Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Vorbe de duh spuse de un cinic
Ieri la 10:26 Scris de dolion

» Eternul feminin
Joi 09 Aug 2018, 14:14 Scris de zaraza26

» Politica se face cu... caricaturi
Joi 09 Aug 2018, 14:10 Scris de zaraza26

» Limba română
Sam 04 Aug 2018, 21:22 Scris de Anahoret

» STIRI SOCIALE
Vin 20 Iul 2018, 11:10 Scris de zaraza26

» MAXIME, CUGETĂRI...
Dum 15 Iul 2018, 04:42 Scris de Ciprian

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Sam 14 Iul 2018, 15:54 Scris de dolion

» BANCURI
Joi 12 Iul 2018, 18:29 Scris de Ion

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Dum 08 Iul 2018, 09:50 Scris de dolion

» CAMERA DE WHISKY
Sam 07 Iul 2018, 18:08 Scris de Anahoret

» Invatamant
Vin 06 Iul 2018, 02:20 Scris de Ion

» Chestii funny
Mar 03 Iul 2018, 11:11 Scris de zaraza26

» Casuta din padure
Lun 02 Iul 2018, 14:27 Scris de zaraza26

» ANUNTURI
Sam 09 Iun 2018, 21:18 Scris de Anahoret

» Educatia în familie
Vin 08 Iun 2018, 14:01 Scris de zaraza26

» Una... Alta... în politică
Mar 05 Iun 2018, 17:59 Scris de Ion

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mar 05 Iun 2018, 07:32 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Lun 04 Iun 2018, 12:13 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
Patapievici problema curiozitati taieri istorie 1918 politica reclame Popasul brasov drumetie 23 comment-143 muzica_traditionala 1 franta google romana Când maxime Schweighofer mediu padure Limba sibiu internet
August 2018
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Vorbe de duh spuse de un cinic

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
AutorMesaj
dolion

Numarul mesajelor : 22257
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Vorbe de duh spuse de un cinic   Dum 05 Aug 2018, 13:22

Logica zgârcitului: Chiar dacă ai, să nu dai, căci dacă dai, nu mai ai și nu mai poți să dai...

Numarul mesajelor : 1366
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: Vorbe de duh spuse de un cinic   Mar 07 Aug 2018, 05:07

@Ion a scris:
Daca e zi, e si noapte.
Daca nu e zi, nu e nici noapte.

Prima afirmatie poate fi luata ca teorema directa, iar a doua este contrara teoremei directe.
Cele doua teoreme nu sunt echivalente.
Asadar nu putem lua pe una din ele pentru a explica pe cealalta.

În logică, validitatea unui raționament/ teoreme se poate face și prin formularea opusului: dacă A->B, atunci -A->-B.  Dacă nu se confirmă, ori enunțul nu e corect, ori condiții trebuiesc stipulate.

Citat :
In privinta experientei, invocata de Hume, eu as completa-o cu:
"cogito ergo sum".
Sa ne imaginam ca omul are un ochi care vede noaptea si nu vede ziua.
Atunci "experienta" este in functie de capacitatea organului vizual de a se adapta si, in consecinta, de a inversa lucrurile?

Nu înțeleg cum se leagă ce zice Descartes- “Cogito[…]” cu "să ne imaginăm"- el tocmai că a vrut să elimine orice presupunere, și să rămână doar cu ce e concret. Oricum, experiența dată de "ochiul nopții" ar fi într-adevăr diferită. Eu (și Hume) vorbeam însă  mai sus nu de experiența izvorâtă din simțuri, ci de experiența dată de repetiție. Oricum, subiectul care se desprinde  de aici, cu simțurile și perceperea realității sunt subiectele care au fost, și continuă să fie fundamntele cunoașterii- epistemologia și metafizica, sau cum știm ceea ce știm și care/ ce e realitatatea: Cum știm ceea ce știm, ce e realitatea, putem cunoaște realitatea.  
Convngerea personală e că cei doi piloni mai sus pomeniți sunt puternic ancorați în realitatea... credinței- creștină/ religioasă ori atee, dar în mod cert credință.

Citat :
Ce e timpul?
Timpul fizic, timp real si timpul abstract?

Adică timpul. Nu știu care e distincția între cele de mai sus. În limba română timpul are și un înțeles gramatical/ lingvistic, dar eu nu mă refer la acela, evident

Citat :
Am citit asta:

http://www.rasfoiesc.com/educatie/psihologie/sociologie/TIMP-ONTIC-TIMP-LINGVISTIC53.php

Ion, la Limba Română a scris:
Acesta este viitorul României! Vai  de mama noastră!

Dacă cele din adresă sunt o lucrare de doctorat, atunci repet și eu cele de mai sus- vai de mama noastră!  
Se poate observa, cu ușurință, că lucrarea are părți mai bune- două, și una extrem de slabă, atât prin calitatea formulării propozițiilor, cât și a ideilor. Ce e bun sunt citatele directe, care nu aparțin evident celui ce scrie și care sunt extrem de puține. Cealaltă parte mai bună e clar plagiată. Partea care aparține autorului e evidentă, și am luat la întâmplare, chiar de la început- ia vezi perle de viitor doctorand (?):

Timp ontic – timp lingvistic a scris:
Pentru a cunoaste timpul este necesar, in viziunea lui Guillaume, sa patrundem in interiorul fenomenelor si sa urmarim geneza notiunii de timp in gandirea umana. Shocked  scratch  :so funny:Astfel, perspectiva asupra timpului va fi una subiectiva. Shocked  scratch  :so funny:Pentru a intelege insemnatate pe care o acordam timpului, trebuie avut in vedere ceea ce numim timp real, timp pe care il putem masura, il putem simti, insa niciodata vedea. Shocked  scratch  :so funny:In conceptia multor filozofi, timpul poate fi masurabil numai in masura in care el este omogen.Shocked  scratch  so funny!

Omul este situat intr-un univers ale carui coordonate sunt timpul si spatiul. De aceea, fiinta umana are intotdeauna o reprezentare asupra existentei, generata de constiinta ontica.Shocked  scratch  so funny! O data cu acceptarea curgerii timpului, se naste in interiorul individului un sentiment originar de cadere in durata, de azvarlire in ireversibilitate.Shocked  scratch  so funny!

In sens larg, se poate aprecia ca timpul ontologic reprezinta durata interioara supusa pierderii si aducerii - aminte. Oamenii se confrunta cu existenta doar ipotetic, ei fiind conditionati temporal in realitate. De aceea nu s-ar putea afirma despre o persoana sau un obiect „ acesta/aceasta  este ”.Shocked  scratch  so funny! (Cred ca aici ar trebui detaliat sau reformulat pentru a se intelege clar ce vrei sa spui.).

Existenta intr-un anumit timp si spatiu ne permite sa facem distinctia intre diferite categorii de timp: timpul fizic - un continuu uniform, linear, segmentabil asa cum doreste fiecare om, asupra caruia putem avea o viziune individuala (ai vreo informatie bibliografica in acest sens?)Shocked  scratch  so funny!. Curgerea lui este variata, in functie de nevoile fiecarei persoane, putand fi masurat in functie de emotiile fiecaruia si de ritmul vietii sale interioare. Decursul interior al timpului fizic, ce poate fi imaginat ca durata, va reprezenta corelarea sa psihica.

Timpul cronic (cronologic?)-Shocked  scratch  so funny!
marcheaza desfasurarea evenimentelor ce creioneaza propria viata a individului. Se stie ca imaginea fiintei umane asupra timpului este aceea ca timpul este infinit si ireversibil, iar trairea lui este o experinta comuna tuturor celor care au constiinta trecerii lui. Shocked  scratch  :so funny:Raportarea la el se face prin indici subiectivi, deoarece importanta anumitor evenimente ne poate situa pe o anumita axa – mai aproape sau mai departe. Timpul cronic are o trasatura aparte si anume aceea ca transforma fiinta umana intr - un observator capabil sa se raporteze la notiunea de timp din doua directii : de la trecut spre prezent si de la prezent spre trecut.Shocked  scratch  so funny!

Notiunea de timp cronic desemneaza continuitatea si traiectoria in care sunt dispuse evenimentele desfasurate. Intamplarile nu compun timpul, ci ele exista in timp. Atat timpul cronic cat si timpul fizic au o dubla versiune : una obiectiva si una subiectiva. Cronic inseamna cu totul altceva decit cronologic ! J.Shocked  scratch  so funny!

Timpul cronic este, in general, obiectivat de catre fiinta umana, transformandu-l in timp calendaristic, masurabil cu ajutorul unor indici stabiliti cu precizie si respectati in intreg sistemul (despre ce sistem e vorba?). Insa acest timp este atemporal, deoarece unitatile de masura sunt fixe, neavand o temporalitate si neparticipand la crearea timpului ca fenomen. Timpul cronic stabilit de calendar nu reprezinta timpul trait de fiinta umana si de aceea nu coincide cu el. O intamplare in  timpul cronic nu este perceputa la fel si in timpul fizic.Shocked  scratch  so funny!

"Și dăi, și luptă!"

Citat :
Eu zic ca timpul si spatiul au aparut simultan. Inainte de acestea nu a fost nimic.

Timpul este o expresie, o dimensiune a materiei, a schimbării acesteia, adică. Este de asemenea cunoscut ca și a patra dimensiune.  
Când (nu dacă) spațiul suferă o schimbare, tot așa și timpul, ne zice teoria relativității. De aceea această folosește noțiunea de spațiu-timp, nu spațiu și timp. Fără materie nu există spațiu, fără de care nu există timp.  
Iar spațiu-timp este afectat de mișcarea materiei, care la rândul ei e afectată de spațiu-timp. Adică, spațiul și timpul nu doar afectează, ci sunt afectate la rândul lor de ce se întâmplă în Univers.

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Ion

Numarul mesajelor : 4695
Varsta : 77
Localizare : USA
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: Vorbe de duh spuse de un cinic   Mar 07 Aug 2018, 05:55

: dacă A->B, atunci -A->-B. Dacă nu se confirmă, ori enunțul nu e corect, ori condiții trebuiesc stipulate.

Da, aici e vorba de cu totul altceva. "Contrar" din geometrie pare ca nu e totuna cu "opus" din logica.
In geometrie avem , pentru o teorema, 4 forme, si anume:
T.D. cu R. sa
C.T.D cu R. sa, cu urmatoarele ehivalente:

T.D. <=> R.C.T.D
C.T.D. <=> R.T.D., unde T=teorema, D=directa, C=contrara, R=reciproca.

Timpul este o expresie, o dimensiune a materiei, a schimbării acesteia, adică. Este de asemenea cunoscut ca și a patra dimensiune.

Da, asta cum ca "timpul e o dimensiune a materiei" eu o inteleg asa:
acelasi obiect poate ocupa in spatiu mai multe locuri, dar in timp diferit.

Numai ca, in perioada care trece intre cele doua pozitii, corpul, indiferent cine/ce ar fi acela,
se modifica, perceptibil, mai mult sau mai putin simturilor noastre, aceasta depinzand si de timpul scurs intre cele doua pozitii succesive....
Daca mai punem si faptul ca Spatiul se contracta la Viteze mari ( la viteze mici se dilata?), atunci si Viteza poate fi o coordonata a materiei, nu? A cincea?

A propos de doctorate.
Discutia cu plagierea la doctorate e veche de cand exista doctorate.
Francezii au incercat sa puna capat acestei discutii, impartindu-le in doua categorii:
-doctorat invatamant
si
-doctorat cercetare.

Cei care predau in invatamantul superior si li se cerea un doctorat pentru aceasta trebuiau sa treaca niste examene, care se finalizau cu acea Teza de Doctorat, cu precizarea ca era bun numai pentru a preda in invatamantul superior, cu precadere.

Celalalt doctorat trebuia sa aiba ceva nouatate: asa-zise descoperiri stiintifice, rezultate in urma unor
cercetari stiintifice.
Si aici se plagiaza, dar noutatea/descoperirea il poate face pe doctorand deosebit de celalalt tip de
doctorat.

Teza de mai sus, criticata, poate fi una buna, daca se precizeaza ca e un doctorat invatamant si nu de cercetare.

Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Vorbe de duh spuse de un cinic   Dum 12 Aug 2018, 12:30

Un paradox al serviciilor secrete. Să fii un bun ofițer acoperit, iar după ce știi prea multe și-ți dai jos capela, devenind descoperit, să ți se asigure o nouă „capelă” și o nouă „acoperire” definitivă, la 1,5 metri adâncime...

MesajSubiect: Re: Vorbe de duh spuse de un cinic   Dum 12 Aug 2018, 12:32

Dacă am încercat să cuceresc, mai mult în van, dame, înseamnă că am calități de actor?

MesajSubiect: Re: Vorbe de duh spuse de un cinic   Dum 12 Aug 2018, 12:33

Când devii conștient că exiști, o spaimă te va cuprinde... că nu vei mai fi!

MesajSubiect: Re: Vorbe de duh spuse de un cinic   Dum 12 Aug 2018, 12:34

Una dintre cele mai scurte povești adevărate: A fost odată și acum e altădată!

MesajSubiect: Re: Vorbe de duh spuse de un cinic   Dum 12 Aug 2018, 12:36

Ce poți spera de la o dietă cu fructe și legume altceva decât să ajungi și tu, la rândul tău, legumă...

MesajSubiect: Re: Vorbe de duh spuse de un cinic   Dum 12 Aug 2018, 12:38

Când ești sigur că ai dreptate, nu ești oare, doar încăpățânat?

MesajSubiect: Re: Vorbe de duh spuse de un cinic   Dum 12 Aug 2018, 12:39

N-am nevoie de analize. Mă anunță prietenii, din când în când, că nu-s sănătos...

MesajSubiect: Re: Vorbe de duh spuse de un cinic   Dum 12 Aug 2018, 12:40

Dacă e cineva interesat de o pereche de adidași nr. 46, culoare roz, să îmi scrie. I-am luat soției și îi sunt mici...

MesajSubiect: Re: Vorbe de duh spuse de un cinic   Dum 12 Aug 2018, 12:40

Trebuie să mă bucur de viață... e mai târziu decât am crezut!

MesajSubiect: Re: Vorbe de duh spuse de un cinic   Dum 12 Aug 2018, 12:41

Cei care aveți azi funcții înalte, să-i mulțumiți lui Dumnezeu care, în nemărginita sa bunătate, are grijă și de proști...

MesajSubiect: Re: Vorbe de duh spuse de un cinic   Dum 12 Aug 2018, 12:43

Ioane, dacă la viitoarele alegeri, va câștiga un candidat din Bănie, se va numi „Prazident”?

MesajSubiect: Re: Vorbe de duh spuse de un cinic   Dum 12 Aug 2018, 12:44

Viața, în general, e o veșnicie... Moartea, e o țopăială într-o altă veșnicie!

MesajSubiect: Re: Vorbe de duh spuse de un cinic   Dum 12 Aug 2018, 12:45

Ce sensuri poate avea „a te uita”... sunt viu, la mine vă uitați, iar dacă mor, degrabă mă uitați!

MesajSubiect: Re: Vorbe de duh spuse de un cinic   Dum 12 Aug 2018, 12:46

Acum, la bătrânețe, nu mă mai bagă nimeni în seamă... fapt destul de normal, ținând cont că asta mi s-a întâmplat toată viața!

MesajSubiect: Re: Vorbe de duh spuse de un cinic   Dum 12 Aug 2018, 12:47

Vă mai amintiți de acei copii care sunau la uși si fugeau?
Acum au crescut, sună și nu mai fug, trebuie fugăriți... se numesc martorii lui Iehova.

MesajSubiect: Re: Vorbe de duh spuse de un cinic   Dum 12 Aug 2018, 12:48

Pe măsură ce te ramolești, semnul exclamării devine semn de întrebare...

Numarul mesajelor : 8497
Varsta : 53
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Vorbe de duh spuse de un cinic   Lun 13 Aug 2018, 11:01

@dolion a scris:
Când devii conștient că exiști, o spaimă te va cuprinde... că nu vei mai fi!

Inteleg sa-ti fie frica de moarte si sa nu prea stii de ce. Dar de ce sa-ti fie frica, daca atunci cand vei fi mort nu vei mai avea nicio grija?
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
dolion

MesajSubiect: Re: Vorbe de duh spuse de un cinic   Ieri la 10:26

Sfânta Marie, zile libere, miniconcediu, mergeam și eu liniștit prin oraș, când, îmi taie unul calea, frânează brusc, apoi demarează în trombă și îmi mai ocupă și locul meu favorit de parcare de la supermarket. Asta n-ar fi nimic, doar că decapotabila aia roșie, superbă, a lui, mi-a murdărit cheia de vopsea...

MesajSubiect: Re: Vorbe de duh spuse de un cinic   Ieri la 10:26

În spatele fiecărui bărbat de succes, se află o femeie care-și vede de treaba ei...

MesajSubiect: Re: Vorbe de duh spuse de un cinic   

Sus In jos

Vorbe de duh spuse de un cinic
Sus 
Pagina 8 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: DIVERTISMENT :: ACTIUNEA "DIVERSE"-
Mergi direct la: