Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Chestii funny
Vin 18 Ian 2019, 07:51 Scris de dolion

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Vin 18 Ian 2019, 07:43 Scris de dolion

» Una... Alta... în politică
Vin 18 Ian 2019, 07:41 Scris de dolion

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Vin 18 Ian 2019, 07:37 Scris de dolion

» ZBOR DE CONDOR
Vin 18 Ian 2019, 07:17 Scris de dolion

» Colecția de povestiri științifico-fantastice
Vin 18 Ian 2019, 02:37 Scris de Ciprian

» Muzica si Film
Mier 16 Ian 2019, 13:48 Scris de zaraza26

» Afaceri românesti de succes
Dum 13 Ian 2019, 22:46 Scris de andreealovin

» Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna
Sam 12 Ian 2019, 18:00 Scris de Ion

» Orase din Romania
Joi 10 Ian 2019, 13:12 Scris de zaraza26

» Filme si carti.
Mier 09 Ian 2019, 13:38 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 09 Ian 2019, 13:35 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Mier 09 Ian 2019, 13:24 Scris de zaraza26

» Urari de sarbatori
Mier 09 Ian 2019, 12:36 Scris de zaraza26

» Va mai exista Romania ?
Mier 02 Ian 2019, 19:18 Scris de Anahoret

» ION
Sam 22 Dec 2018, 00:36 Scris de Ciprian

» Veștile triste
Mier 05 Dec 2018, 10:34 Scris de ostrovna

» Subiectul zilei
Vin 30 Noi 2018, 09:48 Scris de dolion

Cuvinte-cheie
Popasul 1918 1 comment-143 Patapievici romana internet curiozitati mediu placut reclame politica muzica_traditionala google 23 sibiu drumetie taieri padure Literatura maxime Când istorie brasov problema CPSF
Ianuarie 2019
LunMarMierJoiVinSamDum
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top postatori
dolion

Emil Condor

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Să-mi cunoașteți urbea

In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Să-mi cunoașteți urbea   Dum 26 Oct 2008, 11:36

În anul 1971 la Editura Stadion, nici că se putea mai bine, a apărut o cărțulie botezată Alba Iulia, scrisă de doi dascăli de istorie: Ion Berciu și Gheorghe Anghel, în calitate de propagandiști ai Comitetului Județean de Partid. Iată câteva spicuiri din respectiva carte:

"Municipiul Alba Iulia este situat în centrul podișului ardelean, într-o zonă de interferență a dealurilor ce coboară din Munții Trascăului și Metalici cu șesurile din valea cursului mijlociu al Mureșului. Orașul (altitudine 330 m), cu o adâncă rezonanță în istoria poporului român, se află la 46o5' latitudine nordică și 21o15' longitudine estică (scuzați astrologia). Importanța sa istorică se datorește, în mare măsură, poziției sale geografice; punct natural de trecere și răscruce de drumuri care l-au legat organic de zonele înconjurătoare, bogate în zăcăminte de metale prețioase, sare, culturi de cereale și podgorii renumite, orașul a fost și un străvechi loc de schimb al produselor provenite din diverse regiuni. Din vechi timpuri, mari artere de circulație ale Trnsilvaniei se întâlneau aici, prin care se comunica cu importante centre economice: Cluj, Sibiu, Arad, Târgu Mureș și Mediaș. Spre Alba Iulia au gravitat o serie de îmnsemnate localități din jur care au impulsionat dezvoltarea sa economică, demografică și urbanistică: Zlatna, Abrud, Teiuș, Aiud, Blaj, Sebeș, Cugir.

• Orașul propriu-zis este așezat pe prima terasă a Mureșului, care formează spre este un șes lung de 8-10 km și lat de 2-4 km. Cetatea și construcțiile ridicate în ultimii ani pe vatra vechilor așezări se află pe a doua terasă, cu cca 18 - 25 m mai sus.
  • Clima se caracterizează prin veri călduroase, toamne lungi și ierni blânde, cu o temperatură medie anuală de +10oC și precipitații care ating o medie anuală de 650 mm.
  • Partea de Vest a orașului este străjuită de înălțimile împădurite ale Munților Metalici cu vârful Mamut (630 m). Spre Est, peste Mureș, se disting dealurile argilose de culoare roșiatică ale podișului ardelean; erodate de râurile Mureș, Ampoi, Sebeș și Secaș. Aici se remarcă Râpa Roșie de lângă Sebeș, cu forme interesante și vegetație rară.
  • Spre Sud, în zilele senine, se văd culmile Munților Sebeșului, cu vârful Șurianul (2245 m) și Vârful lui Pătru (2130 m).

În aceasă ambianță, unde bogăția pământului se împletește armonios cu peisaje variate și odihnitoare, s-au dezvoltat străvechile așezări umane pe locul cărora se înalță azi orașul Alba Iulia."

PS. Îmi cer scuze pentru "limbajul de lemn" dar așa eram noi, comuniștii. Țineam în gură linguri de lemn când vorbeam.

abbilbal

MesajSubiect: Re: Să-mi cunoașteți urbea   Dum 26 Oct 2008, 12:47

Alba Iulia, oraș bimilenar

Profesorii Ioan Berciu și Gheorghe Anghel povestesc:

"Oraș învăluit în nimbul legendar al unor mari evenimente istorice petrecute între bătrânele-i ziduri, Alba iulia s-a întipărit adânc în mintea și în inima poporului român, care păstrează o imagine veridică a acestui loc glorios de îndreptățită mândrie strămoșească. (N.B. Poate unora, din "mândrie patriotică", nu le place cum sună această frază, pe care o vor considera tipică limbajului de lemn - observația aparține lemnarului abbilbal)

• Numeroase izvoare arheologice atestă, înainte de a ne fi fost transmis numele său prin documente istorice scrise, existența pe acet teritoriu, și în împrejurimile lui imediate, a unor așezări preistorice datând din mileniul al V-lea î.H.
  • Importanta așezare neolitică (5000 - 1900 î.e.n.), descoperită în cartierul "Lumea Nouă", situat în partea de nord a orașului, a fost locuită de triburi de păstori și agricultori, purtători ai culturilor Criș, Tuedaș, Petrești și Coțofeni.
  • În numeroase puncte de pe teritoriul orașului (Ijac, La vii, Platoul Romanilor) au fost scoase la iveală urme și obiecte din epoca bronzului (1700 - 1000 î.e.n.)
  • Demnă de menționat este și cetatea de pământ din epoca fierului, descoperită în stânga Mureșului, la Teleac (4 km N-E de Alba Iulia), cetate ce se întinde pe aproape 30 Ha. Probabil în zonă s-a aflat un însemnat centru tribal tracic.
  • Istoria veche a orașului Alba Iulia începe cu cetatea dacică de la Piatra Craivii - un Masiv stâncos ce domină orizontul dinspre Nord (dacă sunteți cuminți și așteptați, am să dau și un pachet de fotografii) Izvoarele literare amintesc de un trib al dacilor apuli.
  • Geograful alexandrin Claudius Ptolemacus menționează centrul Apoulon, situat în centrul Transilvaniei, identificat de arheologi ca fiind Piatra Craivii. Arheologii au stabilit că între Apoulon și Apullum (orașul roman ridicat chiar în vatra actualei localități Alba Iulia) a fost o legătură directă, chiar dacă orașul roman nu s-a suprapus peste așezarea dacică.
  • Primul nucleu al orașului Apulum s-a pus în anul 106 e.n. când însuși Împăratul Traian a organizat aici Legiunea a XIII-a Gemina. În jurul acestei Legiuni s-au dezvolat așa-numitele canabae (așezări semiurbane)
  • Sub împăratul Marcus Aurelius Canabele Legiunii XIII primește rangul de municipiu: Municipium Aurelium Apulense, iar sub împăratul Commodus devine colonie: Colonia Aurelia Apulensis, numele ei fiind găsit pe un însemnat număr de inscripții.
  • Sub împăratul Septimius Severus (193-211 e.n.) inscripțiile atestă existența unui oraș nou cu grad de municipiu: Municipium Septimium Apulense deosebit de orașul mai vechi.
  • În anul 250 e.n. pe timpul împăratului Traianus Decius este amintită Colonia Nova Apulensis.
  • Așezările urbane de la Apullum erau conduse de un consiliu ales anual, care avea în frunte doi duumviri (primari), administrație proprie și funcționari superiori
  • Apulum a devenit un puternic centru economic și cultural, inscripțiile menționând numeroase colegii (organizaîâții) de negustori și meseriași: (collegium fabrorum (fierarilor), collegium centonariorum (postăvarilor), collegium nautarum (plutașilor), collegium dendrophorum (lemnarilor)
  • Apullum era un important centru rutie și de plutărit la Mureș aflându-se un port (Portos - cartierul Partoș de azi)

În timpul stăpânirii romane Apullum a fost un puternic focar de romanizare prin intermediul factorilor militari, economici, administrativi, culturali și religioși."

abbilbal

MesajSubiect: Re: Să-mi cunoașteți urbea   Dum 26 Oct 2008, 15:44

Alba Iulia - Bălgrad

În secolul al VI-lea Transilvania este cucerită de avari și mai târziu de slavi.

Din perioada de conviețuire româno-slavă au fost descopperite două așezări: una pe platoul actual al orașului și una la 3 km spre Est, pe malul stâng al Mureșului, la Ciugud.

• Se schimbă numele orașului Apullum în Bălgrad (Cetate albă, din cauza pietrei de clcar utilizată în construcții) toponimic utilizat la redactarea documentelor medievale și păstrat și astăzi în graiul popular.
  • De la Bălgrad derivă numele Fehervar (maghiar) și Weissenburg (german)
  • În 1097 documentele menționează existența unui comite de Bellegratae.
  • Descoperirile arheologice atestă în sec IX - X la Bălgrad existența unui voievodat românesc pe un teritoriu destul de întins, care a continuat să existe ca instituție medievală autonomă și în secolele XI - XIII.
  • După cucerirea Transilvaniei de către unguri (sec. X -XIII) la Bălgrad se stabilește un important centru economic și religios, iar în 1177 ia ființă un comitat regal, unde s-a fixat reședința episcopiei romano-catolice a Transilvaniei, Bălgradul cunoscând apogeul dezvoltării sale în sec. XIII, când primește denumirea de civitas.
  • La 1241 orașul este distrus de tătari și devine prin donație regală proprietate a episcopiei romano-catolice.
  • În 1277 orașul cunoaște o nouă distrugere în urma răscoalei sașilor împotriva Episcopiei romano-catolice. Cu acest prilej a fost arsă biserica și omorâți peste 2000 de oameni.
  • În 1437 episcopul Gheorghe Lepeș a încercat să impună darea restantă pe trei ani în monedă nouă, mai valoroasă, fapt ce a generat nemulțumirea țărănimii urmată de noi revolte.
  • La 1442 Iancu de Hunedoara pregătește în cetatea Bălgrad (Alba Iulia) atacul împotriva turcilor, care invadaseră Transilvania. Lupta s-a dat la Sântimbru și Iancu de Hunedoara a fost învins, și-a găsit scăparea în cetatea Bălgrad, unde a organizat un nou atac în urma căruia a ieșit biruitor. În aceste lupte a fost ucis Johannes Milles, fratele mai mic al voievodului Iancu, care este îngropat în Catedrala Romano-Catolică, alături. Lângă el a fost înmormântat peste ani și Iancu de Hunerdoara.
  • După 1541 Bălgradul (Gyula Fehervar) devine capitala principatului autonom Transilvania până în 1690, când Ungaria este transformată în pașalâc turcesc.
  • În 1516 începe construirea noii cetăți care se termină abia prin sec. al XVII-lea
  • La 1597 Mihai Viteazul ctitorește o Biserică Ortodoxă care va deveni Mitropolia Bălgradului.
  • 1 noiembrie 1599 Intrarea triumfală a voievodului Mihai Viteazul în Bălgrad unde la 1600 se intitulează voievod și domn a toată Țara Românească și al Ardealului și al Țării Moldovei.
  • După 1601 capitala principatului a fost distrusă și devastată în mai multe rânduri de armatele lui Gheorghe Basta și Moise Secuiul.
  • La 1613 devine principe al Transilvaniei Gabriel Bethlen care reușește să impună redresarea economică și culturală a Bălgradului.
  • La l621 în prezența unor renumiți profesori umaniști se deschide Colegiul cu rang universitar, instituție de mare prestigiu pentru Transilvania. Printre cei prezenți la deschiderea colegiului a fost și Martin Opitz, care a spus despre români că "sunt adevărații stăpâni ai acestei țări, urmașii romanilor de altă dată". Impresiile sale despre portul și dansul românilor, precum și descrierea frumoaselor meleaguri se regăsesc în cartea sa intitulată "Zlatna".
  • În 1658 și 1662 Bălgradul este din nou prădat și ars de oștile turcești și tătărăști. Despre ceea ce s-a găsit atunci în oraș cronicarul turc Evlin Celebi a scris: "are palate împodobite cu fresce și mozaicuri, fântâni arteziene și oglinzi de Murano".

abbilbal

MesajSubiect: Re: Să-mi cunoașteți urbea   Dum 26 Oct 2008, 16:43

Bălgradul, provincie austriacă

Sfârșitul sec. XVII și începutul sec. XVIII este perioada unor noi și mari transformări politice care-și pun amprenta pe dezvoltarea urbanistică a Bălgradului.

• Transilvania devine provincie a Imperiului Austriac și la 1711 Dieta de la Viena hotărăște construirea unei fortificații noi la Alba Iulia.
  • Între 1715 și 1738 se construiește cetatea Vauban numită "Alba Carolina" după numele împăratului Carol al VI-lea. Cu acest prilej este demolată Mitropolia lui Mihai Viteazul, ce se afla în colțul de sud-est al cetății Vauban (acolo unde a chierdut Puiu Mic "castanu", de a plâns după ea că moșulică nu a coborât dealu să i-o aducă)
  • Între secolele XVIII și XIX se înjghebează Orașul de Jos prin construierea cartierelor de meșteșugari: Partoșul și Hăiușul pentru plutași, Lipoveni pentru zidarii care au lucrat la ridicarea cetății și eraude origine lipoveni și Maieri pentru agricultori.
  • În 1784 Bălgradul a suportat supliciul frângerii cu roata a martirilor Horea și Cloșca. Crișan s-a spânzurat în temniță.
  • Tot la Bălgrad este judecat și condamnat la ani grei de temniță Avram Iancu, conducătorul revoluției de la 1848 din Apuseni, pedeapsă ce a executat-o la Abrud.
  • În 1869 se dă în exploatare calea ferată Alba Iulia - Arad și în 1895 linia îngustă Alba Iulia - Zlatna, care a fost normalizată în 1986.
  • 1 Decembrie 1918 Alba Iulia este gazda înfăptuirii Marii Uniri
  • După 1964 Alba Iulia a cunoscut o dezvoltare fără precedent. S-au construit numeroase blocuri de locuit, școli, grădinițe, baze sportive și de agrement, unități econmice. Rând pe rând, în ordine cronoligică, CFR-ului, morii, fabricii de încălțăminte, unor ateliere mecanice, cooperative meșteșugărești, unei modeste fabrici de spirt și ale unei Intreprinderi de industrie locală li s-au adăugat: Fabrica de Pruse Refractare, Intreprinderea Mecanică de Reparat Utilaj Minier, Fabrica de Poțelan Intreprinderea de Utilaje, Turnătoria, Fabrica de produse lactate, Fabrica de covoare, Fabrica de pâine, Intreprinderea Județeană de transport local și tot rând pe rând au dispărut în ultimii ani.
  • Tot din acei ani datează Casa de cultură a sindicatelor și Stadionul "Cetate"

abbilbal

MesajSubiect: Re: Să-mi cunoașteți urbea   Dum 26 Oct 2008, 18:35

După cum v-am promis, iată imaginile cu împrejurimile urbei mele. Eu stau cu fața spre Mureș (șirul de pomi din planul 2 și fotografiez de la stânga la dreapta.

Ce se vede în planul îndepărtat sunt dealurile din spre Sud (direcția Oarda).

Ultima editare efectuata de catre abbilbal in Dum 26 Oct 2008, 19:01, editata de 2 ori
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Să-mi cunoașteți urbea   Dum 26 Oct 2008, 18:39

În centrul acestei imagini, la poalele dealului din planul 2, este locul unde a vrut "aeroplanul" să mă "borbandeze"

Ultima editare efectuata de catre abbilbal in Dum 26 Oct 2008, 19:10, editata de 1 ori
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Să-mi cunoașteți urbea   Dum 26 Oct 2008, 18:41

În stânga acestei imagini este Mamutul și în dreapta, sub formă de pinten Piatra Craivii.

Ultima editare efectuata de catre abbilbal in Dum 26 Oct 2008, 19:20, editata de 1 ori
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22418
Varsta : 59
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Să-mi cunoașteți urbea   Dum 26 Oct 2008, 18:43

Sunt multe de povestit si arătat despre Alba Iulia. Asteptăm cu plăcere postările tale si nu numai...

Abby, încearcă să reduci pozele la o lătime de 640 (max) - e mai usor de urmărit subiectul.
Acum, tu le postezi la 800, îmi imaginez. Mărimea asta ar fi ok dacă nu am avea coloana de widgets din stânga dar aia "mănâncă" ceva spatiu. Încearcă si vei vedea că e mai bine.
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Să-mi cunoașteți urbea   Dum 26 Oct 2008, 18:44

În stânga imaginii vârful rotunjit și mai înalt sunt Cheile Râmețului

In dreapta imaginii turla ce se vede este a bisericii din Lipoveni.

abbilbal

MesajSubiect: Re: Să-mi cunoașteți urbea   Dum 26 Oct 2008, 19:44

Dealurile din spre Soare Răsare.

abbilbal

MesajSubiect: Re: Să-mi cunoașteți urbea   Dum 26 Oct 2008, 19:50

O vedere a Munților Metaliferi (S-V față de oraș)

abbilbal

MesajSubiect: Re: Să-mi cunoașteți urbea   Dum 26 Oct 2008, 19:59

Vedrea dealului Bilag, unde am însițit bebelașul la cabană după ce a fost botezat de tata.

Ciulinii fac parte din peisaj. Un peisaj dezolant din ceea ce au fost cânva terenuri roditoare.

abbilbal

MesajSubiect: Re: Să-mi cunoașteți urbea   Dum 26 Oct 2008, 20:20

Sub acest colț de cetate a fost Mitropolia ctitotită de Mihai Viteaul, din ale cărei pietre s-a ridicat biserica Maieri II, biserică la care a fost botezată Maria-Nicoleta-Ioana, dar și moșulică.

abbilbal

MesajSubiect: Re: Să-mi cunoașteți urbea   Dum 26 Oct 2008, 20:26

Peste drum de acest colț de cetate se află Cimitirul eroilor, cimitir în care se găsește o cruce pe care scrie Slt. Sadoveanu M., nimeni altul decât fiul marelui Mihail Sadoveanu

abbilbal

MesajSubiect: Re: Să-mi cunoașteți urbea   Dum 26 Oct 2008, 20:29

Un document scos la iveală în această vară cu ocazia executării lucrărilor de realilitare a canalizării din Cetate. După dimensiunile lui, ne putem da sea de dimensiunile monumentalei construcții ce l-a găsduit.

aurora

Numarul mesajelor : 6983
Varsta : 68
Localizare : Hd România
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: Să-mi cunoașteți urbea   Dum 26 Oct 2008, 22:46

ce seamana cu orizonturile de pe la noi

frumoasa-i Transilvania noastra smile
Sus In jos
Franz Schneider

Numarul mesajelor : 3173
Varsta : 57
Localizare : Intr-o vagauna din Romania
Data de inscriere : 09/09/2008

MesajSubiect: Re: Să-mi cunoașteți urbea   Vin 31 Oct 2008, 21:58

Eu ti-am revazut urbea acum 3 zile ! Am facut si poze. Nu numai in Balgrad dar si in Bucerdea Vinoasa si imprejurimi. Mi-am petrecut o zi intreaga, alaturi de sotia mea, prin Alba-Iulia si imprejurimi. Numa vro' 300 de poze am facut.

Ne doare ca-n lumina sa / Pamantul tine-o lume rea ..."
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Să-mi cunoașteți urbea   Sam 01 Noi 2008, 00:27

@Franz Schneider a scris:
Eu ti-am revazut urbea acum 3 zile ! Am facut si poze. Nu numai in Balgrad dar si in Bucerdea Vinoasa si imprejurimi. Mi-am petrecut o zi intreaga, alaturi de sotia mea, prin Alba-Iulia si imprejurimi. Numa vro' 300 de poze am facut.

Indiscreție:
În Bucerdea Vinoasă ți-ai vizitat numai cunoștințele sau și crama? ia la cramă... care sector ?

abbilbal

MesajSubiect: Re: Să-mi cunoașteți urbea   Sam 01 Noi 2008, 00:33

Lângă Cimitirul Eroilor este și cimitirul municipal. Printre miile de morminte se găsește și mormântul lui Ion Arion, primul martir al Unirii de la 1 Decembrie 1918 împușcat de o cătană crăiască austro-ungară în gara Teiuș.

abbilbal

MesajSubiect: Re: Să-mi cunoașteți urbea   Sam 01 Noi 2008, 00:36

Și ceva mai sus, mai în vărf de deal

Franz Schneider

MesajSubiect: Re: Să-mi cunoașteți urbea   Mar 04 Noi 2008, 16:54

Vrei sa vezi ce am vizitat in urbea ta Abbi ???

Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Să-mi cunoașteți urbea   Mar 04 Noi 2008, 19:50

@Franz Schneider a scris:
Vrei sa vezi ce am vizitat in urbea ta Abbi ???

Sunt curios. Dă-i să meargă !

Franz Schneider

MesajSubiect: Re: Să-mi cunoașteți urbea   Vin 07 Noi 2008, 23:51

Iote ca-i dau :

Bucerdea Vinoasa

Ighiu / muzeul

Un steag care a fluturat LIBER la Unirea de la 1918 !!!

Șard / muzeu

Miss Romania anilor '30 din com Șard, jud. Alba

Maine imagini din cetatea Balgradului !!!

Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Să-mi cunoașteți urbea   Sam 08 Noi 2008, 01:09

Sunt curios ce te-a impresionat din cetate.

Franz Schneider

MesajSubiect: Re: Să-mi cunoașteți urbea   Sam 08 Noi 2008, 08:32

@abbilbal a scris:
Sunt curios ce te-a impresionat din cetate.
O sa afli putin mai tarziu.

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Să-mi cunoașteți urbea   

Sus In jos

Să-mi cunoașteți urbea
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: POPASURI personalizate si întretinute de autori :: ABBILBAL-
Mergi direct la: