Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» BANCURI
Lun 11 Iun 2018, 11:39 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Lun 11 Iun 2018, 08:50 Scris de Ciprian

» Politica se face cu... caricaturi
Dum 10 Iun 2018, 14:44 Scris de Anahoret

» Chestii funny
Dum 10 Iun 2018, 14:41 Scris de Anahoret

» ANUNTURI
Sam 09 Iun 2018, 21:18 Scris de Anahoret

» Casuta din padure
Vin 08 Iun 2018, 14:05 Scris de zaraza26

» Educatia în familie
Vin 08 Iun 2018, 14:01 Scris de zaraza26

» Una... Alta... în politică
Mar 05 Iun 2018, 17:59 Scris de Ion

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mar 05 Iun 2018, 07:32 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Lun 04 Iun 2018, 12:13 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 23 Mai 2018, 13:42 Scris de zaraza26

» Urari de sarbatori
Vin 13 Apr 2018, 15:52 Scris de ostrovna

» Limba română
Mier 04 Apr 2018, 10:16 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 28 Mar 2018, 20:52 Scris de Ion

» Eternul feminin
Lun 26 Mar 2018, 13:48 Scris de zaraza26

» STIRI SOCIALE
Lun 19 Mar 2018, 11:02 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Lun 19 Mar 2018, 10:59 Scris de zaraza26

» LUMEA IN CARE TRAITI
Dum 18 Mar 2018, 12:02 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
23 istorie Popasul poezii Patapievici mediu comment-143 1 Vremea curiozitati internet padure reclame Literatura google muzica_traditionala brasov romana taieri politica problema sibiu Limba Când 1918 drumetie
Iunie 2018
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Meniu de Craciun

In jos 
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Meniu de Craciun   Mier 10 Dec 2014, 12:52

Pentru mine si familia mea, meniul de Craciun contine in mod obligatoriu si nelipsit ... caltabosii Very Happy . Sunt facuti din mate crete si umpluti cu orez si alte ingrediente. I-ati identificat!
Caltabosii nu lipsesc de Craciun, la fel cum ouale rosii si cozonacul nu lipseste de Paste. E un must.  Rolling Eyes

Apoi piftia este iarasi nelipsita.

Insa mai am si alte feluri de mancare in meniu, unele adaugate de mine, altele la cererea publicului oh da! . Deocamdata nu am definitivat meniul pentru anul asta, pana la sfarsitul saptamanii consultarile si negocierile continua  oh da! .

Pentru voi care e felul de mancare ce nu lipseste din meniul de Craciun?
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Meniu de Craciun   Joi 11 Dec 2014, 09:47

Am adaugat in meniul de Craciun un chec aperitiv cu verdeata. Very Happy

Deci ce anume v-ar placea sa contina meniul de Craciun? (Nu, nu va voi pregati eu nimic  Very Happy  Laughing , sunt doar curioasa  Very Happy )
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22402
Varsta : 59
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Meniu de Craciun   Vin 12 Dec 2014, 02:42

În meniul meu de Crăciun, de regulă se găsesc Salata de Boeuf, supă, cozonaci, sarmale si încă ceva ce văd si la Mihaela: caltabosi (cartabosi - cum spune sotia) făcuti de mine, nu cumpărati.
Apoi sunt meniuri ce nu le facem mereu dar totusi frecvent.
Printre ele se numără Beef Wellington pe care sotia îl face... de nerefuzat! smile

Probabil mai sunt si altele dar nu-mi vin acum în minte.

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Meniu de Craciun   Vin 12 Dec 2014, 12:01

@Emil Condor a scris:
În meniul meu de Crăciun, de regulă se găsesc Salata de Boeuf, supă, cozonaci, sarmale si încă ceva ce văd si la Mihaela: caltabosi (cartabosi - cum spune sotia) făcuti de mine, nu cumpărati.
Apoi sunt meniuri ce nu le facem mereu dar totusi frecvent.
Printre ele se numără Beef Wellington pe care sotia îl face... de nerefuzat! smile

Probabil mai sunt si altele dar nu-mi vin acum în minte.

Este obligatoriu sa fie facuti in casa, de mine, caltabosii. La fel ca si celelalte preparate din meniu. Rolling Eyes

La mine uneori lipsesc cozonacii la Craciun. De Paste, niciodata.

Beef Wellington  Very Happy Daaa, este un muschi de vita imbracat in aluat. Sa stii ca ma gandesc sa incerc si eu sa fac asa ceva. Dar dupa sarbatori, sa testez mai intai  oh da!
Sus In jos
dolion

Numarul mesajelor : 22029
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Meniu de Craciun   Lun 07 Dec 2015, 16:54

File de istorie (culinara)! Ce se mânca de Crăciun în 1937!

Am găsit, într-un vechi ”carnet de bal” lista pentru masa de Crăciun, anul 1937, listă făcută de dom’ Pascale, negustor și meseriaș cinstit și stimat din Obor și de doamna sa Uța, băcăniță cu marfă bună și ieftină, dar și proprietară a multor terenuri din jur, aflate pe foaia de zestre – de pe Mașina de Pâine, numărul 52, lângă Fabrica de sifoane, la bariera Oborului.

Pe la ora 13, în ziua de Crăciun, se strângeau musafirii: d’alde Malaxa, Asan și Predoleanu, boierii Șerbănescu, Florescu și Ștefănescu, generalul Petroff, avocatul Petrovicescu, ambasadorul X și consul Y.

Întâi, domnilor, care se așezau la masa uriașă de 24 de persoane, cu farfurii de porțelan de Bavaria cu două spade, albastre încrucișate și tacîmuri de argint sterling englezești, se servea alune sărate și țuică de Văleni. Doamnele se învârteau pe la bucătării, „își pudrau nasul”, iar copiii deschideau cadourile aflate sub Pomul de Crăciun.
Apoi doamnele, vesele și foarte bine dispuse - mastică de Chios – începeau să umple masa.
Ouă umplute, cu o pastă al cărui secret s-a pierdut, dar cred că era pe bază de ficat de pasăre, unele poate și cu anșoa, decorate cu frunzulițe de pătrunjel sau murături, roșii umplute cu brânză de vaci de la olteni, mezeluri, neapărat salam de Sibiu, ghiudem, babic, kaizer, trei-patru feluri de brânzeturi, cașcavaluri, Camembert. Totul așezat pe platori mari de alpaca argintată!
Măsline naturale marinate, nu din cele negre. Se aduceau sticlele de țuică, neapărat de Văleni și Pitești.

Apoi venea marea salată de beuf, făcută din maioneză pregătită în casă cu ouă de la Sărulești și cu un ulei special adus din Albania, nu, nu ulei de măsline, altceva, dar nu se mai știe calitatea în ziua de astăzi! Cu o cruce mare, din murături roșii, gogoșari, peste maioneza strălucitoare. Pâine albă și neagră, de pe Lizeanu.

Erau la rând, tremurând de nerăbdare, piftia de porc și de curcan cu murături și felii de ou în aspic.

Apoi se făcea o mică pauză, domnii vorbeau de afaceri, politică și curse de cai, iar doamnele despre modă, copii și actori.
Iarăși doamnele se ridicau de la masă, evacuau farfuriile și platourile folosite, ca să apară cu alte bunătăți: icre și pescărie.
Icre de Manciuria și Beluga (negre) și autohtonele icre de știucă. Cu lămâi frumos tăiate, în spirale și la icrele negre se mai adăuga unt de Sinaia și gălbenuș tare de ou. Pâine prăjită, de la cuptorul de pe Zece Mese .
Apoi urmau șalău cu maioneză în sos alb de lămâie și somn la grătar. Se servea un vin alb sec, Fetească.

Se mai făcea o pauză, bărbații jucau table sau stos, iar doamnele își scoteau pantofii înalți ca să încalțe papuci de blană, de la Brașov.

La un moment dat gazda întreba: „Măi băieți, dar vouă nu vă este foame?”
Semn pentru aducerea celor trei sute treizeci și trei de sarmale, cu mămăliguță făcută cu lapte din mălai de moară de piatră și smântână tot de la olteni. La sarmale mai apăreau pe masă și două-trei feluri de muștar, hrean și alte mirodenii de dres gustul, după poftă. Cine voia putea lua, înaintea sarmalelor, o ciorbică de perișoare sau o supă de pui!

Apoi fără întrerupere, apăreau fripturile de porc, curcan și vânat, cartofii prăjiți pai-franțuzește, murăturile de multe feluri, gogonele, castraveți, gogoșari. Apoi mici bucățele de cârnat, ficat, rinichi, șorici, lebăr, caltaboș, mititei, pomana porcului! Două feluri de vin roșu sec, Băbească și Pietroasele.
Pentru copii se făcea un meniu separat, cu piure și șnițel vienez!
Cine voia, comanda o cafea , făcută neapărat din cafea braziliană de la ”Armeanul„.
Doamnele preferau o ciocolată caldă cu frișcă atunci bătută!

Se mai sta și se mai discuta preț de la vreo oră, se puneau la cale logodne și încuscriri, călătorii și vacanțe. Undeva, în salonul mic, se auzea un PATEFON, iar domnii invitau doamnele la dans!

Apoi începeau să fie aduse fructele și dulciurile, toate odată, ca să aleagă omul și să se sature numai văzându-le! Portocale, mandarine, banane, ananași, mere, pere și un… pepene!
Urmau cozonacii, imenși, parfumați, plini de nucă, stafide și de cacao. Rahat nu se punea pe atunci! Vinul se schimba cu dulcele Cotnari!

Fursecuri de multe feluri și mărimi, prăjituri făcute numai în casă, cu gust fantastic, cum nu se mai fac, două torturi, mereu două. Un tort pentru Prunc și unul pentru Mama Lui, Fecioara Maria!

Apoi urma dansul, „konga” în toată casa, cadourile trăznite pe care și le făceau unul altuia mesenii, jocuri de societate, glume, bancuri, păcăleli, „mima” etc. Oamenii chiar se distrau cât puteau și râdeau în hohote! De Crăciun nu se bea șampanie… doar de Revelion!

Pe la ora zece noaptea se aducea o a doua cafea (sictir caffe), semn că musafirii trebuie să se cam ducă pe la casele lor.

A doua zi, prin curier, dom’ Pascale și conița Uța primeau carțile de vizită ale mesenilor cu câte o scrisoare de mulțumire în care se arăta cât de bine s-au simțit…”

(Sursa: ioncoja.ro)

Numarul mesajelor : 22402
Varsta : 59
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Meniu de Craciun   Dum 20 Dec 2015, 16:08

Muicăăă!
Încă din cele mai vechi timpuri, oamenii și-au bombardat corpul cu tot felul de... bunătăți.
Iar a doua zi nici măcar poftă de viață nu mai aveau, nu-i așa? Laughing

dolion

Numarul mesajelor : 22029
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Meniu de Craciun   Lun 21 Dec 2015, 20:23

Ca drept dovada, nici nu mai traiesc...

MesajSubiect: Re: Meniu de Craciun   

Sus In jos

Meniu de Craciun
Sus 
Pagina 1 din 1