Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» BANCURI
Lun 11 Iun 2018, 11:39 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Lun 11 Iun 2018, 08:50 Scris de Ciprian

» Politica se face cu... caricaturi
Dum 10 Iun 2018, 14:44 Scris de Anahoret

» Chestii funny
Dum 10 Iun 2018, 14:41 Scris de Anahoret

» ANUNTURI
Sam 09 Iun 2018, 21:18 Scris de Anahoret

» Casuta din padure
Vin 08 Iun 2018, 14:05 Scris de zaraza26

» Educatia în familie
Vin 08 Iun 2018, 14:01 Scris de zaraza26

» Una... Alta... în politică
Mar 05 Iun 2018, 17:59 Scris de Ion

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mar 05 Iun 2018, 07:32 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Lun 04 Iun 2018, 12:13 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 23 Mai 2018, 13:42 Scris de zaraza26

» Urari de sarbatori
Vin 13 Apr 2018, 15:52 Scris de ostrovna

» Limba română
Mier 04 Apr 2018, 10:16 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 28 Mar 2018, 20:52 Scris de Ion

» Eternul feminin
Lun 26 Mar 2018, 13:48 Scris de zaraza26

» STIRI SOCIALE
Lun 19 Mar 2018, 11:02 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Lun 19 Mar 2018, 10:59 Scris de zaraza26

» LUMEA IN CARE TRAITI
Dum 18 Mar 2018, 12:02 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
brasov sibiu mediu comment-143 Patapievici poezii romana problema politica curiozitati google Vremea 1918 taieri reclame 23 istorie internet Popasul Limba muzica_traditionala padure 1 Când Literatura drumetie
Iunie 2018
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

CUVINTE DE FOLOS (III)

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16
AutorMesaj
ostrovna

Numarul mesajelor : 13548
Varsta : 61
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Lun 04 Dec 2017, 21:24

Când te cerți cu un prost, asigură-te că nu face și el același lucru!
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 7153
Varsta : 57
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Mar 05 Dec 2017, 09:54

@ostrovna a scris:
 Când te cerți cu un prost, asigură-te că nu face și el același lucru!
Sau mai bine nu te certa, pentru că cei din jur s-ar putea să nu vadă nicio diferență... Very Happy

Numarul mesajelor : 22029
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Joi 01 Mar 2018, 16:05

Oare tânărul de azi, trăiește și el acele fracțiuni de secundă când, obosită fiind și simțind nevoia unui alint, fata își apleacă încrezătoare capul pe umărul lui și astfel îi surprinde revelator, farmecul aproape insesizabil a tot ce poate fi mai frumos din ipostaza ei feminină?

Mi-au trecut anii în grabă, grămadă... a mai rămas puțin și în palmă se scutură amintiri de azi, de ieri, de nicăieri. I-am spus vieții să mă ducă și m-a dus pe mări rătăcite în oceane, unde se sparg de câte un țărm, biete gânduri, păcate, de toate!

Când ființa ta rodește și împarți cu dărnicie și altora, ești fericit... restul e nefericire!

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Joi 01 Mar 2018, 16:06

De-a lungul vieții, drumurile mele au fost pline de răscruci, fiecare dându-mi impresia că mă ajută să aleg... câtă ironie!

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Joi 01 Mar 2018, 16:06

Am observat că, indiferent pe unde a călcat, trecutul nu mai revine...

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Joi 01 Mar 2018, 16:07

Dintr-o singură privire, ochii spun ceea ce gura n-ar putea reuși nici într-o mie de cuvinte...

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Joi 01 Mar 2018, 16:07

Dacă reușești să fii om, restul se învață de la sine...

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Joi 01 Mar 2018, 16:08

Trei vlăstare sunt născute și hrănite de nebunia firii noastre: ambiția, vanitatea și mândria

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Joi 01 Mar 2018, 16:08

În momentul în care treci de la copilărie la tinerețe, apoi la maturitate și la bătrânețe nu există o anumită zi de naștere care să te facă să simți că pășești de la una la alta. Dacă îți păstrezi aceleași interese, îți păstrezi și tinerețea...

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Joi 01 Mar 2018, 16:09

Oamenii au fost creați așa cum sunt... are rost să lupți împotriva naturii într-o asemenea măsură încât să-ți îndepărtezi familia și prietenii cu reguli nesfârșite și impuneri în legătură cu ce poți sau nu să faci, să spui sau să mănânci?

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Joi 01 Mar 2018, 16:09

Teoria budistă socotește reîncarnarea în animale ca fiind degradantă... dar, ca să exiști ca om, când tu ești un animal, nu e cu mult mai degradant?

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Joi 01 Mar 2018, 16:10

Am ajuns la vârsta la care nu mai sunt decât un cufăr plin cu amintiri prin care scotocesc, poate-poate găsesc ceva din vremurile de demult, o poză scorojită, o scrisoare neexpediată îmbâcsită de praf și roasă pe la colțuri de câteva generații de șoareci... cu cât trece timpul, cu atât mai puternic miroase a coroană de brad și știu că voi părăsi acest cufăr, numai cu sufletul, în zbor!

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Joi 01 Mar 2018, 16:17

Am înțeles prea târziu că în viață sunt câteva momente când toate instinctele tale îți spun să faci ceva, ceva care sfidează logica, îți incomodează planurile si poate că părea o nebunie pentru toți ceilalți. Acum știu că trebuia s-o fac.... trebuia să-mi ascult instinctul și să ignor orice altceva, logica, probabilitățile, complicațiile! Trebuia doar să fac totul pentru a reuși!

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Joi 01 Mar 2018, 16:28

Oamenii deștepți gândesc prea mult, proștii acționează cât timp deștepții analizează!
Dacă un prost vrea să meargă din punctul A în punctul B, o ia tot înainte pe arătură și vede el după...
Dacă un deștept vrea să ajungă din punctul A în punctul B, întâi face o analiză a traseelor posibile și a situațiilor neprevăzute ce pot apărea în cale și își face planul A, planul B și planul C, de backup.
Dacă îi apare un zid în cale?
O ia prin stânga sau prin dreapta sau face o gaură, trece pe deasupra sau sapă un tunel?
Dacă va fi nevoie de săpat un tunel, trebuie să-și ia la drum o unealtă potrivită. Dar care e cea mai bună unealtă? De fier sau de lemn? Să fie ușoară și de dimensiuni mici ca să nu-l încurce la mers, sau ceva serios, de performanță?
Dilemele pot continua la nesfârsit, you get the point.
În final se plictisește și renunță la drum.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Joi 01 Mar 2018, 16:28

Oamenii deștepti n-au tupeu!
Încearcă un test, du-te la magazinul din colț și cumpără un pachet de biscuiți. Ieși afară, deschide pachetul, mănâncă trei biscuiți, apoi întoarce-te în magazin nervos și cere banii înapoi.
Îți garantez că în 95% din cazuri tupeul, tonul ridicat, nervozitatea și amenințările cu Protecția Consumatorului o să îți aducă banii înapoi în buzunar...
Asta nu înseamnă că ar trebui să fii nesimțit, ci doar să înțelegi un lucru simplu: faci x, obții y, sau mai pe înțelesul tuturor, stai bosumflat și te plângi, nu obții nimic.
Oamenii destepți sunt prea corecți, prea modești, prea timizi, prea cu bun simț, prea la locul lor – fără curaj, fără tupeu, fără inițiativă, căutând mereu un loc călduț de muncă la stat, acolo unde nu trebuie să dovedești nimic, ci trebuie doar să scrie pe hârtie că ești, că știi, că, etc…

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Joi 01 Mar 2018, 16:29

Oamenilor deștepti le e frică de judecata celorlalți... imaginați-vă că stați pe budă și vă faceți liniștiți nevoile. Închideții ochii o fractiune de secundă... când îi deschideți, sunteți pe o scenă, cu toate reflectoarele îndreptate spre voi și lumea vă arată cu degetul și râde.
Cam asta își închipuie oamenii deștepți că se întâmplă atunci când trebuie să-și afiseze sau să-și promoveze munca sau ideile.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Joi 01 Mar 2018, 16:30

Prin crăpăturile vieții îmi apar din când în când scântei, dar ușile rămân închise în urma mea, cărarea pe care am venit s-a stins în tăcere, doar amintiri încețoșate și seci, cuvinte în derivă lovite de stânci, în ape tulburi și adânci, pe țărmurile abrupte ale gândurilor visele oftează sau plâng, cine mai știe, cine...
Timpul trecut e o lampă stinsă!

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Joi 01 Mar 2018, 16:31

Regret că nu trăiesc pe malul mării, ca să-mi veghez sfârșitul pe țărm, să-mi caut lumina înfășurat în ceață, să privesc în jur și să mă cutremur când viața-mi va întinde paharul morții... să așezi la colțul vieții, o cruce pentru lumea ce trece, se duce, iar pentru mine, să pui în pământ un grăunte de adevăr, poate voi încolți într-o zi, pentru tine...

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Joi 01 Mar 2018, 16:32

De ce oare ne pasă atât de mult de părerea altora? Să fie oare o slăbiciune deosebită a naturii că punem prea mult preț pe ceea ce reprezentăm, adică pe existența noastră în opinia altora?
Chiar și cea mai simplă reflecție ne-ar putea arăta că, în sine însăși, părerea altora este fără însemnătate pentru fericirea noastră...

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Joi 01 Mar 2018, 16:32

Diferența dintre oameni și copaci, în abaterea de la verticalitate: copacii sunt nevoiți s-o facă, în căutarea luminii, pe când oamenii o fac benevol, în căutarea întunericului care să le acopere mârșăviile...

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   

Sus In jos

CUVINTE DE FOLOS (III)
Sus 
Pagina 16 din 16Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: POPASURI personalizate si întretinute de autori :: DOLION-
Mergi direct la: