Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Colecția de povestiri științifico-fantastice
Astazi la 15:12 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 14 Noi 2018, 06:24 Scris de dolion

» ION
Mar 13 Noi 2018, 21:08 Scris de Anahoret

» Veștile triste
Mier 31 Oct 2018, 17:25 Scris de Anahoret

» ANUNTURI
Mar 30 Oct 2018, 09:45 Scris de zaraza26

» LUMEA IN CARE TRAITI
Mar 30 Oct 2018, 07:30 Scris de Anahoret

» ZBOR DE CONDOR
Sam 27 Oct 2018, 19:53 Scris de Emil Condor

» Ce mi-a placut azi
Mier 24 Oct 2018, 16:58 Scris de Ion

» POPASUL PRISMA CONDOR
Mier 24 Oct 2018, 14:53 Scris de zaraza26

» Invatamant
Mier 03 Oct 2018, 14:23 Scris de zaraza26

» Știri muzicale
Mar 02 Oct 2018, 21:11 Scris de ostrovna

» Subiectul zilei
Lun 01 Oct 2018, 15:11 Scris de zaraza26

» Traditia ortodoxa
Lun 01 Oct 2018, 08:05 Scris de Ciprian

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Dum 30 Sept 2018, 12:26 Scris de dolion

» Eternul feminin
Mier 29 Aug 2018, 01:28 Scris de Ciprian

» ENGLISH
Mar 21 Aug 2018, 12:37 Scris de zaraza26

» Politica se face cu... caricaturi
Joi 09 Aug 2018, 14:10 Scris de zaraza26

» Limba română
Sam 04 Aug 2018, 21:22 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
Patapievici 1918 Când muzica_traditionala curiozitati 1 politica 23 problema sibiu google drumetie reclame placut Limba internet mediu Literatura Popasul padure brasov romana comment-143 istorie taieri maxime
Noiembrie 2018
LunMarMierJoiVinSamDum
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
CalendarCalendar
Top postatori
dolion

Emil Condor

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Colecția de povestiri științifico-fantastice

In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Anahoret

Numarul mesajelor : 7198
Varsta : 57
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Colecția de povestiri științifico-fantastice   Mier 24 Oct 2018, 22:52

Cu destul de multă trudă (și cu săpături prin intrnet) am reușit să adun toate numerele din Colecția de povestiri științifico-fantastice editată, timp de peste 20 de ani, de editura Știință și Tehnică. Pentru că nu sunt probleme privind copyrightul, m-am gândit să deschid un nou topic cu titlul colecției, în care să postez fiecare număr al revistei, în format PDF și ePub, pe măsură ce citesc. Până acum m-am delectat cu primele 12 numere, iar postările vor fi însoțite de comentariile personale.

Este interesant de urmărit evoluția SF-ului în România (în primii ani de apariție sunt preponderent autori români) dar și cât de „ideologizate” și de teziste erau textele, mai ales în perioada stalinistă a comunismului românesc. Un fenomen de înțeles, deoarece colecția se adresa, în principal, tinerilor care... trebuiau „educați” în linia trasată de Partid, linie care se vedea numai în lumina ce venea din răsărit, din URSS, nu? Este dureros să vezi cum lucrări foarte bune au fost mutilate în „Patul lui Procust” ale vremurilor staliniste. De fapt, revista Știință și tehnică însăși – o publicație care în timp și-a dovedit prestgiul – a fost inițial mezina surorii sovietice Nauka i Tehnika (Наука и Техника) „născută” cu scopul educării materialist-ateist-științifice a populației proaspăt „eliberate” de ocupanții sovietici.

Colecția a fost reluată după 1990 de aceeași editură (mai am și acum câteva exemplare) continuând cu numărul 467 (în 1974 se oprise la numărul 466) și a ajuns până la numărul 578, după care drepturile de editare au fost cumpărate de editura Nemira, care a mai scos o serie de 10 sau 20 de numere, nu mai știu exact, dar bănuiesc că trebuie să existe pe undeva prin internet un istoric complet al colecției.

În ceea ce mă privește, CPSF... a fost fereastra spre vise a copilăriei mele. Chiar dacă șirul aparițiilor a fost întrerupt în 1974, fusesem deja vaccinat cu microbul SF-ului, pe care-l mai port și astăzi în sânge. Și mărturisesc că de multe ori dau la o parte cărți „grele” pentru un roman SF scris fie de clasici, fie de mai noii autori precum Brandon Sanderson, Gardner Dozois ori Morgan Rice și chiar Richelle Mead, ca să dau primele nume care-mi vin în minte.

Acestea fiind zise (scrise), să purcedem la drum. Cui îi place, să citească... cine a citit, dacă vrea, poate să comenteze, ceilalți (că mulți mai suntem! Very Happy )... click în altă parte!

Ultima editare efectuata de catre Anahoret in Mier 24 Oct 2018, 23:16, editata de 1 ori
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Colecția de povestiri științifico-fantastice   Mier 24 Oct 2018, 23:04

Octavian Sava • Meteoritul de aur

Povestirea lui Octavian Sava este realizată în stilul celor care apăreau în broșurile interbelice. Personajul principal este Ion Spineanu, profesor de geografie la Universitatea din București, aflat în pragul pensiei. Într-o seară ploioasă îi destăinuie asistentului său un „secret” din viața sa: o expediție pe care a făcut-o în Congo Belgian în perioada studenției, împreună cu o echipă din Belgia, pentru a căuta un meteorit, Meteoritul de aur.

Modul în care este scrisă povestirea amintește de maniera unor scriitori de la sfârșitul secolului al XIX-lea și începutul secolului XX: aventuri uimitoare, descoperiri uluitoare însă, în final, orice dovadă prin care se poate susține descoperirea dispare sau este distrusă.

De remarcat că în această povestire nu se simte atât de pregnant tezismul și influența propagandei comuniste. Spineanu este singurul român dintr-o echipă belgiană, el și-a câștigat cu greu locul în echipă și, bineînțeles, este animat de cele mai nobile idealuri, spre deosebire de obiectivele mult mai pământești ale comandantului echipei și membrilor acesteia, care doresc ceva mult mai concret: îmbogățirea. Întreaga acțiune a povestirii este plauzibilă (așa cum recomandau clasicii SF-ului occidental, precum Jules Verne sau H.J. Rosny Aîné) și sunt inserate câteva speculații științifice interesante.

#CPSF #ScienceFiction #SFromanesc
CPSF nr. 1    Format e-pub     Format pdf     Online Convert
CPSF nr. 2    Format e-pub     Format pdf     Online Convert

Numarul mesajelor : 8539
Varsta : 53
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Colecția de povestiri științifico-fantastice   Joi 25 Oct 2018, 13:56

@Anahoret a scris:

[...]
(că mulți mai suntem! Very Happy )... click în altă parte!

Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
zaraza26

MesajSubiect: Re: Colecția de povestiri științifico-fantastice   Joi 25 Oct 2018, 13:56

@Anahoret a scris:
Cu destul de multă trudă (și cu săpături prin intrnet) am reușit să adun toate numerele din Colecția de povestiri științifico-fantastice editată, timp de peste 20 de ani, de editura Știință și Tehnică. Pentru că nu sunt probleme privind copyrightul, m-am gândit să deschid un nou topic cu titlul colecției, în care să postez fiecare număr al revistei, în format PDF și ePub, pe măsură ce citesc. Până acum m-am delectat cu primele 12 numere, iar postările vor fi însoțite de comentariile personale.

[...]

Multumim frumos!!!

aplauze thumb_yello thumb_yello thumb_yello
Sus In jos
dolion

Numarul mesajelor : 22573
Varsta : 67
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Colecția de povestiri științifico-fantastice   Vin 26 Oct 2018, 07:26

Aștept cu interes colecția pe care o voi salva și o voi reciti... n-ai spus că erai în căutarea exemplarelor colecției, pentru că aveam și eu câteva! În orice caz, o inițiativă demnă de laudă...

MesajSubiect: Re: Colecția de povestiri științifico-fantastice   Vin 26 Oct 2018, 07:53

Am citit ieri mare parte din Meteoritul de aur si abia astept sa continui! A fost de curand o perioada cand parea ca povestirile sf nu ma mai atrag, dar mi-a trecut! Multumesc pentru aceste bucurii pe care ni le faci, Anahoret!
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Colecția de povestiri științifico-fantastice   Vin 26 Oct 2018, 13:22

Am terminat de citit Meteoritul de aur! Mulțumesc, Anahoret! M-am lăsat purtată pe aripile fanteziei!
bravo bravo bravo
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: CPSF-3 • Dr. Leonid Petrescu • A 12-a variantă   Sam 27 Oct 2018, 19:31

Dr. Leonid Petrescu • A 12-a variantă

Povestirea „A 12-a variantă” este un fel de policier didactic. Chiar dacă încep să devin iritant, de fiecare dată încerc să procedez „hermeneutic” și să plasez povestirile în contextul vremurilor în care au fost scrise.

De ce policier? Pentru că, în pofida unei acțiuni liniare, povestirea respectă regulile unui roman polițist: avem o pradă, avem un hoț, avem milițianul bun și securistul inteligent. De ce didactic? Pentru că „interviul” pe care reporterul i-l ia doctorului Pavel este o prezentare ad-hoc a unor noțiuni de fiziologie, vizita securistului în laboratorul cercetătorilor este o ocazie pentru a prezenta modul în care se fac testele pe animale, iar finalul – realizat în maniera Agathei Crhistie – este folosit pentru o scurtă lecție de psihologie.

Pe de altă parte, putem vedea un tablou al concepțiilor comuniste ale anilor ’50: omului de știință i s-a repartizat ca locuință o vilă, acesta are în proprietate o motocicletă (ceea ce ar echivala cu un autoturism în zilele noastre) soția acestuia pare a fi casnică și-i este total supusă. De fapt putem observa o idealizare a societății în care certurile sunt inexistente, vecinii sunt politicoși, totul se petrece conform moralei comuniste.

Sunt și câteva accese de umor în paginile povestirii, însă extrem de bine temperate pentru că, „tovarăși n-avem timp de hăhăială!”. De altfel, veți remarca o anumită încruntare muncitorească în majoritatea povestirilor din acei ani. Să nu uităm, ne aflăm în plină perioadă stalinistă, cu îndemnuri mobilizatoare precum „Hai la lupta cea mare...” în care pălăriile domnilor fuseseră înlocuite cu băștile muncitorești, iar cravata era un simbol al burgheziei. Bineînțeles, pe întreg parcursul povestirii avem antagonismul bine-rău, adică puterea populară contra capitalismului sângeros.

CPSF nr.3    Format e-pub     Format pdf     Online Convert

Ultima editare efectuata de catre Anahoret in Sam 27 Oct 2018, 20:09, editata de 1 ori
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: CPSF-4 • Mircea Naumescu – Marea experiență • M. Brateș – Proxima Centauri   Sam 27 Oct 2018, 20:08

Mircea Naumescu • Marea experiență
M. Brateș • Proxima Centauri

După cum se vede în titlu, numărul 4 al Colecției vine cu două povesitri: Marea experiență de Mircea Naumescu și Proxima Centauri de M. Brateș.

Dacă vă mai amintiți filmul Hibernatus cu Louis de Funes, ori dacă ați citit Când se va trezi cel care doarme de H.G. Wells veți avea imaginea cadrului în care se desfășoară acțiunea povesitirii Marea experiență. Un om de știință prins în ghețurile Antarcticii este găsit și trezit la viață după 200 de ani. Avem o imagine a Bucureștiului în viitor, așa cum îl vede autorul la jumătatea anilor ’50, și participarea personajului principal, în calitate de observator, la un experiment cosmic. Dacă ținem cont că la acea vreme Isaac Asimov scrisese deja primele trei cărți din seria Fundației, cărora li se alăturau Caverne de oțel și Sfârșitul eternității, putem spune că povesirea este puerilă. Totuși nu este lipsită de un anumit farmec și candoare.

Proxima Centauri este un policier care conține toate ingredientele genului. Avem cercetătorul care a inventat un sistem de propulsie revoluționar și capitaliștii răi care vor să-i fure invenția. Mai mult nu scriu, pentru că ar trebui să stric plăcerea urmăririi acțiunii. Cine-și mai amintește câte ceva din vocabularul tehnic al perioadei comuniste, probabil că va surâde amuzat când va afla de laboratorul special, ținând seama că, la vremea respectivă, tot ceea ce ținea de armament sau de alte produse de nivel strategic era încadrat la speciale.

CPSF nr.4    Format e-pub     Format pdf     Online Convert

Numarul mesajelor : 22573
Varsta : 67
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Colecția de povestiri științifico-fantastice   Dum 28 Oct 2018, 09:33

Anahoret, nu pot descărca PDF-ul nr.4!

MesajSubiect: Re: Colecția de povestiri științifico-fantastice   Dum 28 Oct 2018, 18:47

@dolion a scris:
Anahoret, nu pot descărca PDF-ul nr.4!

Ai aici URL-ul pentru CPSF nr. 4 în format PDF: https://mon-partage.fr/f/pYUj7kvt/
L-am verificat și funcționează.
Mâncasem h-ul de la https. tongue

MesajSubiect: CPSF-5 • A. Rogoz și C. Ghenea – Inimă de ciută • P. Stănescu – O întâmplare obișnuită   Lun 29 Oct 2018, 20:37

A. Rogoz și C. Ghenea • Inimă de ciută
P. Stănescu • O întâmplare obișnuită

La 3 decembrie 1967, conducând o echipă formată din 31 de specialiști, doctorul Christiaan Barnard reușea primul transplant de inimă. Evenimentul este prefigurat în România într-o povestire apărută în numărul 5 din 1 decembrie 1955* al Colecției de povestiri științifico-fantastice. Este vorba despre Inimă de ciută scrisă de A. Rogoz și C. Ghenea.

În primul rând, vreau să atrag atenția asupra apariției unui nume care va fi prezent ani de-a rândul în SF-ul românesc cu texte de bună calitate, devenind ceea ce aș îndrăzni să definesc un „clasic al genului” din România, alături de alți scriitori precum Ion Hobana, C.T. Popescu, Vladimir Colin, Dan Merișca, Horia Aramă și lista completă o găsiți căutând în Wikipedia. Este o povestire care mi-a plăcut de la cap la coadă. Am remarcat acuratețea cu care a fost prezentată operația, termenii medicali folosiți și chiar o doză substanțială de verosimil. Observați că, fiind scrisă în „era atomică”, radiațiile nucleare sunt aproape panaceul sau piatra filozofală care transformă totul și rezolvă orice problemă.

Cea de a doua povestire, O întâmplare obișnuită de P. Stănescu, prezintă modul în care cercetarea lucrează mână în mână cu producția și cum cercetătorii colaborează cu inginerii pentru găsierea și rezolvarea unei hibe care le dă bătăi de cap. Știința și tehnica sunt ajutate de Măria Sa Întâmplarea pentru a duce lucrurile la bun sfârșit. Ciudat, partea politică este aproape inexistentă în ambele povestiri.

*Pe coperta 3 a nr. 5/1955 apare specificația, pentru doritorii de abonamente, că revista apare la ficare 1 și 15 ale lunii. Prin extensie, voi menține această periodicitate și pentru numerele care nu vor mai avea precizată data apariției.

CPSF nr.5    Format e-pub     Format pdf     Online Convert

MesajSubiect: Re: Colecția de povestiri științifico-fantastice   Mar 30 Oct 2018, 09:36

@Anahoret a scris:

Sper că n-ai pățit nimic grav... Laughing
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Colecția de povestiri științifico-fantastice   Mar 30 Oct 2018, 11:55

@Anahoret a scris:
[table width="70%"]
[tr style=][td colspan="2" valign="top"]Dr. Leonid Petrescu • A 12-a variantă

[/td]
[/tr]

[tr style=][td valign="top"][/td]
[td valign="top"]

Am remarcat rigiditatea din povestire, asa cum ai spus si tu, caracteristica anilor '50. Mai observasem si alte chestii amuzante, dar nu le-am mai gasit acum, cand, citind cum isi aprindeau tigara in incapere, mai sa ma bufneasca rasul! Indiferent de aspectele pozitive sau negative, povestirea preia obiceiurile societatii! Desi autorul voia sa zugraveasca un tablou idilic al oamenilor din acele timpuri "binecuvantate".
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Colecția de povestiri științifico-fantastice   Mar 30 Oct 2018, 11:58

Multumesc si pentru aceasta a douasprezecea varianta!
aplauze dance
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Colecția de povestiri științifico-fantastice   Mier 31 Oct 2018, 16:34

@zaraza26 a scris:
@Anahoret a scris:

Sper că n-ai pățit nimic grav... Laughing
Aveam o tuse seacă și nu știam de la ce mi se trage. Laughing

MesajSubiect: CPSF 6-7 • Vitalii Trenev – Indienii   Mier 31 Oct 2018, 17:02

Vitalii Trenev • Indienii

Povestirea Indienii de Vitelii Trenev, care se întinde pe două numere consecutive ale Colecției, nu este un SF. Este un western de o calitate destul de bună, conceput în maniera lui Karl May, cu singura diferență că acțiunea este văzută din punctul de vedere al unui trib de amerindieni. Astfel de povestiri (non-SF) vor mai fi publicate în edițiile CPSF, una dintre ele fiind scrisă de scriitorul român Mihail Sadoveanu.

Din punctul meu de vedere, povestirea a fost inclusă în Colecție în urma comenzii celor de la Propagandă care acționau în zona presei, posibil la o sugestie a consilierilor sovietici. Îl avem pe căpitanul navei rusești care este, bineînțeles, personajul pozitiv, zugrăvit ca un caracter puternic, integru, care caută să facă un comerț cinstit pe cât îi permit moravurile vremii, în opoziție cu căpitanul navei comerciale americane – un caracter slab, care nu-și poate stăpâni echpajul, este un om răzbunător și un comerciant necinstit, care speculează naivitatea indienilor.

Un alt personaj propagandistic este un tânăr sclav indian, care se revoltă la nivel verbal și ideologic împotriva credințelor („retrograde”) ale tribului din care face parte și împotriva statului său social. De asemenea, sunt trase câteva tușe propagandistice asupra vraciului tribului și asupra tabuurilor tribale, toate acestea în scopul educării materialist-dialectice a tinerilor cititori (nu uităm cui se adresează Colecția, nu?).

Totuși, ținând seama că propaganda antisovietică a SUA nu era nici ea mai blândă în filmele Hollywoodiene și că povestirea apărea în perioada în care cele două mari puteri își consolidau influența în teritoriile dominate, nu cred că este ceva foarte exagerat. În definitiv, dacă cititorul poate trece peste aceste aspecte, ca și cum ar îndepărta partea putrezită dintr-un măr, va avea parte de o lectură agreabilă.

CPSF nr.6    Format e-pub     Format pdf     Online Convert
CPSF nr.7    Format e-pub     Format pdf     Online Convert

MesajSubiect: Re: Colecția de povestiri științifico-fantastice   Mar 06 Noi 2018, 15:58

Am luat o pauza, ca am avut de lucru. Dar revin eu! Abia astept! thumb_yello
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Colecția de povestiri științifico-fantastice   Mier 07 Noi 2018, 00:01

A. Rogoz și C. Ghenea • Uraniu
Tandemul Rogoz-Ghenea revine din nou în CPSF, de data aceasta cu o lucrare de o întindere mai mare, prezentată, începând cu numărul 9 al Colecției, ca fiind un roman în lucru care, după ce va fi „revăzut și completat de autori va fi editat de Editura tineretului”. Am căutat prin Internet (mare minune urieșenia asta de bază de date) și am aflat că romanul nu a fost terminat niciodată [Wikipedia, enciclopedie liberă, Adrian Rogoz, https://ro.wikipedia.org/wiki/Adrian_Rogoz, activ la data de 06.11.2018].

Avem în față un roman de aventuri în care personajele principale se luptă pentru descoperirea și exploatarea unor zăcăminte de uraniu. Romanul este bine construit, are suspans, ceea ce face deliciul genului, și o doză mare de verosimil. Science-fictionul nu este prezent așa cum l-am percepe astăzi: ultratehnologizat, extratereștri, computere etc. Aparatura este cea comună în anii ’50, unde contorul Geiger-Müller joacă rolul principal, împreună transmisiile codificate prin unde radio și unele construcții realizate prin mecanisme acționate electric. Însă ingeniozitatea autorilor face ca toate acestea să treacă în domeniul SF-ului... pentru anii aceia.

Părerea mea din prezentarea anterioară, că propaganda (româno)sovietică și-a pus amprenta în CPSF, este întărită în cele șapte numere consecutive pe care se întinde romanul Uraniu. Acțiunea se desfășoară pe două continente, Asia și America de Nord (tangențial și Europa), iar personajele principale sunt ruși, chinezi, germani și indieni. Apare și un personaj „de-al nostru”, speologul Merișor, însă doar pentru coloratură, ca să dea acțiunii o tentă internațională. Însă acțiunea se învârtește în jurul rușilor și al chinezilor. Se ating propagandistic temele politice ale vremii, precum colectivizarea, războiul popular contra trupelor generalului Chiang Kai-shek, avariția americană contra ajutorului dezinteresat sovietic, grija față de om în regimul popular versus omul ca marfă în „imperialism”... și toată panoplia posibilă a propagandei comuniste.

Dacă facem un salt peste timp și citim din romanele lui A. Rogoz (eu am citit numai Fugă în spațiu-timp și Prețul secant al genunii) constatăm că autorul este departe de a face parte din pleiada scriitorilor proletcultiști. Aceasta mă face să cred că propaganda „la greu” din paginile romanului a fost impusă, probabil în urma unei liste de punctaj sau de idei necesar a fi urmată pentru ca lucrarea să vadă lumina tiparului. Listă care înclin să cred că a fost preparată în laboratorul propagandei sovietice. Propaganda se va simți, mai mult sau mai puțin pregnant, pe parcursul mai multor povesitri din Colecție.

Însă, așa cum am scris în prezentarea nuvelei Indienii, dacă cititorul poate trece peste aceste aspecte, ca și cum ar îndepărta partea putrezită dintr-un măr, va avea parte de o lectură agreabilă. Romanul este captivant și are o doză mare de vreosimil.

CPSF nr.8    Format e-pub     Format pdf     Online Convert

CPSF nr.9    Format e-pub     Format pdf     Online Convert

CPSF nr.10    Format e-pub     Format pdf     Online Convert

CPSF nr.11    Format e-pub     Format pdf     Online Convert

CPSF nr.12    Format e-pub     Format pdf     Online Convert

CPSF nr.13    Format e-pub     Format pdf     Online Convert

CPSF nr.14    Format e-pub     Format pdf     Online Convert

MesajSubiect: CPSF 15-16 • Mircea Șerban – Ghidul din Lună   Dum 11 Noi 2018, 18:56

Mircea Șerban • Ghidul din Lună
Intriga povestirii „Ghidul din Lună” de Mircea Șerban se bazează pe descoperirea unui epitaf pe un mormânt neștiut (sau uitat) aflat pe Lună, acțiunea desfășurându-se cu două secole mai departe, în viitor. Cel care va cauta să dezlege enigma este – cum s-ar fi putut altfel? – un student la istorie din... Moscova.

Studentul ajunge astfel să citească manuscrisul unui roman nepublicat, care aparținea, bineînțeles, unui scriitor sovietic și așa facem cunoștință cu eroul principal, un student american la ingineria avioanelor care, sărac fiind, este nevoit să devină pilot de încercare pentru a avea suma necesară înscrierii la examenul de diplomă. În urma unui accident intră în comă (din nou motivul „Hibernatus”) din care este trezit (bineînțeles de către un om de știință sovietic) cincizeci de ani mai târziu.

La începutul celui de-al treilea mileniu, societatea este total schimbată, pe pământ domnește pacea (la inițiativa URSS, se înțelege) iar călătoriile spre Lună sunt la fel de frecvente așa cum, în prezent, sunt cele cu avioanele supersonice. Eroul principal se înscrie într-un program de cartografiere a Lunii, care se desfășoară la fața locului, sub conducerea (fierască) a unui sovietic.

În acest număr al CPSF avem și o premieră: prima întâlnire de gradul III. Întâlnirea nu se desfășoară după calapodul clasicilor Jules Verne, H.G Wells ori H.R. Rosny Aîné ci mult mai... anost. Comparând întâlnirea „șerbaniană” cu cele ale înaintașilor, este ca și cum am compara compunerea unui elev de clasa a V-a cu eseul unui student la Litere. Însă trebuie să avem în vedere că și Colecția este la început iar managerii editurii cu siguranță că abia își constituiau o bază de selecție. Cred că, la acel moment, erau bucruoși că aveau cu ce umple paginile revistei. De altfel, pe măsură ce numerele apărute fac o stivă din ce în ce mai groasă, și calitatea textelor publicate devine mai ridicată. La calitatea slabă a textelor (citind cu ochii și mintea de astăzi) a „contribuit”, mai mult sau mai puțin probabil, și amestecul politic în politica editorială a Colecției. Cel puțin asta este părerea mea.

CPSF nr.15    Format e-pub     Format pdf     Online Convert
CPSF nr.16    Format e-pub     Format pdf     Online Convert

MesajSubiect: Re: Colecția de povestiri științifico-fantastice   Mar 13 Noi 2018, 15:01

@Anahoret a scris:
[table width="70%"]
[tr style=][td colspan="2" valign="top"]A. Rogoz și C. Ghenea • Inimă de ciută
P. Stănescu • O întâmplare obișnuită

[/td]
[/tr]

[tr style=][td valign="top"][/td]
[td valign="top"]
La 3 decembrie 1967, conducând o echipă formată din 31 de specialiști, doctorul Christiaan Barnard reușea primul transplant de inimă. Evenimentul este prefigurat în România într-o povestire apărută în numărul 5 din 1 decembrie 1955* al Colecției de povestiri științifico-fantastice. Este vorba despre Inimă de ciută scrisă de A. Rogoz și C. Ghenea.

Am revenit! Am citit adineauri Marea experiență și Proxima Centauri! Acum descarc următoarea povestire, să mă bucur în continuare de fanteziile sf de atunci! Mulțumesc mult, Anahoret, pentru ocazia de a le citi!
flower thumb_yello flower
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Colecția de povestiri științifico-fantastice   Mar 13 Noi 2018, 20:50

Zaraza a scris:
Am revenit! Am citit adineauri Marea experiență și Proxima Centauri! Acum descarc următoarea povestire, să mă bucur în continuare de fanteziile sf de atunci! Mulțumesc mult, Anahoret, pentru ocazia de a le citi!

Eu abia am răbdare să ajung cu lectura la numerele din anii '70 și să regăsesc unele povestiri care mi-au plăcut atunci. Mă întreb cum o să le "văd" acum. Laughing

Reflectez la ceea citesc acum: într-adevăr, unele povestiri sunt scrise simplist, "didacticist" altele, toate sunt "infuzate" cu politica vremii... însă cele mai multe mă prind în "mrejele" lecturii. Au o anumită candoare a vremii. Cred că dacă n-ar fi fost propaganda comunistă ca să pună căpăstru imaginației autorilor, povestirile ar fi avut mai multă substanță și ar fi fost mai îndrăznețe. Dar așa au fost vremurile de-atunci.

MesajSubiect: Re: Colecția de povestiri științifico-fantastice   Ieri la 11:10

@Anahoret a scris:
Zaraza a scris:

Eu abia am răbdare să ajung cu lectura la numerele din anii '70 și să regăsesc unele povestiri care mi-au plăcut atunci. Mă întreb cum o să le "văd" acum. Laughing

Reflectez la ceea citesc acum: într-adevăr, unele povestiri sunt scrise simplist, "didacticist" altele, toate sunt "infuzate" cu politica vremii... însă cele mai multe mă prind în "mrejele" lecturii. Au o anumită candoare a vremii. Cred că dacă n-ar fi fost propaganda comunistă ca să pună căpăstru imaginației autorilor, povestirile ar fi avut mai multă substanță și ar fi fost mai îndrăznețe. Dar așa au fost vremurile de-atunci.

Si eu ma gandesc ca poate vreuna din ele o voi gasi cunoscuta... Pe mine ma prind toate povestirile, deoarece vreau sa le gust asa cum si-au dorit autorii. Vreau sa ma pot bucura de ele ca si cum le-as citi atunci cand au fost publicate!
Am terminat acum de citit Inima de ciuta si O intamplare obisnuita. Multumesc mult, Anahoret!

Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Colecția de povestiri științifico-fantastice   Ieri la 15:40

Gata, am citit si Indienii!

thumb_yello floare
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Colecția de povestiri științifico-fantastice   Ieri la 18:21

Cu riscul de a râde lumea de mine, mărturisesc că după ce am citit Indienii, am căutat în bibliotecă Winnetou... și l-am recitit. oh da! Laughing

MesajSubiect: Re: Colecția de povestiri științifico-fantastice   

Sus In jos

Colecția de povestiri științifico-fantastice
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: POPASURI personalizate si întretinute de autori :: ANAHORET-
Mergi direct la: