Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Colecția de povestiri științifico-fantastice
Sam 08 Dec 2018, 22:35 Scris de Anahoret

» Filme si carti.
Sam 08 Dec 2018, 22:21 Scris de Anahoret

» ION
Vin 07 Dec 2018, 23:44 Scris de Ion

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Vin 07 Dec 2018, 07:33 Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 05 Dec 2018, 14:02 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 05 Dec 2018, 10:34 Scris de ostrovna

» Urari de sarbatori
Mar 04 Dec 2018, 14:27 Scris de zaraza26

» Subiectul zilei
Vin 30 Noi 2018, 09:48 Scris de dolion

» ENGLISH
Lun 19 Noi 2018, 18:21 Scris de Anahoret

» ANUNTURI
Mar 30 Oct 2018, 09:45 Scris de zaraza26

» LUMEA IN CARE TRAITI
Mar 30 Oct 2018, 07:30 Scris de Anahoret

» ZBOR DE CONDOR
Sam 27 Oct 2018, 19:53 Scris de Emil Condor

» Ce mi-a placut azi
Mier 24 Oct 2018, 16:58 Scris de Ion

» POPASUL PRISMA CONDOR
Mier 24 Oct 2018, 14:53 Scris de zaraza26

» Invatamant
Mier 03 Oct 2018, 14:23 Scris de zaraza26

» Știri muzicale
Mar 02 Oct 2018, 21:11 Scris de ostrovna

» Traditia ortodoxa
Lun 01 Oct 2018, 08:05 Scris de Ciprian

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Dum 30 Sept 2018, 12:26 Scris de dolion

Cuvinte-cheie
drumetie internet problema muzica_traditionala romana reclame Literatura Popasul Când mediu google 1918 placut 1 curiozitati brasov sibiu comment-143 padure politica taieri maxime istorie Patapievici 23 CPSF
Decembrie 2018
LunMarMierJoiVinSamDum
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Top postatori
dolion

Emil Condor

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Colecția de povestiri științifico-fantastice

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
zaraza26

Numarul mesajelor : 8543
Varsta : 53
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Colecția de povestiri științifico-fantastice   Vin 16 Noi 2018, 15:12

@Anahoret a scris:
Cu riscul de a râde lumea de mine, mărturisesc că după ce am citit Indienii, am căutat în bibliotecă Winnetou... și l-am recitit. oh da! Laughing

Nu cred că am citit Winnetou. Eu de obicei nu recitesc, dar e foarte bine să facem cum simțim! Eu voi citi tot ce-mi place! Și voi încerca să citesc ca să știu dacă ceva îmi place!
thumb_yello
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Anahoret

Numarul mesajelor : 7205
Varsta : 57
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: CPSF 17-18 • Mihail Sadoveanu – Cuibul invaziilor   Dum 25 Noi 2018, 20:23

Mihail Sadoveanu • Cuibul invaziilor
Apariția Cuibului invaziilor în Colecția de povestiri științifico-fantastice este în fapt o reeditare a unei broșuri pe care Sadoveanu a tipărit-o cu douăzeci de ani în urmă, în 1936 (data aprariției în CPSF fiind 1 și 15 iunie 1956, povestirea întinzându-se pe două numere consecutive).

Așa cum scriam la povestirea Indienii (nr. 6-7), în paginile colecției au apărut și alte specii literare, nu numai științifico-fantasticul. Dacă povestirea lui Vitalii Trenev a fost un western, cea a lui Sadoveanu face parte din categoria jurnalelor de călătorie. El s-a inspirat din notele soților Lucy și Thomas Witlam Atkinson pe care aceștia le-au consemnat pe timpul călătoriei lor de la Moscova și până la granița cu China. „Peisagistul” Sadoveanu și-a lăst amprenta în descrierea locurilor pe care cei doi soți le-au traversat, precum și în dramatizarea aventurilor prin care au trecut.

De remarcat că T.W. Atkinson a întreprins această călătorie la scurt timp după căsătoria cu soția sa Lucy, ceea ce, pentru vremurile în care aceasta s-a desfășurat, a implicat o doză mare de curaj și, din punctul meu de vedere, chiar inconștiență. Cu atât mai mult cu cât, pe parcursul călătoriei, doamna Lucy Atkinson a dat naștere unui fiu, ceea ce, cu siguranță, a complicat și mai mult lucrurile.

Cred că am mai scris în forum despre aversiunea mea față de doi scriitori români: Arghezi și Sadoveanu. Până la această dată, singurul roman citit cap-coadă din oprea sadoveniană, fusese Frații Jderi; nu Baltagul, nu Dumbrava minunată, nu Neamul Șoimăreștilor, nu Hanul Ancuței, nu, nu, nu... Dar, cu toată avrsiunea mea pentru acest scriitor, trebuie să recunosc că am citit povestirea cu plăcere și dintr-o răsuflare. Lipsește cu desăvârșire stilul său greoi și insipid (care m-a ucis în clasa a XI-a)  iar portretele pe care le face persoanelor cu care Atkinson s-a întâlnit sunt parcă pictate: închizi ochii și le vezi aevea. Dacă ar fi să fac un clasament al povestirilor citite până acum, cred că pe aceasta aș marca-o cu patru steluțe. Și ar fi singura astfel marcată.

#CPSF #ScienceFiction #SFromanesc
CPSF nr.17    Format e-pub     Format pdf     Online Convert
CPSF nr.18    Format e-pub     Format pdf     Online Convert

Numarul mesajelor : 7205
Varsta : 57
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: CPSF 19-20 • E. Jurist și L. Petrescu – Uzina submarină în primejdie   Sam 08 Dec 2018, 22:35

E. Jurist și L. Petrescu • Uzina submarină în primejdie
În aparițiile nr. 19 și 20 ale broșurii, facem cunoștință cu un nou nume din literatura SF românească: Eduard Jurist. El nu s-a cantonat numai zona SF a literaturii, a scris schițe umoristice (multe dintre ele le-am văzut jucate la „Album duminical” pe vremea lui Ceaușescu) și literatură pentru copii. O scurtă biografie și o selecție cu lucrări publicate pot fi găsite în Wikipedia {https://ro.wikipedia.org/wiki/Eduard_Jurist}, sursă folosită și de alte webiste-uri care-i comercializează sau promovează publicațiile. O schiță umoristică virată către SF a apărut în Almanahul anticipația din 1984, cu titlul Agresiunea nocturnă (pp. 276-277). Pentru cei interesați, am postat-o la Artă și cultură topicul Filme și cărți. {https://tinyurl.com/ybsy4yug}

Uzina sumbarină în primejdie este singura creație SF „juristică” de o mai mare întindere pe care am citit-o. Având în vedere stilul în care este scrisă povesitrea, și faptul că face parte dintre crețiile sale literare de început, n-aș zice că l-ar trăda pe umoristul de mai târziu. Stilistic, romanul se poate încadra în canoanele povestirii în ramă. Personajul principal, inginerul Emil Bancea, este invitat de către un prieten la o discuție literară pe marginea unui foileton apărut în paginile revistei „Aripi tinere”. Emil citește nuvela înainte de a ajunge la dezbatere și așa încep aducerile aminte... care ne aruncă într-o altă povestire, cea „neverosimilă” a unei uzine submarine, țintă a unor acțiuni de spionaj și de sabotare a producției.

Specia literară este nuvela polițistă și coordonatele sunt urmate cu strictețe: avem locuri conspirative, crime, acțiuni de sabotaj, avem (cum se putea altfel?) capitaliștii răi, avem milițienii și securiștii care pun scutul împotriva agresiunii, avem inginerii, tehnicienii și muncitorii care-și fac treaba cu mândrie patriotică. Spre deosebire de povestirile apărute în ultimele numere, aici nu mai avem în prim-plan „părintele sovietic” – toate „cuceririli științei” sunt patent românesc. Există, se înțelege, și elementul propagandistic, însă nu este atât de pregnant și „la vedere” ca în povestirile anterioare. Aș putea spune că este o binevenită gură de aer proaspăt.

Povestirea este captivantă, SF-ul este prezent prin tehnologia imaginată (mult superioară epocii în care a fost scrisă) și prin însuși locul în care este plasată acțiunea – într-o uzină construită pe fundul Mării Negre. Da, pot spune că am avut parte de o lectură plăcută!

#CPSF #ScienceFiction #SFromanesc
CPSF nr.19    Format e-pub     Format pdf     Online Convert
CPSF nr.20    Format e-pub     Format pdf     Online Convert

MesajSubiect: Re: Colecția de povestiri științifico-fantastice   

Sus In jos

Colecția de povestiri științifico-fantastice
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: POPASURI personalizate si întretinute de autori :: ANAHORET-
Mergi direct la: