Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum Aug 24, 2008 8:37 pm Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Colecția de povestiri științifico-fantastice
Sam Dec 08, 2018 10:35 pm Scris de Anahoret

» Filme si carti.
Sam Dec 08, 2018 10:21 pm Scris de Anahoret

» ION
Vin Dec 07, 2018 11:44 pm Scris de Ion

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Vin Dec 07, 2018 7:33 am Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier Dec 05, 2018 2:02 pm Scris de dolion

» Veștile triste
Mier Dec 05, 2018 10:34 am Scris de ostrovna

» Urari de sarbatori
Mar Dec 04, 2018 2:27 pm Scris de zaraza26

» Subiectul zilei
Vin Noi 30, 2018 9:48 am Scris de dolion

» ENGLISH
Lun Noi 19, 2018 6:21 pm Scris de Anahoret

» ANUNTURI
Mar Oct 30, 2018 9:45 am Scris de zaraza26

» LUMEA IN CARE TRAITI
Mar Oct 30, 2018 7:30 am Scris de Anahoret

» ZBOR DE CONDOR
Sam Oct 27, 2018 7:53 pm Scris de Emil Condor

» Ce mi-a placut azi
Mier Oct 24, 2018 4:58 pm Scris de Ion

» POPASUL PRISMA CONDOR
Mier Oct 24, 2018 2:53 pm Scris de zaraza26

» Invatamant
Mier Oct 03, 2018 2:23 pm Scris de zaraza26

» Știri muzicale
Mar Oct 02, 2018 9:11 pm Scris de ostrovna

» Traditia ortodoxa
Lun Oct 01, 2018 8:05 am Scris de Ciprian

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Dum Sept 30, 2018 12:26 pm Scris de dolion

Cuvinte-cheie
romana brasov Când reclame padure comment-143 1918 drumetie internet curiozitati taieri sibiu Patapievici politica placut CPSF Popasul Literatura istorie 1 mediu Limba muzica_traditionala problema 23 google
Decembrie 2018
LunMarMierJoiVinSamDum
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Top postatori
dolion

Emil Condor

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Invatamant

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Urmatorul
AutorMesaj
Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: Invatamant   Mar Iun 08, 2010 7:17 am

@abbilbal a scris:
Nu pot crede în Dumnezeu decât românește.
Credinta nu are nici culoare politica, nici religioasa si nici lingvistica, Abbi. Credinta este ceva dincolo de cuvinte. Desigur, daca nu cunosti decit limba romana, nu ai cum sa te manifesti/rogi altfel decit vorbind limba romana. Dar nu consider ca limba in care te rogi este cea mai importanta, adesea trairile puternice, simtamintele profunde si gindurile pioase ale unui credincios nu pot fi exprimate prin cuvinte, fie ele si romanesti ...
Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: Invatamant   Mar Iun 08, 2010 7:22 am

@Cristina a scris:
@abbilbal a scris:
Este Cristina și n-are rost să mai continui.
Laughing mwah! Are rost, Abbi, orice dialog isi are rostul sau Wink ... hug
ps: ador sa va vad ca mai si zimbiti, tu si puiu' mic smile - in noul tau avatar.

Nici unul n-am zâmbit Cristina. Eu am atenționat-o să nu se mai miște și ea a vrut să spună ceva.
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Invatamant   Mar Iun 08, 2010 2:31 pm

@Cristina a scris:
@abbilbal a scris:
Nu pot crede în Dumnezeu decât românește.
Credinta nu are nici culoare politica, nici religioasa si nici lingvistica, Abbi. Credinta este ceva dincolo de cuvinte. Desigur, daca nu cunosti decit limba romana, nu ai cum sa te manifesti/rogi altfel decit vorbind limba romana. Dar nu consider ca limba in care te rogi este cea mai importanta, adesea trairile puternice, simtamintele profunde si gindurile pioase ale unui credincios nu pot fi exprimate prin cuvinte, fie ele si romanesti ...

Da Cristina, așa este, dar pentru că eu nu cunosc alte obiceiuri decât cele din România, nu pot crede în Dumnezeu decât românește. Și din moment ce România a fost predestinată să fie țară ortodoxă în care au intrat diverse alte forme de credință, eu sunt și rămân ortodox, chiar dacă născându-mă în Ardeal am fost botezat de greco-catolici. Stră strămoșii mei tot ortodocși au fost.

Cristina

MesajSubiect: Re: Invatamant   Mar Iun 08, 2010 7:57 pm

@abbilbal a scris:

Nici unul n-am zâmbit Cristina.
Atunci imi pare rau pentru voi ...
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Invatamant   Mier Iun 09, 2010 9:22 pm

Nu are de ce să-ți pară rău Cristina. Eu și Ioana ne simțim bine și când nu zâmbim, dar asta nu înseamnă că nu ne zbenguim.

Cristina

MesajSubiect: Re: Invatamant   Mier Iun 09, 2010 9:24 pm

Ok thumb_yello

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
zaraza26

Numarul mesajelor : 8543
Varsta : 53
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Invatamant   Mier Aug 04, 2010 3:34 pm

Cum definiti invatamantul?
Care este rolul lui (care ar trebui sa fie)?
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/ Online
Diaporevomenos

Numarul mesajelor : 1815
Varsta : 71
Localizare : Patria lui Homer si a lui Dionisie Areopagitul
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: Invatamant   Mier Aug 04, 2010 4:11 pm

@zaraza26 a scris:

Cel mai indicat raspuns, il poti primi citind despre învățămîntul din Grecia Antica. In epoca acea, cînd celelalte popoare contemporane lor, inca se mai aflau in stare de salbaticie , ei, greci antici, aveau o cultura demna de invidiat inca si in zilele noastre.

Dupa ce vei studia cultura Greciei Antice, vei constata ca si ei erau de plîns la rîndul lor, cu tota învățătura si știința lor avansata, pentru timpul acela.
Si asta, pentru ca nu exista morala, le lipsea acest element al speciei noastre umane, care ne face oameni. Fara de care, omul este un animal rațional, care nu știe de unde a venit si nici unde merge. Trăiește degeaba. Sau mănîncă pîinea Lui Dumnezeu degeaba. Si pe deasupra se declara si fericit. De fericirea asta vor avea parte toți cei ce cred si investesc toată viata lor in știința si tehnica, fără învățătura Lui Dumnezeu.
Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: Invatamant   Mier Aug 04, 2010 5:40 pm

@zaraza26 a scris:
La modul cel mai simplist, banuiesc ca este definit de un sistem ce cuprinde viziuni si strategii, metode si tehnici de a invata.
@zaraza26 a scris:
Nu stiu, probabil de a invata pe ceilalti sa faca diferenta intre (a face) bine si rau.

Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Invatamant   Mier Aug 04, 2010 6:15 pm

@Cristina a scris:
@zaraza26 a scris:
La modul cel mai simplist, banuiesc ca este definit de un sistem ce cuprinde viziuni si strategii, metode si tehnici de a invata.
@zaraza26 a scris:
Nu stiu, probabil de a invata pe ceilalti sa faca diferenta intre (a face) bine si rau.

Nu tot ce e bine pentru unul e bine pentru celalalt. Unul trebuie sa se dedice anumitor studii, altul asupra altora. Unul face bine sa studieze religia, pe altul il enerveaza. Very Happy
Dupa mine, principalul rol al invatamantului este cel de a educa. Daca in scoala numai deprinzi tehnici de a invata, e foarte posibil ca unii sa invete matematica, iar altii sa invete sa fure.
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Invatamant   Mier Aug 04, 2010 6:17 pm

@Diaporevomenos a scris:
@zaraza26 a scris:

Cel mai indicat raspuns, il poti primi citind despre învățămîntul din Grecia Antica. In epoca acea, cînd celelalte popoare contemporane lor, inca se mai aflau in stare de salbaticie , ei, greci antici, aveau o cultura demna de invidiat inca si in zilele noastre.

Dupa ce vei studia cultura Greciei Antice, vei constata ca si ei erau de plîns la rîndul lor, cu tota învățătura si știința lor avansata, pentru timpul acela.
Si asta, pentru ca nu exista morala, le lipsea acest element al speciei noastre umane, care ne face oameni. Fara de care, omul este un animal rațional, care nu știe de unde a venit si nici unde merge. Trăiește degeaba. Sau mănîncă pîinea Lui Dumnezeu degeaba. Si pe deasupra se declara si fericit. De fericirea asta vor avea parte toți cei ce cred si investesc toată viata lor in știința si tehnica, fără învățătura Lui Dumnezeu.

Tu vrei sa studiez cultura Greciei Antice? O, Doamne, ai mila de mine!
Aveau, cred, o morala a lor, altfel decat cum o vedem astazi. Totusi, o cultura ca a lor, nu se putea lipsi de asta. scratch Asa cum spuneam mai sus, invatamantul inseamna educatie, deci implicit morala.
Voi cauta ceva despre morala Greciei Antice...
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Invatamant   Mier Aug 04, 2010 6:20 pm

@zaraza26 a scris:

De exemplu:

"Morala si dreptul au influentat gandirea in antichitate (Roma si Grecia Antica). Fiind gandiri usor diferite, Grecia antica nu face o delimitare stricta intre cele doua norme sociale."

http://www.scritube.com/stiinta/drept/Morala-definitie-comentariu1651811416.php
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Invatamant   Mier Aug 04, 2010 6:23 pm

@zaraza26 a scris:
@zaraza26 a scris:

De exemplu:

"In filosofia antica ratiunea si cuvantul aveau un caracter absolut pentru om, iar omul participa la acest absolut caruia vechii greci ii ziceau "divin". Epictet facuse afirmatia: "dupa logosul tau tu nu esti mai slab si nici mai mic decat zeii" (Convorbiri I, 9).
Am dat acest exemplu pentru a arata ca unii dintre filosofii antici aveau opere care constituiau adevarate izvoare de intelepciune. Unii dintre filosofii antici care au putut ajunge numai datorita luminii naturale a mintii lor la intrezarirea adevaratei religii si a adevaratei moralitati, s-au bucurat de admiratie si simpatie din partea Bisericii. Astfel Sfantul Iustin Martirul l-a asezat pe Heraclit din Efes alaturi de Socrate si l-a numit pe Socrate ca pe unul care a trait in conformitate cu Logosul divin si ca pe un "crestin inainte de vreme". De aceea au fost pictati de zugravii ortodocsi pe peretii exteriori ai unor biserici si manastiri ortodoxe (Voronet, Moldovita, Biserica Sfintilor din Bucuresti) ca prevestitori ai Logosului Intrupat si ca unii ce s-au ridicat cu gandirea lor pana la marginile crestinismului."

http://www.crestinortodox.ro/morala/morala-crestina-etica-filosofica-70838.html
Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: Invatamant   Mier Aug 04, 2010 7:47 pm

@zaraza26 a scris:
Nu tot ce e bine pentru unul e bine pentru celalalt.
Aici inclin sa nu fiu de acord cu tine, pentru simplul motiv ca valorile si binele -in general- sunt aceleasi pentru intreaga umanitate. Sa fii onest e bine. Sa fii cinstit e bine. Sa fii drept e bine. Sa iubesti e bine. Aici nu exista confuzii si nici gri, pentru ca -iata unde a ajuns societatea de azi, cu educatia si confuzia generalizata Wink .
@zaraza26 a scris:
Unul trebuie sa se dedice anumitor studii, altul asupra altora.
Fiecare trebuie doar sa fie ajutat in a-si descoperi talentul si aptitudinile, si doar apoi sa fie indrumat (nu musai obligat!) sa si le dezvolte, dedicindu-se -mai mult- studiului respectiv.
@zaraza26 a scris:
Unul face bine sa studieze religia, pe altul il enerveaza. Very Happy
Principiile bune ale religiilor nu fac rau nimanui sa le invete, la fel ca si lectiile de istorie (pentru a invata din greselile trecutului unei natii) etc.
@zaraza26 a scris:
Daca in scoala numai deprinzi tehnici de a invata, e foarte posibil ca unii sa invete matematica, iar altii sa invete sa fure.
Ceea ce confirma cele spuse de mine referitor la rolul invatamintului: a invata pe ceilalti sa faca diferenta intre (a face) bine si rau smile .
Sus In jos
dolion

Numarul mesajelor : 22624
Varsta : 67
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Invatamant   Mier Aug 04, 2010 8:50 pm

Reforma în educație este un organism castrat ce și-a pierdut boașele, în primul rând din cauza carențelor în educație ale reformatorilor. Fiecare ministru s-a străduit să nu continue nimic din opera predecesorului său, bulversând pe cât se poate orice lucru bun făcut de acesta. Astăzi e simplu să declari că deprecierea actuală a educației este rezultatul reformei proaste, demarate în urmă cu 12 ani de ministrul Andrei Marga, așa cum a făcut-o președintele Băsescu.

Andrei Marga a fost ministru al Alianței D.A., reforma sa axându-se pe evaluarea elevilor, în care calificativele iau locul notelor, urmând ca în cele din urmă să se renunțe la orice sistem de notare.
După bunul obicei românesc, lucrurile s-au împotmolit la nivelul clasei a IV-a și sistemul calificativelor a fost abandonat.

Ecaterina Andronescu s-a gândit la niște „schimbări consistente“, rezumate la intrarea elevilor în clasa întâi la vârsta de șase ani. Ideea a stârnit un uriaș val de proteste în rândul părinților și a murit în fașă. Bac-ul în sistem grilă, o altă propunere andronesciotă, a creat un adevărat haos în rândul profesorilor.

Alexandru Athanasiu a mizat pe transformarea directorilor în administratori și pe testele naționale, despre care puțin mai târziu a afirmat că trebuie să dispară.

Reforma democratului Mircea Miclea a constat în demararea proiectului „Copacul“, prin care fiecare elev și profesor era obligat să planteze o tufă de Veneția.

Mihail Hărdău s-a confruntat cu scandalul subiectelor furate la testele naționale și măreața lui reformă a constat într-un îndemn adresat elevilor, pe care îi învăța cum să dea cu pumnul în catedră pentru a-și clama drepturile.

În scurtul intermezzo al guvernării PDL-PSD, întoarsă la locul faptei, Androneasca a mai schimbat o dată criteriile de admitere la liceu, înlocuind tezele cu subiect unic cu examene scrise la română, mate și istorie.

Reforma lui Daniel Funeriu se străduiește să corecteze tot ce au lăsat moștenire administrațiile pesediste sau liberale. Funeriu scurtează acum liceul cu un an și umblă neprotocolar la cheița autonomiei universitare, pe care, dacă nu l-ar fluiera societatea civilă, ar uita-o la gâții PDL.

http://www.catavencu.ro/ministerul_educatiei_a_ajuns_scoala_de_corectie_a_nvatamantului-13466.html

MesajSubiect: Re: Invatamant   Joi Aug 05, 2010 3:30 pm

@dolion a scris:

Andrei Marga
...

Toti s-au invartit in jurul problemei, fara sa stie ce trebuie facut. Am inchis ochii, de la mic la mare si am lasat ca elevi nepregatiti sa treaca clasa, profesori cu grave lacune psihice si de cunostinte sa ramana in invatamant. Bulgarele de zapada a crescut si acum e tot mai greu de miscat. Numai niste consecinte grave si de neacceptat vor mai misca ceva in directia buna.
Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: Invatamant   Mar Aug 24, 2010 7:29 am

Problema reala este culturalizarea non-studiului. Lumea nu mai invata pentru a afla, ci invata pentru a avea.

De cativa ani accentul in educatia romaneasca, si nu numai, s-a pus pe aplicativitatea educatiei si pe castigul financiar de dupa absolvire. Astfel accentul s-a mutat de la a sti = a cunoaste la a ajunge intr-o pozitie in care sa ai = financiar. Prin urmare am avut parte de o explozie in cazul studiilor cu care se poate trai si o implozie a studiilor in care “mori de foame”.

A se observa ca accentul nu mai cade pe cunoastere, as spune eu in sensul clasic al cuvantului de intelegere a lumii, ci s-a mutat pe cunoastere intr-un sens mercantilist. De aici a mai ramas un singur pas pana la ne-cunoastere ca mod de viata, sau respingere a oricarui timp de educatie sau studii (miscare anti-intelectualista autohtona).

Vina nu cade doar de o parte a baricadei, anume pe interesul studentilor, dar cade si pe dinauzorismul si staticitatea celor din spatele catedrelor.

http://www.stiinta.info/despre-studii-in-general/news/1045/103/

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Invatamant   Mier Aug 25, 2010 1:21 pm

@Cristina a scris:
Problema reala este culturalizarea non-studiului. Lumea nu mai invata pentru a afla, ci invata pentru a avea.

De cativa ani accentul in educatia romaneasca, si nu numai, s-a pus pe aplicativitatea educatiei si pe castigul financiar de dupa absolvire. Astfel accentul s-a mutat de la a sti = a cunoaste la a ajunge intr-o pozitie in care sa ai = financiar. Prin urmare am avut parte de o explozie in cazul studiilor cu care se poate trai si o implozie a studiilor in care “mori de foame”.

A se observa ca accentul nu mai cade pe cunoastere, as spune eu in sensul clasic al cuvantului de intelegere a lumii, ci s-a mutat pe cunoastere intr-un sens mercantilist. De aici a mai ramas un singur pas pana la ne-cunoastere ca mod de viata, sau respingere a oricarui timp de educatie sau studii (miscare anti-intelectualista autohtona).

Vina nu cade doar de o parte a baricadei, anume pe interesul studentilor, dar cade si pe dinauzorismul si staticitatea celor din spatele catedrelor.

http://www.stiinta.info/despre-studii-in-general/news/1045/103/

Dinauzorismul? Laughing sau dinozaurismul? smile

Articolul nu pune degetul pe rana. Daca aici crede ca e buba din invatamantul romanesc se inseala. Vedem ca si in occident accentul se pune pe aplicativitate si castig financiar. Dar acolo oamenii si-au pastrat omenia si sar in ajutor neconditionat. Sunt mai uniti. Ca sa nu mai spunem ca nu stiu cum fac, ca toti castiga bine si foarte bine. Numai cine nu vrea, nu castiga. La ei e curat, e civilizatie, numai la noi, nu!

E normal sa ii intereseze pe studenti castigul financiar. Asa faceam si eu la vremea mea. Dar in acelasi timp eram uniti in fatza problemelor generate de comunism. Din pacate, acum "democratia" care iti permite accesul la multe chestii de care inainte nici nu auzisem, ne-a sters din suflet omenia. Am luat din capitalism ce e mai rau. Nu stiam, cand eram in comunism, ca in occident mai era omenie. Ne-am inchipuit ca acolo e "care pe care". Ne-am inselat. Am vazut in capitalism numai profit si economie de piata.
Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: Invatamant   Mier Aug 25, 2010 5:12 pm

@zaraza26 a scris:

Dinauzorismul? Laughing sau dinozaurismul? smile
Dinauzorism=din auzite , draga mea Wink . Profesorii de azi isi fac meseria dupa ureche si din auzite, ca daca erau "dinozaurii" de pe vremea bunicii era muuult mai bine smile .
@zaraza26 a scris:
Articolul nu pune degetul pe rana. Daca aici crede ca e buba din invatamantul romanesc se inseala.
Eh, fiecare intelege ce doreste si ce poate.
@zaraza26 a scris:
Vedem ca si in occident accentul se pune pe aplicativitate si castig financiar.
In occident se pune accentul pe competitivitate, pe inovatie si creatie, si doar apoi pe cistig financiar. La noi se pune strict pe cistig financiar, nu conteaza ca se fura, se fraudeaza, se milogesc, se minte sau se omoara pentru el.
@zaraza26 a scris:
Dar acolo oamenii si-au pastrat omenia si sar in ajutor neconditionat.
Nu e peste tot, nici "acolo" chiar asa, (ma refer la nemti, la francezi, la suedezi versus italieni, greci, austrieci si olandezi, de exemplu).
@zaraza26 a scris:
Sunt mai uniti. Ca sa nu mai spunem ca nu stiu cum fac, ca toti castiga bine si foarte bine. Numai cine nu vrea, nu castiga. La ei e curat, e civilizatie, numai la noi, nu!
De acord cu tine. Dar nu uita ca nici la ei nu a fost asa intotdeauna. Azi le au in singe, este ca un reflex.
Va fi si la noi la fel, deja vad primele semne: lumea incepe sa adune rahatzii cateilor lor in pungute, exista luari de atitudine impotriva celor necivilizati. Greu, dar va fi smile ...
@zaraza26 a scris:
E normal sa ii intereseze pe studenti castigul financiar. Asa faceam si eu la vremea mea.
Desigur, insa ideea era sa nu aibe in cap doar cistigul financiar, cu orice pret si fara scrupule.
@zaraza26 a scris:
Dar in acelasi timp eram uniti in fatza problemelor generate de comunism. Din pacate, acum "democratia" care iti permite accesul la multe chestii de care inainte nici nu auzisem, ne-a sters din suflet omenia. Am luat din capitalism ce e mai rau.
Si am pastrat de la comunism tot ce era mai rau. Si era din plin! Combinatia celor doua rele este rezultatul celor de azi.
@zaraza26 a scris:
Nu stiam, cand eram in comunism, ca in occident mai era omenie. Ne-am inchipuit ca acolo e "care pe care". Ne-am inselat. Am vazut in capitalism numai profit si economie de piata.
Intr-adevar...din pacate.
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Invatamant   Joi Aug 26, 2010 1:24 pm

@Cristina a scris:
Va fi si la noi la fel, deja vad primele semne: lumea incepe sa adune rahatzii cateilor lor in pungute, exista luari de atitudine impotriva celor necivilizati.

Sa vezi ce ii spun sotului cand am venit intr-o zi acasa din oras! Laughing
"Draga, azi m-am simtit in oras ca in occident!"
(avem o catzea care umbla libera pe unde vrea, chiar si pe strada, daca ii da drumul socru-miu)

"Vin din oras si vad catzeaua noastra de la distanta, ca isi facea treburile pe trotuar. Fiind miercuri, tomberoanele fiecarei case erau scoase sa fie golite de masina de gunoi. Caut intr-un tomberon, gasesc ceva cu care sa iau cadoul de pe trotuar si il arunc in tomberon!" scratch In Nasaud cred ca eu am fost prima! oh da!
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Invatamant   Joi Aug 26, 2010 1:40 pm

@zaraza26 a scris:
Articolul nu pune degetul pe rana. Daca aici crede ca e buba din invatamantul romanesc se inseala.

Dar de cauza asta ce zici?
La noi nu se face o triere a profesorilor. In general, in sistemul bugetar, nu se face o triere. Traim senini alaturi de oameni care n-au ce cauta in invatamant, sanatate, administratie publica etc.
Azi se plangeau la radio ca in administratie n-au personal calificat! Ati avut fratilor, dar a plecat unde castiga un pic mai mult. Nu atat cat ar trebui, dar oricum, nu batjocura ca acum cu salariile din administratia locala! Si ma refer in primul rand la mine. Wink Mai nou, la primaria noastra, juristii de la Consiliul Judetean vor sa declare ilegal inca un spor. Pai sa traiasca ei cu ce le mai ramane celor din Primaria Nasaud...
Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: Invatamant   Joi Aug 26, 2010 5:23 pm

@zaraza26 a scris:

(avem o catzea care umbla libera pe unde vrea, chiar si pe strada, daca ii da drumul socru-miu)
nu se poate iata un exemplu de atitudine reprobabila pe care nu ai s-o vezi "acolo" : ciinii sunt tinuti in curte la ei si nu sunt lasati de izbeliste pe strazi, sa se-mpuieze aiurea si sa faca mizerie pe strazi. Transmite-i socrului - cu respect- din partea mea smile .
@zaraza26 a scris:
"Vin din oras si vad catzeaua noastra de la distanta, ca isi facea treburile pe trotuar. Fiind miercuri, tomberoanele fiecarei case erau scoase sa fie golite de masina de gunoi. Caut intr-un tomberon, gasesc ceva cu care sa iau cadoul de pe trotuar si il arunc in tomberon!" scratch In Nasaud cred ca eu am fost prima! oh da!
thumb_yello felicitarile mele, frumoasa Zaraza! bravo
Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: Invatamant   Joi Aug 26, 2010 5:40 pm

@zaraza26 a scris:

Dar de cauza asta ce zici?
La noi nu se face o triere a profesorilor. In general, in sistemul bugetar, nu se face o triere. Traim senini alaturi de oameni care n-au ce cauta in invatamant, sanatate, administratie publica etc.
Eu nu am trait senina alaturi de cei care fac acte reprobabile, draga mea. Pe unde am lucrat, fie la stat, fie la privat, am luat atitudine intotdeauna (cu toate riscurile Wink ) , iar daca nu au tinut cont de ele, am mers mai departe cu sesizari scrise si inregistrate, astfel incit sa nu se spuna ca nu se cunosc problemele. Daca nici asa nu s-a facut nimic, am plecat si i-am lasat sa se balaceasca in propria cloaca. Dar au fost si cazuri in care s-a tinut cont.
@zaraza26 a scris:
Azi se plangeau la radio ca in administratie n-au personal calificat! Ati avut fratilor, dar a plecat unde castiga un pic mai mult. Nu atat cat ar trebui, dar oricum, nu batjocura ca acum cu salariile din administratia locala! Si ma refer in primul rand la mine. Wink Mai nou, la primaria noastra, juristii de la Consiliul Judetean vor sa declare ilegal inca un spor. Pai sa traiasca ei cu ce le mai ramane celor din Primaria Nasaud...
Daca s-au luat bani (sporuri) ilegal, foarte bine fac, nu te supara! Daca nu ajung banii probabil ca fie nu se colecteaza bani cum trebuie de la cei care trebuie sa respecte legea si sa-si plateasca impozitele voastre locale, fie se cheltuie banii pe prostii si aiurea si mult, fie ambele.
ps: stii care e paradoxul?! Acum aprox. un an, eu m-am oferit sa ajut primaria noastra , in timpul meu liber si gratuit. Nici pina azi nu am primit vreun raspuns. De asta ce mai zici Very Happy ?!
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22409
Varsta : 59
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Invatamant   Vin Aug 27, 2010 5:54 am

@Cristina a scris:
Acum aprox. un an, eu m-am oferit sa ajut primaria noastra , in timpul meu liber si gratuit. Nici pina azi nu am primit vreun raspuns. De asta ce mai zici Very Happy ?!
Cât dezinteres pot arăta unii „alesi ai poporului”!
Asa oameni punem la primării, cărora nu le pasă de cei ce le oferă votul lor de încredere.

Cristina

MesajSubiect: Re: Invatamant   Vin Aug 27, 2010 8:33 am

@Emil Condor a scris:
@Cristina a scris:
Acum aprox. un an, eu m-am oferit sa ajut primaria noastra , in timpul meu liber si gratuit. Nici pina azi nu am primit vreun raspuns. De asta ce mai zici Very Happy ?!
Cât dezinteres pot arăta unii „alesi ai poporului”!
Asa oameni punem la primării, cărora nu le pasă de cei ce le oferă votul lor de încredere.

Ba as spune ca acest "ales al poporului" arata foaaarte mult "interes", dar doar acolo unde vrea el, nu comunitatea... Mai multi angajati ai primariei mi-au povestit -ulterior- destul de clar despre "interesele" primarului, cel care taie si spinzura pe-acolo Wink ... Cum "interesul" primarului nu se prea potriveste cu interesul cetatenilor si al meu, gestul sau este de inteles. Am incercat inclusiv sa dialoghez cu el, dar a fost obraznic si arogant, drept pentru care "dialoghez" cu el doar in scris, prin sesizari inregistrate periodic la primarie, si nu numai Wink . In urma sesizarilor, a avut parte de numeroase controale, inclusiv al Curtii de Conturi. Oricum, eu am incetat sa-l mai votez, este evident.
ps: in plus, primarul stie destul de bine cu cine are de-a-face Laughing , datorita numeroaselor mele sesizari facute in scris, despre probleme esentiale ale comunitatii gen infrastructura deficitara, curatenie, ciini comunitari, asistenta sociala si medicala locala, cheltueli inoportune ale primariei gen excursii nejustificate in strainatate sau flori/fintini arteziene (in conditiile in care exista inca oameni in acest oras care au wc-ul in fundul curtii, exista inca strazi neiluminate, neasfaltate sau macar pietruite, neracordate la curent electric, gaze, canalizare etc), slabe rezultate la capitolul fonduri europene etc.

ps: scuze pt off-topic Embarassed
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Invatamant   

Sus In jos

Invatamant
Sus 
Pagina 3 din 13Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: ARTA SI CULTURA :: EDUCATIE-
Mergi direct la: