: Cu siguranță nu știați că...   Mar 24 Feb 2015, 18:42

... hârtia, una dintre cele mai mari invenții ale Chinei Antice, a fost produsă pentru prima oară cu circa un secol mai devreme decât se credea până acum – este o concluzie a specialiștilor din această țară! În urma unor săpături arheologice din nord-vestul Chinei, la Gansu, s-au descoperit resturi de hârtie datând din anul 71 î.Hr. Până nu demult se credea că vechii chinezi au început să producă hârtie pentru prima oară în anul 105 d.Hr. Descoperirea este extrem de valoroasă nu numai pentru istoria fabricării hârtiei, ci pentru istoria și evoluția științelor, în general.

MesajSubiect: Re: Cu siguranță nu știați că...   Mar 24 Feb 2015, 18:43

... la romani orele nu erau considerate identice cu cele din zilele noastre, deși sistemul de măsurare al timpului se asemăna cu cel de azi. Astfel, ei împărțeau ziua în 24 de ore, dar considerau că perioada de la răsăritul soarelui la apusul acestuia are 12 ore, indiferent de anotimp, iar noaptea are tot 12 ore. Așa se făcea că vara, orele erau mai mari ziua și mai mici noaptea. Astfel, iarna, prima oră de dimineață începea la 7 și jumătate si dura doar 45 de minute. Vara, prima oră începea la 4 și jumătate și dura cam o oră și un sfert.

MesajSubiect: Re: Cu siguranță nu știați că...   Mar 24 Feb 2015, 18:44

... pentru secarea lacului Fucino, romanii au construit un tunel uriaș necesar irigării unui întins teren agricol. Lung de 5.400 metri, la acest tunel au lucrat 30.000 de oameni, timp de 11 ani, jumătate dintre ei pierzându-și viața din cauza condițiilor inumane de lucru. Toți au fost zidiți în pereții tunelului.

MesajSubiect: Re: Cu siguranță nu știați că...   Mar 24 Feb 2015, 18:45

... în timpul atacului trupelor persane ale lui Darius al III-lea asupra lui Alexandru cel Mare, Peritas, câinele marelui Alexandru a sărit și a mușcat de buză un elefant care tocmai voia să-i atace stăpânul.
Alexandru a supraviețuit, ducându-și mai departe visul de a cuceri lumea, mulțumită credinciosului său slujitor.

MesajSubiect: Re: Cu siguranță nu știați că...   Mar 24 Feb 2015, 18:46

... vechea denumire a Sibiului a fost Cibinium, loc unde se găsea, în secolul al XIV-lea, o mare bibliotecă, lucru pomenit în documentele vremii. În ceea ce privește marele Muzeu Brukenthal, fondatorul acestuia a strâns numeroasele sale colecții de tablouri, cărți și antichități în a doua jumătate a secolului al XVIII-lea, pe vremea când era guvernator al Transilvaniei.

MesajSubiect: Re: Cu siguranță nu știați că...   Mar 24 Feb 2015, 18:46

... în religia Egiptului antic, exista credința conform căreia corpul uman era compus din 36 de părți? Fiecare dintre aceste părți ar fi fost protejată de către un anume zeu sau de către o zeiță anume.

MesajSubiect: Re: Cu siguranță nu știați că...   Mar 24 Feb 2015, 19:01

... stilul nou de împărțire a timpului a fost introdus pentru prima dată în lume în anul 1582 de către Papa Grigore al XIII-lea, de unde și denumirea de calendar gregorian.

MesajSubiect: Re: Cu siguranță nu știați că...   Mar 24 Feb 2015, 19:02

... în secolele al XVII-lea și XVIII-lea, când ulițele Capitalei nu aveau încă nici un fel de sistem de iluminare publică, călăuzirea caleștilor și a pietonilor în timpul nopții o făceau așa numiții ,,masalagii”, țigani robi care erau folosiți anume în acest scop de către boieri și negustori bogați. Masalagii purtau în spinare niște grătare, în vârfurile cărora înfigeau cârpe înmuiate în păcură, numite ,,masalale”. În timpul zilei, masalagii adunau zdrențele azvârlite prin oraș și le îmbibau în păcură, iar seara se prezentau la casele boierilor pentru a-i însoți la petreceri. Numeroase incendii pustiitoare din trecutul Bucureștiului s-au datorat acestei masalale.

MesajSubiect: Re: Cu siguranță nu știați că...   Mar 24 Feb 2015, 19:03

... una din cele mai lungi rochii de gală a fost confecționată cu ocazia încoronării Ecaterinei a II-a a Rusiei, trena ei fiind lungă de 70 de metri, lată de 7 metri și purtată de către 50 de paji. La ea au lucrat 112 croitori, 10 bijutieri iar pregătirile au durat 45 de zile.

MesajSubiect: Re: Cu siguranță nu știați că...   Mar 24 Feb 2015, 19:04

... 50.000 de manuscrise în limba Sanscrită, scrise cu 2.000 de ani înainte de era noastră s-au păstrat până în zilele noastre, deși sunt scrise pe frunze de palmieri. Aproape întreaga învățătură indiană se păstrează pe aceste manuscrise.

MesajSubiect: Re: Cu siguranță nu știați că...   Mar 24 Feb 2015, 19:16

... dintre ruinele Pompeiului a fost dezgropat un stup original, în formă de vas cu două mânere și cu mai multe compartimente.
Este cunoscut faptul că scriitorul antic Pliniu cel Batrân avea credința că mierea cade din cer pe plante de unde o culeg albinele. El spunea că mierea este o adevarată mană cerească, care cădea în timpul căldurilor și mai ales când apărea curcubeul, fiind ,,sudoarea cerului, un fel de salivă a astrelor sau un suc al aerului care se curăță".

MesajSubiect: Re: Cu siguranță nu știați că...   Mar 24 Feb 2015, 19:16

... data Paștelui crestin a fost stabilită la conciliul de la Niceea în anul 325.

MesajSubiect: Re: Cu siguranță nu știați că...   Mar 24 Feb 2015, 19:17

... primele mașini automate au fost construite în secolul II î.Hr. de către mecanicul Heron din Alexandria. Cercetând efectele mișcării aerului, el a inventat un dispozitiv cu ajutorul căruia se deschideau singure ușile templelor. În esență, aparatul construit de el se baza pe fenomenul dilatării aerului la căldură. Tot el a mai construit un alt aparat automat pentru distribuirea apei, care curgea numai dacă în el se introducea o monedă.

MesajSubiect: Re: Cu siguranță nu știați că...   Mar 24 Feb 2015, 19:18

... tunelul cel mai vechi din lume a fost construit de babilonieni pe sub fluviul Eufrat. El lega cele două palate ale reginei Semiramida, avea o lungime de 1 km și o lățime de 4 metri. Pereții lui depășeau o grosime de 3 metri.

MesajSubiect: Re: Cu siguranță nu știați că...   Mar 24 Feb 2015, 19:20

... pentru alimentarea cu apă a polulației Romei Antice, s-au construit apeducte a căror lungime atingea 428 km
În vechea cetate Histria s-a descoperit un apeduct construit de romani în lungime de 25 km. Acesta, împreună cu altele două, duceau în oraș un volum de apă egal cu 2.500.000 litri pe zi.

MesajSubiect: Re: Cu siguranță nu știați că...   Mar 24 Feb 2015, 19:21

... nimic nu e mai scump decat ce primesti pe gratis!

MesajSubiect: Re: Cu siguranță nu știați că...   Dum 08 Mar 2015, 17:25

... Universitatea Oxford are o vechime mai mare decât oricare dintre Principatele Române!

MesajSubiect: Re: Cu siguranță nu știați că...   Dum 08 Mar 2015, 17:26

... la nasterea lui Radu Beligan, Imperiul Otoman încă mai exista!

MesajSubiect: Re: Cu siguranță nu știați că...   Dum 08 Mar 2015, 17:29

... in 1977, anul în care a fost lansată naveta spațială Voyager 2, în Franța încă mai erau executați oameni prin ghilotinare!

MesajSubiect: Re: Cu siguranță nu știați că...   Dum 08 Mar 2015, 17:40

... există de zece ori mai multe bacterii în corpul fiecăruia dintre noi decât celule umane.

MesajSubiect: Re: Cu siguranță nu știați că...   Mier 10 Iun 2015, 10:10

Azi e ziua nationala a Portugaliei, prin urmare:

Stiati ca?

Două treimi din dopurile folosite în întreaga lume provin de aici? Se spune că datorită proprietăților lor speciale vinul nu-și pierde din aroma specifică atât de repede cum se întâmplă în cazul altor dopuri.

Cocoșul din Barcelos este simbolul Portugaliei, dar nu oricine știe că povestea apariției lui are semnificatie culinara? Demult, foarte demult, un călător acuzat pe nedrept de crimă a fost judecat de un judecător care în timp ce dădea verdictul tocmai mânca un cocoș. În timp ce se apara, călătorul a spus că dacă el este nevinovat, cocoșul mâncat de judecător va învia. Cocoșul s-a ridicat și a început să cânte, iar călătorul a fost iertat. După această întâmplare nemaipomenită cocoșul a devenit simbolul țării, fiind amplasat pe ilustrate și pe timbre poștale.

Portugalia este cea mai veche tara din Europa, ea avand aceleasi granite inca din 1139?

In timpul romanilor, Portugalia era numita Lusitania?

Portugalia este membru al Uniunii Europene din 1986?

Majoritatea portughezilor sunt romano-catolici?

Universitatea din Coimbra, infiintata in 1290, este una din cele mai vechi din Europa?

Vasco da Gama, cel care a descoperit calea navigabila catre India, era portughez?

Portugalia a fost fondata in 1152 de catre Alfonso Henriques?

Bartomoleu Diaz, un alt explorator portughez, a fost primul care a navigat ocolind coltul sudic al Africii, numit Capul Bunei Sperante?

Ferdinand Magellan, un alt explorator celebru portughez, finantat de spanioli, a facut primul inconjur al lumii pe apa in 1522?

Este ilegal sa omori un taur in luptele portugheze cu tauri?

Ultimul rege al Portugaliei, Manuel al II-lea a fost demis in 1910 si si-a petrecut viata in exil in Twickenham, in suburbiile Londrei?

Portugheza este limba oficiala in 9 tari?

Cea mai veche alianta din lume este Alianta Anglo-Portugheza semnata in 1373 si este inca activa?

Portugalia a fost prima putere coloniala care a abolit sclavia in 1761?

MesajSubiect: Re: Cu siguranță nu știați că...   

Sus In jos

Cu siguranță nu știați că...
Sus 
Pagina 15 din 15Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 13, 14, 15

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: DIVERTISMENT :: ACTIUNEA "DIVERSE"-
Mergi direct la: