Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» ION
Vin 19 Oct 2018, 19:29 Scris de Anahoret

» Invatamant
Mier 03 Oct 2018, 14:23 Scris de zaraza26

» Știri muzicale
Mar 02 Oct 2018, 21:11 Scris de ostrovna

» ANUNTURI
Mar 02 Oct 2018, 21:09 Scris de ostrovna

» Subiectul zilei
Lun 01 Oct 2018, 15:11 Scris de zaraza26

» Traditia ortodoxa
Lun 01 Oct 2018, 08:05 Scris de Ciprian

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Dum 30 Sept 2018, 12:33 Scris de dolion

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Dum 30 Sept 2018, 12:26 Scris de dolion

» Eternul feminin
Mier 29 Aug 2018, 01:28 Scris de Ciprian

» ENGLISH
Mar 21 Aug 2018, 12:37 Scris de zaraza26

» Politica se face cu... caricaturi
Joi 09 Aug 2018, 14:10 Scris de zaraza26

» Limba română
Sam 04 Aug 2018, 21:22 Scris de Anahoret

» STIRI SOCIALE
Vin 20 Iul 2018, 11:10 Scris de zaraza26

» MAXIME, CUGETĂRI...
Dum 15 Iul 2018, 04:42 Scris de Ciprian

» BANCURI
Joi 12 Iul 2018, 18:29 Scris de Ion

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Dum 08 Iul 2018, 09:50 Scris de dolion

» CAMERA DE WHISKY
Sam 07 Iul 2018, 18:08 Scris de Anahoret

» Chestii funny
Mar 03 Iul 2018, 11:11 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
brasov taieri Când 1 bancuri drumetie sibiu muzica_traditionala Literatura istorie google padure 23 Popasul Patapievici Limba politica curiozitati maxime reclame problema mediu 1918 comment-143 romana internet
Octombrie 2018
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Top postatori
dolion

Emil Condor

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Invatamant

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Urmatorul
AutorMesaj
cactus
Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 3260
Localizare : Paradis
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: Invatamant   Sam 05 Noi 2011, 13:20

Dacă cineva ți-a făcut un
rău, nu căuta să te răzbuni. Așază-te pe malul râului și în curând îi
vei vedea trecând cadavrul. (Lao Ti)
Sus In jos
dolion

Numarul mesajelor : 22556
Varsta : 67
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Invatamant   Dum 13 Noi 2011, 19:43

Discursul presedintelui Oracle

Lawrence Ellison, presedintele Oracle, le-a tinut urmatorul discurs studentilor care au terminat facultatea Yale.
N-a putut sa-si termine discursul, deoarece a fost dat jos de pe scena:

- Daca ma uit la voi nu vad nici un viitor fericit, nu vad nici un director proeminent. Acum, sigur sunteti bulversati. Asta e normal. Totusi, va puteti intreba, cum vin eu, Larry Ellison, care n-am terminat facultatea, ca sa va judec pe voi, studentii celei mai renumite facultati? Stati sa va explic! Deoarece eu, Lawrence Ellison, al 2-lea cel mai bogat om a planetei, am picat la facultate si voi nu. Deoarece Bill Gates, cel mai bogat om al planetei, a picat la facultate si voi nu. Deoarece Paul Allen, al 3-lea cel mai bogat om al planetei a picat la facultate si voi nu. Si deoarece Michael Dell, care momentan este doar pe locul 9, a cazut si el de la facultate si voi nu. Si domnul respectiv este in ascensiune.

… Acum, sunteti clar foarte bulversati! Si asta este foarte, foarte normal.
Dati-mi voie sa va incurajez, n-ati terminat degeaba facultatea si n-ati facut degeaba rost de o diploma.
N-ati pierdut 5 ani degeaba. Din contra, ati invatat sa munciti pentru bani putini, sa va faceti cunostinte si sa faceti cunostinta (mai deaproape) cu cuvantul TERAPIE. Toate acestea sunt foarte utile. O sa aiba lumea nevoie si de salahori ca voi. O sa aveti nevoie de cunostinte, de programare la terapie la un psiholog.
Fiindca voi n-ati cazut la facultate, n-o sa fiti niciodata printre primii 10 cei mai bogati oameni de pe Pamant! Si va trebui sa va impacati cu un salariu patetic de 200.000 de dolari pe an, salariul urmand sa il primiti de la un fost coleg de facultate, care a cazut la examene si a fost dat afara!
Acum, probabil va ganditi daca mai e vreo speranta pentru voi. Nici o sansa! Voi sunteti deja pierduti. Deja aveti creierul distrus in proportie foarte mare, …irecuperabila.

Acum, ma adresez celor care inca nu au terminat facultatea:

LASATI BALTA FACULTATEA, FACETI-VA BAGAJELE SI PLECATI!
Nu reveniti! Indepliniti-va visurile!
Fiindca sigur va spun ca, daca vi se distruge creierul, veti disparea mai repede de pe scena afacerilor decat dispar eu acuma de pe aceasta scena gratie agentilor de paza!”

Vizitator

MesajSubiect: Re: Invatamant   Dum 13 Noi 2011, 19:49

noroc!
Sus In jos
zaraza26

Numarul mesajelor : 8515
Varsta : 53
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Invatamant   Joi 01 Mar 2012, 11:59

Scrisoare catre profesori

distribuiti aceasta scrisoare peste tot!

http://shadowofmen.wordpress.com/2012/02/26/scrisoare-catre-profesori/

"Dragi profesori,

Pentru a intelege aceasta scrisoare in toata profunzimea ei, este necesar un autoreglaj din partea fiecarui profesor. Doresc din suflet, ca incepand din acest moment, sa iesiti din mintea dumneavoastra, sa nu mai ganditi, sa lasati procesele gandirii si judecatile sa doarma, sa uitati pentru cateva minute tot trecutul dumneavoastra. Deveniti, pentru cateva momente, o noua persoana. Activati empatia, compasiunea si mariti nivelul de implicare sufleteasca(emotionala) pentru un efect optim.

Va astept….1 minut.

Acum puneti-va in papucii unui psiholog care este asezat pe scaunul lui de la birou, relaxat si este gata sa asculte vorbele unui student(trecut prin cele 12 clase), despre faptul ca, dupa parerea lui, si-a dat seama ce se intampla.

Cu grija scriu aceste cuvinte, pentru ca vreau sa pastrez o relatie de interdependenta cat mai curata intre mine si voi.

Sincer, ma simt frustrat, pentru ca in acesti doisprezece ani de viata, scoala, sistemul de invatamant, profesorii nu m-au invatat decat 3 lucruri: sa memorez, sa reproduc ce am memorat si sa ma supun autoritatii. Mai pe scurt, am devenit un model de sclav. Am invatat de la voi ca e bine sa “inveti” cat mai mult, ca sa ajung departe. Departe insemnand sa am un job si o familie. Aceasta este programarea, acesta este tiparul, acestea sunt standardele. Daca ma supun standardelor, am garantat o viata de la decenta in sus. Totul este bine si frumos, iau note mari, memorez, reproduc pe hartie, memorez, reproduc oral, memorez si iar reproduc ca dupa un an sa uit totul. Nu am voie sa gandesc, sa inovez, pentru ca mi se baga cartoful, necuratat, in gura!

In clasa a 2a, a 3a sau a 5a, cand am vrut sa spun ceva, din mine, din imaginatia mea, colegii au ras de mine iar dumneavoastra ati ras impreuna cu ei ca fiind ceva nesemnificativ. Dar dumneavoastra nu ati stiut ca lumea mea, firava si in plina dezvoltare, de atunci s-a zdruncinat cu totul! De atunci, din acel moment, probabil ca nu am mai zis nimic niciodata pana la facultate. Sau daca am zis, pumnul in gura tot l-am primit. De ce l-am primit? Pentru ca nu a existat empatie. De ce ? Pentru ca mintea nu stie ce inseamna empatie, ea are multe cunostinte si se mandreste cu asta. Ego-ul se umfla in pene pentru ca stie foarte multe! Astfel, identificandu-te cu mintea, draga profesore, plina de rationamente incurcate bolnave, nu ai mai tinut cont de mine, micul elev care din imaginatia mea bogata am spus o “prostie”. Nu mai ai puterea sa creezi acel spatiu interior de a te gandi ca poate mi-a trebuit 4 zile sa-mi fac curaj si sa o spun cu glas tare. Si atunci eu ce sa cred? Ca de fapt, parerile mele sunt numai “prostii” si ca de acum inainte, cel mai bine pentru mine, ca sa nu mai sufar, este sa memorez alte pareri ai altor oameni. Si atunci e bine. M-am programat. Te simti si tu bine ca m-am “cumintit”, ca “invat”, deci ca s-a adaugat inca un mic sclav pe lista ta cu care te vei mandri la alti colegi de ai tai si eventual la parinti.

De ce oare profesorii sunt din ce in ce mai duri si nepasatori pe masura ce elevul creste? Se zice ca profesorii de la liceu sunt mai severi decat cei din generala, iar cei de la facultate nu le mai pasa deloc de studenti. Intra in clasa, isi fac treaba si gata. Nu oare pentru ca elevul incepe sa se invete sa fie si mai sclav, si mai programat, si mai infundat in realitatea faptului ca lumea e rea, nepasatoare si viata e grea? Profesorul stie ca asa evolueaza elevul asa ca este pregatit dinainte. De aceea devine si elevul rau! Normal ca devine din ce in ce mai rezistent la palme din ce in ce mai puternice, e ca o pregatire, pentru ca mai incolo sa devina si el la fel, si mai rau daca se poate! Este o crima ce se intampla in acest sistem! De ce sa se deterioreze natura umana in halul asta?

Vreau sa va marturisesc ca dupa jumatate de an de introspectie, mi-am dat seama ca sunt condus. Eu nu-mi conduc propria viata. Sunt manipulat si condus de societate. Condus de standardele impuse de parinti si profesori care, din pacate, si lor le-a fost “spalat” creierul pe masura ce au crescut. Asta se numeste programarea sociala. Slava Domnului ca m-am trezit! Atatia copii sufera din cauza ca profesorii lor nu isi au problemele de ordin psihologic rezolvate. Iar copii dau vina pe ei insisi si uite asa se incuie cate o comoara cu potential urias in interiorul lor.

Jur, acum, ca imi pare rau pentru tine ca esti asa. Si tu ai fost mic prichindel care ai trecut prin acest sistem de invatamant. Si tu ai avut sau inca ai dramele tale care lasa urme. Lasa rani adanci. Problema este ca aceste rani adanci, din umbra ta, creeaza proiectii pe “ecranele” tinerilor din ziua de azi. Si astfel ii ranesti si pe ei, in mod inconstient. Pacat ca acele teste psihologice de care dai, pe parcursul “drumului” de a deveni profesor, nu sunt mai elaborate, mai patrunzatoare.

VOI, PROFESORILOR, TREBUIE SA FITI SANATOSI MINTAL SI SUFLETESTE PENTRU A PUTEA EDUCA SANATOS.

Scoala educa. A educa inseamna a invata din interior. Viata este mult mai mult decat memorarea. Memorarea mecanica trebuie combatuta. Ea este buna numai copiilor de 5,6,7,8 ani care nu au complet dezvoltate functiile si procesele gandirii, a memoriei si a perceptiei.

Dragi profesori de matematica si de profil real, impuneti memorarea logica! Daca pentru voi totul este atat de logic, clar si simplu, spuneti si elevilor asta. Explicati de 5 ori daca este nevoie, intrebati FIECARE elev daca a inteles, chiar daca merge greu! Pana la urma dumneavoastra ati decis sa fiti profesor, de ce nu incercati sa fiti cel mai bun si motivant din scoala? Adoptati noi strategii de a explica teorii si formule. INOVATI! Inainte de toate impuneti motivatia si abea apoi exact ceea ce trebuie invatat. Vorbiti despre matematicieni/fizicieni/chimisti/informaticieni renumiti. Asta este pasiunea voastra! Impartasiti-o! Povestiti elevilor vostri cum ati ales aceasta disciplina. Fi-ti cat mai umani. Lasa-ti deoparte autoritatea. Cand credeti ca faceti tot ce va sta in putinta, si vedeti ca inca sunt elevi care nu invata la materia voastra, de abia aceia merita 2 sau 4(ce nota mica va caracterizeaza).Dar nu incetati, vorbiti cu ei…

In fiecare zi straduiti-va sa fiti un profesor mai bun! Daca simtiti ca nu asta este vocatia dumneavoastra, atunci iesiti din invatamant. Luati-o la sanatoasa!

Dragi profesori de limbi straine, vreau sa va spun ca dupa opt ani de limba franceza, nu stiu mare lucru. Stiu doar sa citesc si sa zic: “Bonjour”, “Je m’appelle Costel”, “Comment t’appelle tu?”, “Je cava bien”, si “Je suis 20 ans”, ATAT! De aici se poate concluziona ca nu prea mi-a placut, daca nu s-a lipit deci nu e de mine limba franceza.

Acum 2 saptamani am inceput sa ascult muzica franceza, si fara sa vreau a inceput sa-mi placa. Nu-mi vine sa cred faptul ca urechile mele sunt induiosate si vesele atunci cand o ascult pe Alizee sau muzica traditionala franceza. La fel s-a intamplat si cu limba italiana. Deja am inceput sa invat SINGUR aceasta limba. Imi plac si traditiile Italiei. Acum vreau sa invat franceza pentru faptul ca suna frumos si-mi place si normal, sigur imi va fi de folos!
Acum vreau in mod natural sa invat! Pentru ca aceste limbi sunt frumoase! Nu pentru ca voi avea nevoie de ele. Acestea sunt doar 2 exemple! Am inceput AUTOEDUCAREA!

“Nu am vrut ca educatia mea sa stea in calea invataturii mele!”

DUPA 12 ANI DE SCOALA, AM INCEPUT AUTOEDUCAREA PENTRU CA NUMAI ASA POT SA MA EDUC CU ADEVARAT!

Doamnelor si domnilor profesori de limbi straine, sfatul meu (in cel mai umil mod) este sa incepeti prin a motiva elevii sa le placa limba respectiva. Inainte de toata gramatica si acele texte plictisitoare din manual, puneti-le muzica, prezentati-le traditiile tarii respective. Vizionati impreuna filme. Modul natural de a invata este de la general la particular. Intai si intai prezentati totul in ansamblu, apoi treceti la amanunte. Daca din prima le puneti pe tabla gramatica grea a limbii respective, pai NORMAL CA INTERVINE PLICTISEALA! Si de aici note proaste deci “elevi prosti care nu invata”.

Daca aceasta este vocatia dumneavoastra, de profesor, dati tot ce este mai bun din voi fara prejudecati!

Memorarea este buna dar numai in cantitati mici. Nu trebuie ca tot invatamantul sa se rezume la memorare. Practic cel mai bun elev din clasa stie sa memoreze cel mai bine. Laudele ii apartin. Este cel mai bun sclav din clasa! Sef de promotie? Sclavul numarul 1!

Unde sunt profesorii care predau despre inteligenta emotionala? Unde sunt aceia care explica elevilor ce este personalitatea umana si cum functioneaza ea? Despre hobby-uri, despre afaceri online si offline pentru ai pune pe elevi pe picioarele lor financiar si nu sa devina sclavii unor banci sau a unor companii multinationale. De ce sa-mi vand sufletul pentru traiul unei companii care oricum, este efemera?

Viata este mult mai mult decat situatia de viata. Si asta ne-o dovedeste realitatea faptului ca exista bogati nefericiti si saraci fericiti in acelasi timp.

Voi compuneti acest sistem. Schimbarea incepe de la voi, apoi la noi, si de la noi, mai departe.

Schimbarea dumneavoastra face posibila schimbarea a sute de generatii.

Dragi profesori, va compatimesc si va sustin din toata inima sa schimbati acest sistem corupt. Aveti grija de elevii vostrii. Ei reprezinta o mica/mare responsabilitate pentru voi. Ganditi-va la voi, cand ii invatati pe ei. Ei va vor conduce!

“Fiti voi schimbarea ce vreti sa o vedeti in lume”- Mahatma Ghandi

Cu respect, elevul vostru"
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22402
Varsta : 59
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Invatamant   Vin 02 Mar 2012, 01:29

@zaraza26 a scris:
Scrisoare catre profesori

Schimbarea incepe de la voi, apoi la noi, si de la noi, mai departe.

Schimbarea dumneavoastra face posibila schimbarea a sute de generatii.

“Fiti voi schimbarea ce vreti sa o vedeti in lume”- Mahatma Ghandi

Cu respect, elevul vostru
Am scris în trecut despre acest subiect si... nu pot decât să fiu de acord cu mesajul transmis.
Schimbarea începe cu profesorul, cu părintele, nu cu elevul.

Ion

Numarul mesajelor : 4708
Varsta : 77
Localizare : USA
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Invatamant R   Mar 03 Iul 2012, 15:08

: Daca in invatamantul de dinainte de '89 s-a constata ca profesorii nu pot face lucrari stiintifice originale pentru a avea gradul intai, s-a trecut la o alta titulatura a lucrarii:
lucrare "metodico-stiintifica".

Pentru doctori in stiinte, a fost odata o propunere: sa se dea titlul de "doctorat in invatamant", si alt titlu de "doctorat in cercetare", intre ele fiind diferenta de originalitate, de descoperire stiintifica, etc.(mare).

In felul acesta s-ar da la o parte suspiciunea, reala dealtfel, de "plagiat".

Profesorii la univ. nu puteau sa predea la univ. fara a avea doctorat.
Si il faceau toti, care si cum puteau. Erau putini care nu puteau si plecau; si mai putini care ramaneau pe post , fara a-l avea.

Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 7180
Varsta : 57
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Invatamant   Mar 03 Iul 2012, 20:18

Am mutat discuția aici, pentru că nu prea era locul ei în topicul Mihaelei. Dacă Emil ar putea muta și comentariile tale aici ar fi mai bine. Nu de alta, dar să-i lăsăm fetei topicul curat! Very Happy

Cam așa este, doctoratele au început să se ia relativ ușor. Prin natura împrejurărilor, am avut ocazia să fiu invitat de vreo 8 sau 10 doctoranzi la susținerea publică a tezei. Îți spun cu sinceritate că – cel puțin din ceea ce am văzut eu – dintre toți, doar doi dintre ei au făcut cercetare pe bune. Un tip a avut teza în domeniul biologiei și cercetarea a făcut-o pe parcursul a 15 ani, finalizând-o prin acea teză de doctorat și o tipă a avut teza pe domeniul civilizației arabe și a demonstrat "greutatea" juridică a fatwa-lelor. De asemenea, tipa a făcut cercetare vreo șase sau opt ani (câțiva ani a fost și prin Orientul Mijlociu) și, tot așa, cercetarea și-a terminat-o prin acea teză de doctorat. Ceilalți, au făcut cercetarea exact trei ani, cât durează școala doctorală.

Or, din punctul meu de vedere, acea școală doctorală este, sau ar trebui să fie, încununarea anilor de cercetare: când îți publici rezultatele în referate științifice și, în final, susții public teza de doctorat (care, după câte știm, trece prin niște comisii până când doctorandul ajunge în aulă). Dar, înainte de a începe doctoratul, el deja a publicat, de-a lungul cercetării, diferite articole în reviste de specialitate, a participat la o serie de seminarii sau conferințe și, eventual, a scris și literatură de specialitate; mă refer la cărți tipărite.

Deci, doctoratul nu se rezumă la cei trei ani când, oficial, ești sub tutela unui îndrumător. El începe, practic, cu ani buni înainte. Pentru că și atunci când te duci la îndrumător, trebuie să-i spui clar ce ai în minte și ce vrei să faci, ca să te accepte. Din păcate însă, din discuțiile pe care le-am purtat cu diferite persoane, de obicei tema de cercetare se stabilește pe loc, împreună cu îndrumătorul și, pe parcursul celor trei ani de școală doctorală, se cam bate apa-n piuă cu niște referate. Unele dintre aceste referate le-am văzut și eu și, în afară de titluri diferite... conținutul cam seamănă. Vorba aia: "De la Dosoftei încoace, orice carte tot din cărți se face!" Laughing

MesajSubiect: Re: Invatamant   Mar 03 Iul 2012, 22:21

Multumesc pentru raspuns, Anahoret, si pentru propunerea mutarii comentariului meu aici.
Si eu l-am vazut nelalocul lui, la propriu vorbind, poate si la figurat, de ce nu, dar .....

E adevarat tot ce spui despre doctorat. E mai consistent decat ce spun eu.

Asa e: "cartea buna din carti se face".
Unii insa profita de ideile altora, si le dau alta forma, si le semneaza.
Dar asta e de cand lumea si pamantul.

Iata ca o poveste spune ca un rege le-a cerut pescarilor sa-i cantareasca pestele
cel mare, pe care-l primise in dar, si ii va rasplati.
Nu aveau insa nici cantar asa de mare, si nici greutati.
Unul dintre ei, probabil cel mai inteligent, pune pestele cel mare in barca, marcheaza linia de plutire a barcii, il da jos, si pune in locul lui peste marunt, pe care il ia cu "amanuntul", si il cantareste cu greutatile cele mai mari pe care le avea.

Pai, ce e asta altceva decat legea lui Archimede?
Descoperita, sau redescoperita, daca aflase de poveste, mai tarziu?

Si pot sa dau si un alt exemplu din zilele noastre, cu un roman.
E vorba de Gogu Constantinescu, celebru inventator roman.

El a facut sonda de forare la mare adancime, mai precis sistemul de sapare.
Acolo are contributie mare.
Cum se face ca sondele noastre merg cu mai mare precizie decat ale altora.
Sapa lui Gogu, urma modul in care taranul isi foloseste sapa pentru a trasa
rastavuri, sau razoare drepte.
Adica: merge cativa metri inainte si se intoarce pentru corectare.
Asa face taranul cand trage la razoare pentru a insamanta samanta de ceapa, pentru a planta ardeiul, etc. Ca ai impresia ca sta pe loc. Dar el inainteaza incet si drept.

Ce vreau sa spun prin aceste povesti. Ca nu exista originalitate 100%, nici la cei mai mari savanti si cercetatori. Ei pornind de la ceva.

Asta bineinteles ca nu trebuie scuzati cei cu "copy-paste".

Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Invatamant   Mier 04 Iul 2012, 13:37

@Ion a scris:

Ce vreau sa spun prin aceste povesti. Ca nu exista originalitate 100%, nici la cei mai mari savanti si cercetatori. Ei pornind de la ceva.

Asta bineinteles ca nu trebuie scuzati cei cu "copy-paste".

In orice lucrare exista o bibliografie unde trebuie trecute toate resursele. Din amintiri tare de demult cred ca sursele nu trebuie sa fie originea a toata lucrarea, ci trebuie sa fie si ceva original. Problema era ca lucrarile din care s-au luat pasaje nu erau trecute in bibliografie.
Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Invatamant   Mier 04 Iul 2012, 15:11

Multumesc, zaraza, pentru raspuns.
Povestile mele au valoare mai mare daca n-ar fi legate de tot ce se intampla azi in "lumea doctoratelor".
Asa incat, chiar daca imi mai aduc aminte de cate o poveste asemanatoare, o voi scrie fara sa mai fac vreo legatura cu prezentul "doctoral" in mod explicit.

Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Invatamant   Mier 04 Iul 2012, 20:37

@zaraza26 a scris:
In orice lucrare exista o bibliografie unde trebuie trecute toate resursele. Din amintiri tare de demult cred ca sursele nu trebuie sa fie originea a toata lucrarea, ci trebuie sa fie si ceva original. Problema era ca lucrarile din care s-au luat pasaje nu erau trecute in bibliografie.
Teoretic, poți face o lucrare (nu neapărat de doctorat) numai din citate. Ea ar fi o lucrare validă, dar nu ar avea valoare științifică. De aceea, fiecare universitate fixează un "procent de originalitate". Adică, așa cum spunea și Ion, nu inventezi tu acum roata. Dar, pornind de la această invenție, tu aduci ceva nou... reductorul, să spunem. Deci orice operă științifică are un "background" din alte lucrări. Dar acesta trebuie marcat corespunzător, ca să nu se confunde cu ideile autorului.

La disciplinele tehnice, background-ul este foarte ușor de delimitat, fiindcă el este plasat la început, în partea teoretică sau, cum i se mai spune, în "literatură". După aceea urmează partea de cercetare, unde autorul vine cu propriile descoperiri. La disciplinele umaniste în schimb, linia dintre background și originalitate este foarte subțire și, din această cauză, se acordă o foarte mare atenție aparatului critic.

S-ar putea să fi fost cam confuz în exprimare. Dacă nu m-ați înțeles, pot veni cu detalii.

Vizitator

MesajSubiect: Re: Invatamant   Dum 08 Iul 2012, 12:34

Este incredibil cat de multi elevi au picat bacul! scratch Rolling Eyes

Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Invatamant   Dum 08 Iul 2012, 12:59

Măi Mihaela... cred că, în sfârșit, a sosit momentul adevărului! oh da!
Apoi, îmi aduc aminte că atunci când o verișoară de-a mea (cu 12 ani mai mare decât mine) a dat bacalaureatul (pe undeva pe la începutul anilor '70), nu toți elevii treceau. Și mi se pare corect: trec bacul cei care pot merge mai departe, la facultate. În plus, în anii de dinainte de 1995, exista filtrul examenelor de admitere în facultăți, nu porcăria care se întâmplă acum. Ca să revin la exemplul cu verișoară-mea, chiar dacă a luat bac-ul, a dat de trei ori la ASE și nu a luat. Așa că a urmat o școală tehnică (parcă doi sau trei ani, nu mai știu cât a făcut) și a ajuns proiectant. Deci... nicio tragedie!

Așa că mie nu mi se pare o mare scofală că n-au luat bacalaureatul toți absolvenții și nici nu văd situația "dezastruoasă", așa cum o prezintă televiziunile. Dimpotrivă, aș zice, că a avut un efect "sanitar"...

Vizitator

MesajSubiect: Re: Invatamant   Dum 08 Iul 2012, 15:10

Pai este clar un moment al adevarului, mai ales ca nu s-a mai putut copia din cauza (de fapt datorita Very Happy) camerelor de supraveghere.

Eu imi aduc aminte de bacalaureatul lui fii-miu, n-a fost foarte de demult, acum vreo cativa ani, si parerea mea a ramas ca bacalaureatul este unul din cele mai usoare examene.

Iar din copilaria mea, eu imi amintesc ca pe vremea aceea se dadea examen inclusiv pt admiterea la liceu, nu mai spun ca la facultate si eu am dat examen de admitere.
Pe vremuri erau putini cei care aveau liceul terminat. Mai apoi insa, nenea Ceausescu ne-a vrut culti in cap pe toti si a decretat ca liceul trebuie sa fie obligatoriu. Parerea mea este ca aici a cam fortat putin. A fost bine ca invatamantul era gratuit si obligatoriu insa chiar pana la nivel de liceu? Rolling Eyes
In felul acesta au fost infiintate o puzderie de licee industriale, chiar si in sate si comune erau licee - sa ajunga pt toata lumea

Dar pentru faptul ca acum, in prezent, copiii nu iau examenul de bacalaureat, eu cred ca o cauza ar fi aceea ca nu mai invata. Sunt foarte multe lucruri care le ocupa timpul si invatatul fiind ceva greu si care implica inclusiv activitatea de a citi, eu cred ca o neglijeaza aproape pana la eliminare. Rolling Eyes Crying or Very sad
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Invatamant   Dum 08 Iul 2012, 15:23

Cred că învățătura nu prea mai este motivantă, atât timp cât copiii văd că se poate și altfel... și, de multe ori, chiar mai bine. Exemple sunt destule, și din lumea politicii, dar și din lumea afacerilor. Deja au ajuns să creadă că dacă înveți ești fraier.

În plus, învățământul românesc a început să se ducă dracului de când Marga, ca ministru al învățământului, a introdus în școli manualele alternative. Nu eram pregătiți pentru așa ceva și am văzut în ce s-a transformat. Apoi admiterea la facultate pe bază de dosar a fost a doua lovitură serioasă dată sistemului... altă mare porcărie. Și, în sfârșit (asta am spus-o de fiecare dată când am avut ocazia), fiecare ministru al învățământului și-a dorit să fie un nou Spiru Haret, ca să reformeze învățământul. Din doi în doi ani (uneori și mai des) s-au făcut schimbări în legislația învățământului.

Ei, acum am început să culegem ceea ce am semănat. Că roadele nu ne plac... asta am pus, asta avem!

MesajSubiect: Re: Invatamant   Dum 08 Iul 2012, 15:38

Si aici "ne dam cu stangu'-n dreptu'".

Sa nu credeti ca francezii stau mai bine, daca au anul acesta peste 80% promovabilitate.
Am mai scris si anul trecut.
Ei au diversificat bacalaureatul.
Au bacalaureate, hai sa le zic teoretic, tehnic si profesional, ca nu mai stiu exact acum cum e.
Daca si la noi s-ar face distinctia asta, si s-ar da subiecte corespunzatoare , atunci procentul ar fi mai mare.
Si sa se tina cont si la admiterea in facultate de genul de diploma pe care il are candidatul.

Daca insa un elev ce a absolvit un liceu agricol, sa zicem, vrea sa dea bacul de liceu teoretic, n-are decat, daca se simte in stare. Daca nu, da un bac ce-i permite apoi sa mearga numai la anumite facultati.

Asa cum am vazut in Franta si anul acesta, mereu exista asemena cazuri, cum un elev de 14 ani a trecut bacul.
Macar el sa treaca examenul mai devreme, ca mama lui era foarte in varsta.
In felul acesta mai ratrapeaza din timpul pierdut de mama lui, iar el va pierde din copilarie, intr-un anumit fel spus. Student la 14 ani....

Facem reforme in invatamant, luandu-ne dupa altii, dar nu mergem pana la capat.

Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Invatamant   Dum 08 Iul 2012, 15:55

@Ion a scris:
Facem reforme in invatamant, luandu-ne dupa altii, dar nu mergem pana la capat.
Păi n-au timp! Pentru că imediat ce se shimbă guvernul, noul ministru al învățământului șterge tot ce-a fost înainte și o ia de la capăt! doh

Asta pentru că nu există un dialog corect între putere și opoziție, indiferent cine-i la putere și indiferent cine-i la opoziție. Sunt domenii, precum învățământul și sănătatea, unde redresarea nu se face de azi pe mâine. Trebuie să vezi ce de va întâmpla peste cinci sau zece ani și să acționezi în consecință.

Numarul mesajelor : 22402
Varsta : 59
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Invatamant   Dum 08 Iul 2012, 21:17

În alte părti ale lumii, după schimbări din astea fără sens, poporul sanctionează imediat pe cel vinovat.
Dacă nu stii să colaborezi cu opozitia pentru binele natiunii, locul tău nu e acolo.

Ai dreptate Anahoret, sunt domenii în care nu faci schimbări doar pentru a arăta că esti împotriva cuiva!

Ion

MesajSubiect: Re: Invatamant   Dum 08 Iul 2012, 21:28

Iata ca noua ministra facu o observatie pertinenta, si cred justa, cu privire la dificultatea subiectelor, aluzie facand la concoprdanta intre subiecte si ceea ce au invatat efectivelevii, in cei 4 ani.
Sa fi fost subiectele prea dure la unele materii?
Sau nediferentiate cum trebuie pe diferite tipuri de licee?

Dar astea nu sunt lucruri ce tin de o reforma anume, ci de alcatuirea subiectelor, de cei numiti in comisia de propunere a subiectelor.

Pentru ca poti face subiecte conform programei, curriculum cum se zice acum, si
sa nu treaca niciunul, sau sa treaca toti, fara probleme.

Astea-s obseratii de natura tehnica sa zicem, si nicidecum nu e vorba de schimbarea
Legii Inv.

Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Invatamant   Lun 09 Iul 2012, 08:57

Mihaela a scris:
Pai este clar un moment al adevarului, mai ales ca nu s-a mai putut copia din cauza (de fapt datorita Very Happy) camerelor de supraveghere.

Eu imi aduc aminte de bacalaureatul lui fii-miu, n-a fost foarte de demult, acum vreo cativa ani, si parerea mea a ramas ca bacalaureatul este unul din cele mai usoare examene.

Iar din copilaria mea, eu imi amintesc ca pe vremea aceea se dadea examen inclusiv pt admiterea la liceu, nu mai spun ca la facultate si eu am dat examen de admitere.
Pe vremuri erau putini cei care aveau liceul terminat. Mai apoi insa, nenea Ceausescu ne-a vrut culti in cap pe toti si a decretat ca liceul trebuie sa fie obligatoriu. Parerea mea este ca aici a cam fortat putin. A fost bine ca invatamantul era gratuit si obligatoriu insa chiar pana la nivel de liceu? Rolling Eyes
In felul acesta au fost infiintate o puzderie de licee industriale, chiar si in sate si comune erau licee - sa ajunga pt toata lumea

Dar pentru faptul ca acum, in prezent, copiii nu iau examenul de bacalaureat, eu cred ca o cauza ar fi aceea ca nu mai invata. Sunt foarte multe lucruri care le ocupa timpul si invatatul fiind ceva greu si care implica inclusiv activitatea de a citi, eu cred ca o neglijeaza aproape pana la eliminare. Rolling Eyes Crying or Very sad

Am niste mici corecturi, sa le zic...
Si anul trecut s-a picat la bacalaureat intr-un procent foarte apropiat. Deci suntem intr-o groapa de potential! Wink

Nu mi s-a parut usor bacalaureatul de acum trei ani cand a dat fiica mea. A fost foarte usor cand l-am dat eu. Dar atunci admiterea la facultate se facea numai pe baza de examene (grele), asa cum am auzit in cursul anului scolar trecut ca se intentioneaza sa se faca din nou.

Pe vremea lui Ceausescu erau obligatorii doar zece clase. Dar erau scoli profesionale, care au cam disparut. Nu mai avem meseriasi, doar pretendenti la facultate...

Eu cred ca elevii nu mai invata pentru ca sistemul vechi de a invata nu se mai potriveste cu felul lor de a fi. Ca si cum elevii sunt inhamati la niste carute grele, cand ei de fapt au aripi pe care nu le pot folosi.
smile
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Invatamant   Lun 09 Iul 2012, 09:23

@zaraza26 a scris:
...
Eu cred ca elevii nu mai invata pentru ca sistemul vechi de a invata nu se mai potriveste cu felul lor de a fi. Ca si cum elevii sunt inhamati la niste carute grele, cand ei de fapt au aripi pe care nu le pot folosi.
smile
Cu asta sunt de acord. Elevii resping modul acesta perimat de a invata, il refuza efectiv. Probabil schimbarea trebuie sa fie mult mai profunda si din temelii.

Eu insa cred ca nici nu se vrea cu adevarat sa avem un invatamant eficient. Rolling Eyes
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Invatamant   Lun 09 Iul 2012, 13:56

Mihaela a scris:
@zaraza26 a scris:
...
smile
Cu asta sunt de acord. Elevii resping modul acesta perimat de a invata, il refuza efectiv. Probabil schimbarea trebuie sa fie mult mai profunda si din temelii.

Eu insa cred ca nici nu se vrea cu adevarat sa avem un invatamant eficient. Rolling Eyes

Cine vrea sa schimbe, se apuca sa dea legi, schimband pe ici pe colo, culoarea fatadei. Dar fatada sta sa cada. Trebuie oameni inainte-mergatori, cu viziuni largi; cred ca nu avem la conducere, oricate rotiri se fac, decat dinozauri. Si multi cred ca e imposibil sa schimbi cu adevarat. Pai imposibilul se face cu entuziasm, crezand intr-un ideal.
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Invatamant   Lun 09 Iul 2012, 19:08

Poate o să pară o postare antibăsistă, dar nu este.

În învățământ, efectele unor legi se văd cam după patru ani. De ce după patru ani? Pentru că acesta este ciclul învățământului liceal și gimnazial. Deci cei care au picat "cu succes" la bacalaureatul de anul trecut (2011) sunt cei care au "beneficiat" de schimbările novatoare din 2007. Dar răul are rădăcini mult mai adânci, se duc până prin 1994. Acum cinci ani s-au văzut efectele pentru că s-au băgat camerele de supraveghere în clase. Cred că ăsta a fost unul dintre extrem de puținele beneficii ale certurilor dintre politicieni: Funeriu a vrut să demonstreze cât de proști sunt elevii "celorlalți".

Anul ăsta presa și unii politicieni se minunează că de ce elevii sunt la fel de proști (pardon, slab pregătiți) ca cei din anul trecut că, vezi-Doamne, s-au făcut reforme. Păi sunt la fel de proști (sau mai proști) decât cei din anul trecut fiindcă și absolvenții din 2012 sunt "roadele" refromelor browniene de acum patru ani. Și, dacă onor politicienii (USL, PDL, PCR și ce mama dracului or mai fi), n-or să-și bage mințile în cap și n-or să lase învățământul să fie reformat de specialiști, vom ajunge și mai rău.

De ce vom ajunge și mai rău? Simplu: cei care astăzi s-au "târât" la bac și cei care, peste câțiva ani, vor avea la bac probleme de genul "Cât fac 1+1" (căci, nu-i așa? examenele este prea grele și strică creierașul odraslelor), acești "absolvenți" de astăzi vor fi profesorii de mâine.

De ce vor fi ei profesorii de mâine? Pentru că, dacă înainte de anii '90, pentru primii zece absolvenți din promoție era o onoare să rămână în facultate ca asistenți și apoi să devină profesori, acum preferă să meargă la multinaționale. De ce? Ghici ghicitoarea mea! Razz

MesajSubiect: Re: Invatamant   Lun 09 Iul 2012, 20:03

Si totusi, de ce invatamantul romanesc vrea absolventi cu bacalaureatul luat si a renuntat la meseriasi? Nu mai este meseria bratara de aur? E suficient sa ai hartii=diplome ca sa mearga treaba? A inceput sa scartaie peste tot, fratilor!
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Invatamant   Lun 09 Iul 2012, 21:36

@zaraza26 a scris:
Si totusi, de ce invatamantul romanesc vrea absolventi cu bacalaureatul luat si a renuntat la meseriasi? Nu mai este meseria bratara de aur? E suficient sa ai hartii=diplome ca sa mearga treaba? A inceput sa scartaie peste tot, fratilor!
Păi, Zaraza, fenomenul l-am descris prin încercările nereușite ale verișoarei mele de a intra la ASE (pe la începutul anilor '70) și, după trei ratări, s-a dus la o școală tehnică și a devenit proiectant, chiar dacă luase bacul. Or... sincer să fiu, nu cred că desenator tehnic sau proiectant ar fi niște meserii "nașpa".

Ca să nu mai spun că am avut și colegi de școală generală care s-au oprit la treapta a doua la liceul auto din Ploiești, au ieșit... tehnicieni, cred, iar acum, unii dintre ei, sunt patroni de service. Cum am și colegi de generală care, după clasa a VIII-a, s-au dus la profesională, ucenici, și în anii '80, când eu încă mai primeam câte 2-300 de lei de la părinți, ei lucrau în acord și aveau câte 5.000 de lei pe lună. Cam cât un director. Nu fabulez, exact așa au stat lucrurile!

MesajSubiect: Re: Invatamant   

Sus In jos

Invatamant
Sus 
Pagina 6 din 13Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: ARTA SI CULTURA :: EDUCATIE-
Mergi direct la: