Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» BANCURI
Lun 11 Iun 2018, 11:39 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Lun 11 Iun 2018, 08:50 Scris de Ciprian

» Politica se face cu... caricaturi
Dum 10 Iun 2018, 14:44 Scris de Anahoret

» Chestii funny
Dum 10 Iun 2018, 14:41 Scris de Anahoret

» ANUNTURI
Sam 09 Iun 2018, 21:18 Scris de Anahoret

» Casuta din padure
Vin 08 Iun 2018, 14:05 Scris de zaraza26

» Educatia în familie
Vin 08 Iun 2018, 14:01 Scris de zaraza26

» Una... Alta... în politică
Mar 05 Iun 2018, 17:59 Scris de Ion

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mar 05 Iun 2018, 07:32 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Lun 04 Iun 2018, 12:13 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 23 Mai 2018, 13:42 Scris de zaraza26

» Urari de sarbatori
Vin 13 Apr 2018, 15:52 Scris de ostrovna

» Limba română
Mier 04 Apr 2018, 10:16 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 28 Mar 2018, 20:52 Scris de Ion

» Eternul feminin
Lun 26 Mar 2018, 13:48 Scris de zaraza26

» STIRI SOCIALE
Lun 19 Mar 2018, 11:02 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Lun 19 Mar 2018, 10:59 Scris de zaraza26

» LUMEA IN CARE TRAITI
Dum 18 Mar 2018, 12:02 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
istorie 1918 1 Patapievici brasov Literatura comment-143 google internet politica reclame 23 Popasul padure Vremea sibiu Limba muzica_traditionala problema romana curiozitati drumetie Când mediu taieri poezii
Iunie 2018
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Cele mai scumpe alimente

In jos 
AutorMesaj
dolion

Numarul mesajelor : 22029
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Cele mai scumpe alimente   Joi 20 Oct 2011, 19:00

Șofranul

Șofranul este cea mai scumpă mirodenie a lumii. Prețul lui este dat de greutatea cu care se recoltează și prelucrează acest condiment fragil care este de fapt pistilul crocusului de șofran. Pentru a recolta 500 de grame de șofran e nevoie de aproximativ 75.000 de flori recoltate de pe o suprafață echivalentă cu un teren de fotbal. La procesul de cultivare se adaugă unul delicat de recoltare, uscare, sortare și transportare a șofranului care face ca în final prețul unui kilogram din această mirodenie să ajungă la 11.000 de dolari.

MesajSubiect: Re: Cele mai scumpe alimente   Joi 20 Oct 2011, 19:02

Nucile de Macadamia

Iată nucile cu adevărat tari. La propriu și la figurat, la coajă și la preț. Nucile de Macadamia sunt cele mai scumpe nuci din lume, întrucât arborele care le produce are nevoie de 7-10 ani pentru a ajunge la maturitate și necesită fertilizări intense și costisitoare. Cei care vor să treacă de coaja tare pentru a ajunge la miezul cremos al acestei nuci care conține peste 80% uleiuri și aproximativ 4% zaharuri trebuie să plătească 300 de dolari per kilogram.

MesajSubiect: Re: Cele mai scumpe alimente   Joi 20 Oct 2011, 19:03

Beluga – caviarul iranian

Cel mai scump caviar din lume nu este cel rusesc așa cum s-ar crede, ci caviarul almas (termenul iranian pentru diamant). Prețul acestui caviar, rar și de aceea foarte scump, este dat de faptul că este produs de un sturion care are cel puțin 100 de ani. Luxosul caviar provine din acest sturion care a supraviețuit dinozaurilor și care există pe pământ de acum 120 milioane de ani. Acest caviar iranian ajunge pe piața din Statele Unite și se vinde cu 5000 de dolari kilogramul. Încă un motiv în plus pentru a consuma caviar cu moderație.

MesajSubiect: Re: Cele mai scumpe alimente   Joi 20 Oct 2011, 19:04

Trufa albă

Cea mai scumpă ciupercă din lume este de departe trufa, dar nu cea neagră ci varietatea ei albă, mult mai rară. Originară din zona Langhe, regiunea Piedmont, din nordul Italiei, trufa albă crește până la 12 centimetri în diametru și poate atinge 500 de grame în greutate. Aceste trufe au un preț de 2000 de dolari, adică 4000 de dolari per kilogram. Însă prețul lor explodează atunci când sunt vândute la licitații. Cea mai scumpă astfel de trufă a fost vândută în decembrie 2007 lui Stanley Ho, proprietarul unui cazino din Macao, care a plătit 330.000 de dolari pentru 1,5 kilograme de trufă albă. Ca să înțelegem ce sunt trufandalele!

MesajSubiect: Re: Cele mai scumpe alimente   Joi 20 Oct 2011, 19:05

Cartoful “La Bonnotte”

Considerăm cartoful un aliment la îndemână pentru că este ieftin, dar acum ne ocupăm de tot ce-i mai scump. Cel mai costisitor cartof din lume este o varietate din Franța – “La Bonnotte”. Doar 100 de tone sunt cultivate anual, iar locul de cultură este exclusiv insula Noirmourtier. De ce este scump? Pentru că este nevoie de fertilizare specială a pământului de cultură cu alge și de o climă specială, aproape de mare. Cum această specie este aproape pe cale de dispariție, bătălia pe această varietate este mare, 1 kg ajungând până la 500 euro.

MesajSubiect: Re: Cele mai scumpe alimente   Joi 20 Oct 2011, 19:07

Vita Kobe

Cea mai scumpă carne de vită din lume este obținută de la specia japoneză Tajima-ushi. Vacile sunt hrănite cu cea mai bună iarbă și sunt crescute după o tradiție strictă în regiunea Kobe (hrănite cu bere și masate în fiecare zi). Carnea este fragedă, gustoasă și are o textură deosebită cu firișoare de grăsime distribuite incredibil de uniform ce îi conferă cărnii un aspect marmorat. Deși există variante americane și britanice ce sunt vândute ca vită stil Kobe (hrănite cu bere și masate zilnic), adevărata vită Kobe ajunge la 100 dolari pentru 200 grame de carne macră. Folosită la sashimi, shabu-shabu, teppanyaki, vita de Kobe se deosebește de mai puțin reușitele copii și datorită hranei care este mai bună și mai scumpă decât cea de pe continentul american.

MesajSubiect: Re: Cele mai scumpe alimente   Joi 20 Oct 2011, 19:08

Sandvișul de platină

Cel mai scump sandviș din lume – da, există și așa ceva! – este von Essen Platinum Club Sandwich. Această delicatessă cu 3 straturi, are cel mai fin piept de pui (poulet de Bresse, considerat a patra minune gastronomică a lumii!), șuncă, ouă de prepelită și trufe albe. Se vinde în Cliveden, Berkshire și costă aproape 200 de dolari. Are 1,182 de calorii și este pe lista de “trebuie gustat” a fanaticilor gurmanzi din toate țările.

MesajSubiect: Re: Cele mai scumpe alimente   Joi 20 Oct 2011, 19:09

Pizza de 8300 euro

Pizza cea mai scumpă din lume poate fi gustată în Italia. Cu toppinguri generoase de caviar și homar, această pizza are un diametru de 20 cm și un topping excepțional în stare lichidă – coniac Louis XIII Remy Martin. În acest caz nu mai cereți ketchup.

MesajSubiect: Re: Cele mai scumpe alimente   Joi 20 Oct 2011, 19:10

Omleta de 1.000 de dolari

Restaurantul Le Parker Meridien din New York servește cea mai scumpă omletă din lume. Prețul de 1.000 de dolari (sau 700 de dolari dacă o faceți acasă) nu este dat de cele 10 ouă folosite, ci de cele 200 g de caviar sevruga și de 1 homar întreg.

MesajSubiect: Re: Cele mai scumpe alimente   Joi 20 Oct 2011, 19:12

Înghețata de 1.000 de dolari

Încă din 2004 în Cartea Recordurilor ca fiind cea mai scumpă înghețată din lume, specialitatea restaurantului Serendipity 3, din Manhattan, conține 5 globuri de înghețată din vanilie de Tahiti, vanilie de Madagascar, foițe de aur comestibile de 23 K și una din cele mai scumpe ciocolate din lume – Amedei Porceleana.

MesajSubiect: Re: Cele mai scumpe alimente   Joi 20 Oct 2011, 19:13

Trufele Chocopologie

Apreciate ca fiind cele mai gustoase și scumpe produse de ciocolată din lume trufele “Chocopologie by Knipschildt” costă nici mai mult nici mai puțin decât 2.600 de euro per 370 grame și se pot achiziționa doar pe bază de comandă. Realizate manual după o rețetă secretă, delicatesele conțin, printre altele, trufă neagră și 70% cacao.

MesajSubiect: Re: Cele mai scumpe alimente   Joi 20 Oct 2011, 19:14

Cafeaua Kopi Luwak

S-ar putea să deveniți hipertensivi doar gânindu-vă la această cafea întrucât doar auzul prețului ei poate să accelereze pulsul unui hipotensiv: peste 1000 de dolari per suta de grame. Prețul cafelei Kopi Luwak este determinat nu doar de gustul apreciat ca fiind deosebit, ci și de raritatea ei. Kopi Luwak este o specie de cafea care crește într-un areal foarte restrâns, exclusiv în insula Sumatra (Indonezia), motiv pentru care recolta anuală este de doar 15 kilograme de cafea. Iar doritorii, se pare, sunt mai mulți.

MesajSubiect: Re: Cele mai scumpe alimente   Joi 20 Oct 2011, 19:15

Ceaiul Tieguanyin

Dacă prețul cafelei vă face rău nu încercați nici cu ceai. S-ar putea să vă dăuneze. Mai ales dacă vă doriți un ceai verde Tieguanyin.
Cel mai scump ceai din lume vine să ne arată că în China nu se produc doar obiecte de serie mare și preț mic, ci și ceaiuri rare și scumpe. O singură ceașcă din acest ceai – făcută din 2-3 frunze uscate – costă 15 dolari, iar prețul unui kilogram ajunge la suma de 3000 de dolari.

MesajSubiect: Re: Cele mai scumpe alimente   Joi 20 Oct 2011, 19:17

Plicul de ceai cu diamante

Dacă un ceai chinezesc vă pare a fi scump, cu siguranță că acest plic de ceai cu diamante o să vă pară a fi exagerat. Și chiar acest efect extravagant l-a urmărit compania PG care l-a produs pentru a celebra al 75-lea an al existenței sale. Decorat manual cu 280 de diamante pentru a le reaminti englezilor cât de mult iubesc ceaiul, plicul costă 7500 de lire sterline. Cred că englezii își puteau aminti că le place ceaiul și într-o manieră mai discretă.

MesajSubiect: Re: Cele mai scumpe alimente   Joi 20 Oct 2011, 19:18

Cea mai scumpă șampanie

Dacă bei un pahar din această șampanie, probabil trebuie să bei o alta după, doar ca să sărbătorești faptul că te-ai apropiat de cea mai scumpă șampanie a lumii. Cea mai scumpă șampanie poartă numele de Perrier Jouet Belle Epoque Blanc de Blanc și nu vechimea este cea care o face atât de prețuită – așa cum se întâmplă la vinurile de colecție – ci faptul că este produsă din struguri atent selecționați și vândută în sticle pictate manual. O astfel de sticlă costă 1.500 de dolari.

MesajSubiect: Re: Cele mai scumpe alimente   Joi 20 Oct 2011, 19:20

Un whiskey cu adevărat rar

Probabil că dacă ar fi supraviețuit câțiva dinozauri, unii tot ar fi fost mai ieftini decât acest whiskey din categoria “fine and rare” ce poartă numele de Macallan Fine Rare Vintage. Nu știu cât de rafinat este acest distilat, vechi de 30 de ani, dar rar este cu siguranță. Anul trecut, în întreaga lume mai erau doar 85 de sticle. Și poate or mai fi, dacă nu s-o fi spart vreuna, că de băut cu siguranță se bea cu moderație. Nu poți bea mult whiskey de 38.000 de dolari sticla, fără să te doară rău capul (citeste buzunarul!) a doua zi.

MesajSubiect: Re: Cele mai scumpe alimente   Joi 20 Oct 2011, 19:22

Un rom pentru pirați bogați

Cel mai scump rom al lumii nu pare a fi pentru lupii neînfricați ai mărilor, ci mai degrabă pentru saloanele unor milionari excentrici. Wray & Nephew White Overproof este cu siguranță cel mai scump rom al lumii. Rar și cu siguranță bun, acest rom distilat în 1940 este cea mai prețioasă licoare din categoria sa. O singură sticlă de – nu se știe câte or mai fi – Wray & Nephew White Overproof Rum costă 53.000 de dolari.

MesajSubiect: Re: Cele mai scumpe alimente   Joi 20 Oct 2011, 19:24

Diamantele sunt eterne. Chiar și la cupă.

Nu se putea ca japonezii, care beau de revelion șampanie cu foiță de aur ca să aibă un an nou bun și bogat, să nu ducă extravaganța la un nou nivel. Acesta este cauza și nu lipsa cruntă a măslinelor din Japonia, pentru care a fost inventat cel mai scump coctail din lume. În fond, “Diamonds-Are-Forever” – not for everyone – nu are cine știe ce ingrediente rare, dacă facem abstracție de diamantul de 1.6 carate din pahar.
Dacă vă interesează un astfel de cocktail, îl găsiți la hotelul Ritz-Carlton din Tokyo. Pentru 11.000 de dolari cât costă, cred că nici nu trebuie să coborâți la bar. Puteți solicita room-service-ul.

MesajSubiect: Re: Cele mai scumpe alimente   Joi 20 Oct 2011, 19:25

Prietenii nu știu de ce!

Nu știu dacă prietenii dumneavoastră știu, dar ai mei nu cunosc de ce prețul berii a crescut atât de mult. Mă rog, nu toată berea, ci doar Vielle Bon Secours, cea mai scumpă bere a lumii. Greu să ieși cu băieții la o bere când, o singură sticlă, vândută exclusiv la Bierdorme în Londra, costă 1000 de dolari. Și nu sunt reduceri la happy hours!

MesajSubiect: Re: Cele mai scumpe alimente   Joi 20 Oct 2011, 19:26

Pentru femei puternice

Nu conținutul face ca această sticlă de băutură, care pentru prețiozitate nu mai este numită vodca ci dovka – probabil fiindcă citești anagramat după ce vezi prețul – ci ambalajul. Diva Vodka, produsă de Blackwood Distillery din Scoția – da, scoțienii produc și vodcă! – este cea mai scumpă vodcă a lumii. În funcție de decorațiunile din “cristal” ale sticlei, prețul uneia singure ajunge de la 35 de lire sterline, până la 540.000 de lire sterline. Hai, recunoașteți că vă e dor de zilele în care se cumpărau băuturi cu sticle la schimb.

MesajSubiect: Re: Cele mai scumpe alimente   Joi 20 Oct 2011, 19:27

Apa vieții

Există o apă, literalmente, mai scumpă decât aurul. Și platina. Și multe alte metale rare și scumpe. Se numește Kona Nigari și este, de departe, cea mai scumpă apă a lumii. Sincer, nu prea știu de ce, dar prețul a 30 de mililitri din această apă, produsă prin desalinizarea apei bogate în minerale din adâncurile mării hawaiene, costă 17 dolari.

MesajSubiect: Re: Cele mai scumpe alimente   Joi 20 Oct 2011, 19:29

Aceste 21 de alimente exagerat de scumpe, ne-au fost puse la dispozitie (cu titlu informativ!), de:

http://floare-floare.blogspot.com/p/cele-mai-scumpe-alimente-din-lume.html

MesajSubiect: Re: Cele mai scumpe alimente   

Sus In jos

Cele mai scumpe alimente
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SANATATE :: ARTA CULINARA :: TEME GENERALE-
Mergi direct la: