Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» ION
Vin 19 Oct 2018, 19:29 Scris de Anahoret

» Invatamant
Mier 03 Oct 2018, 14:23 Scris de zaraza26

» Știri muzicale
Mar 02 Oct 2018, 21:11 Scris de ostrovna

» ANUNTURI
Mar 02 Oct 2018, 21:09 Scris de ostrovna

» Subiectul zilei
Lun 01 Oct 2018, 15:11 Scris de zaraza26

» Traditia ortodoxa
Lun 01 Oct 2018, 08:05 Scris de Ciprian

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Dum 30 Sept 2018, 12:33 Scris de dolion

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Dum 30 Sept 2018, 12:26 Scris de dolion

» Eternul feminin
Mier 29 Aug 2018, 01:28 Scris de Ciprian

» ENGLISH
Mar 21 Aug 2018, 12:37 Scris de zaraza26

» Politica se face cu... caricaturi
Joi 09 Aug 2018, 14:10 Scris de zaraza26

» Limba română
Sam 04 Aug 2018, 21:22 Scris de Anahoret

» STIRI SOCIALE
Vin 20 Iul 2018, 11:10 Scris de zaraza26

» MAXIME, CUGETĂRI...
Dum 15 Iul 2018, 04:42 Scris de Ciprian

» BANCURI
Joi 12 Iul 2018, 18:29 Scris de Ion

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Dum 08 Iul 2018, 09:50 Scris de dolion

» CAMERA DE WHISKY
Sam 07 Iul 2018, 18:08 Scris de Anahoret

» Chestii funny
Mar 03 Iul 2018, 11:11 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
brasov drumetie maxime curiozitati mediu istorie 1 google Limba 23 Literatura 1918 problema internet muzica_traditionala romana Când Patapievici reclame taieri bancuri Popasul padure sibiu politica comment-143
Octombrie 2018
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Top postatori
dolion

Emil Condor

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Traditia ortodoxa

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 11, 12, 13
AutorMesaj
dolion

Numarul mesajelor : 22556
Varsta : 67
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Traditia ortodoxa   Lun 10 Aug 2015, 15:35

Episcopul Giurgiului ia atitudine și cere românilor să se ridice față de "mai-marii acestei lumi": Ne-am săturat de obediență! Este vremea să vă apărați!

https://youtu.be/aAAYi_ddRlU

Numarul mesajelor : 4708
Varsta : 77
Localizare : USA
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: Traditia ortodoxa   Mar 11 Aug 2015, 16:26

@dolion a scris:
Episcopul Giurgiului ia atitudine și cere românilor să se ridice față de "mai-marii acestei lumi": Ne-am săturat de obediență! Este vremea să vă apărați!

https://youtu.be/aAAYi_ddRlU

Acest video nu se poate accesa. E privat.

Sa ne aparam cum? Si de cine? De "mai marii lumii"?
Cine sunt acestia? Ce ne-au facut? Sau ce ne fac?
Sunt dusmanii nostri? De ce?
Daca sunt mai mari, cum sa ne aparam? Si cu ce?

Cand lumea n-are de lucru, inventeaza dusmani si se apuca de lupta.

Cine te obliga sa fii obedient?
Si cui?
Nu am vazut pe nimeni, in ultiml timp, intrand cu tancurile, cu forta, peste noi...
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22402
Varsta : 59
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Traditia ortodoxa   Dum 16 Aug 2015, 19:07

Îmi plac întrebările tale de mai sus, Ion. thumb_yello

Anahoret

Numarul mesajelor : 7180
Varsta : 57
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Traditia ortodoxa   Dum 27 Dec 2015, 10:38

@Ion a scris:

Nu am vazut pe nimeni, in ultiml timp, intrand cu tancurile, cu forta, peste noi...
N-a fost nevoie, că le-am dat noi totul pe nimic.

MesajSubiect: Re: Traditia ortodoxa   Dum 27 Dec 2015, 14:56

@Anahoret a scris:
@Ion a scris:

N-a fost nevoie, că le-am dat noi totul pe nimic.

Era mai rau sa le dam totul pe degeaba.
Asa tot am luat ceva, nu?

Nimic!

Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Traditia ortodoxa   Dum 27 Dec 2015, 18:19

Am luat praful de pe toba...

MesajSubiect: Re: Traditia ortodoxa   Dum 27 Dec 2015, 20:03

Daca toba nu a fost folosita un an, se strange ceva praf, nu?
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Traditia ortodoxa   Dum 30 Sept 2018, 12:19

Raiul în credința populară

Este imaginat ca o grădină minunată, pe care omul nu și-o poate închipui, pentru că s-a adunat acolo tot ceea ce este mai frumos pe lume; este atât de întins, încât nimeni nu-i poate ști capătul; în mod obișnuit, el se află în al nouălea cer, tot acolo aflându-se curțile și palatele Creatorului; toată grădina este plină de copaci minunați, cu fructele mai dulci decât mierea; prin pomi ciripesc o mulțime de păsări, care au un penaj în culorile cele mai felurite și totodată cele mai armonioase cu putință; pe jos este un imens covor de iarbă totdeauna verde, pe care cresc mii de flori de toate culorile și miresmele închipuite, iar printre firele de iarbă se văd merele de aur căzute din pomi; unele semințe ale acestor mere mai cad uneori și pe pământ, dar ele răsar numai printre oamenii curați sufletește și miloși; printre copaci, șerpuiesc lin pârâiașe a căror apă este rece ca gheața și limpede ca lacrima; pe malurile apelor, se întind poieni cu iarbă verde ca smaraldul și cu flori de culorile nestematelor; așa cum se întâmplă cu oamenii, nici florile nu pot pătrunde toate în Rai, fiind și ele supuse judecății; în mijlocul Raiului, se află un munte din sticlă, pe vârful căruia cresc mușchi și verdeață, dar acolo nu se pot urca decât cei cărora îngerii le aruncă o scară de aur, pe marginile căreia sunt lumini ca niște stele; pe această scară urcă doar arhanghelii, îngerii și sufletele celor buni, toți preamărind pe Dumnezeu; în unele locuri sunt întinse mese, la care se petrece fără nici un fel de excese; Fiul lui Dumnezeu trece călare sau într-o trăsură, urmat de cete îngerești, iar toți copiii aleargă după el, când îl văd, pentru că le dă daruri frumoase sau îi îndeamnă la joacă; în altă parte, Maica Domnului, înconjurată de o mulțime de mame, stă de vorbă cu ele, povestind mai ales despre copiii lor; iar Dumnezeu stă totdeauna în palatele sale, la sfat cu sfinții, uitându-se din când în când pe pământ, ca să observe cum se mai desfășoară viața și faptele oamenilor; nu se știu motivele pentru care Dumnezeu părăsește uneori Raiul și coboară, pentru scurtă vreme, pe pământ.
În Muntenia se crede că raiul este un loc imaginar, opus iadului, unde sufletele celor răposați se odihnesc; în acest loc nu există durere și nici întristare; Dumnezeu ocupă locul central, bucurându-se de cinstirea tuturor și bucurând totodată privirea tuturor; sentimentul general în acest loc este de bucurie nesfârșită; sufletele stau în mai multe cete și petrec mâncând și bând ceea ce au dat în timpul vieții sau au dat ceilalți pentru ele; în mod obișnuit, se adună în aceleași cete sufletele rudelor sau toate umbrele unei generații se grupează în jurul unui strămoș mai evlavios; dacă un om a murit neîmpăcat cu un altul, atunci sufletele lor nu se mai regăsesc; din această cauză este bine ca omul să moară împăcat cu toată lumea.
În Bucovina se crede că este o grădină deosebit de frumoasă, împodobită cu flori și cu pomi roditori în care cântă tot felul de păsări; tot ce este mai frumos pe lume se concentrează în această grădină; se află în cer, pe pământul de pe cealaltă lume; în mijlocul grădinii stă Dumnezeu, așezat pe un scaun din aur, împodobit cu diamante și alte pietre scumpe; în jurul lui sunt o mulțime de mese, pe care se află bucate și băuturi alese, unde mănâncă și beau sufletele răposaților, îndemnate de cete de îngeri; dar în Rai nu intră decât cei plăcuți lui Dumnezeu; ușa Raiului este păzită de doi îngeri sau arhangheli, înarmați cu săbii, care nu permit orișicui să intre, ci doar pe cei drepți și vrednici; unii afirmă că, la ușa Raiului, stă de pază Sân-Petru, cu un mănunchi de chei în mână, lăsând să intre doar pe cei drepți; tot în ușa Raiului mai stă Floarea-Soarelui sau Sora-Soarelui, care nu se duce niciodată la judecată; în jurul Raiului sunt câmpii întinse, pline cu tot felul de roade și bunătăți; prin mijlocul raiului curge Apa Duminicii, care aici își află vărsarea; drumul ce duce în cealaltă lume se desface la un moment dat în două, cel din stânga ducând de-a dreptul în iad, cel din dreapta însă, care este presărat cu tot felul de flori mirositoare, duce la Rai; nu departe de acest drumeag se află gura iadului, peste care se află puntea Raiului.
În Bistrița-Năsăud, raiul este o grădină cu flori și pomi, situată pe un munte așezat deasupra iadului; acolo se află o mulțime de îngeri și sufletele celor buni, milostivi sau care au pătimit, trăind în îndestulare, având la dispoziție mese cu băuturi și mâncăruri alese.
În Banat se crede că în acest spațiu se află cete de îngeri și heruvimi, care cântă și tămâiază permanent; lângă tronul lui Dumnezeu, se adună în special pruncii, ei arătând aidoma îngerilor; în Rai este permisă intrarea sufletelor de feciori nevinovați, bătrâni care s-au căit de păcatele lor, fete, femei și bătrâne care au muncit toată viața; ziua este permanent senină și nu există noapte; sunt câmpii întinse, dealuri înverzite, păsări care cântă cu voioșie, ape limpezi.

MesajSubiect: Re: Traditia ortodoxa   Dum 30 Sept 2018, 15:54

''..... în mijlocul grădinii stă Dumnezeu, așezat pe un scaun din aur, împodobit cu diamante și alte pietre scumpe.....''

Cu asta nu sunt de acord. Dunezeul asta seamana prea mult cu unii IPF( Inalti Prea Fericiti) sau cu Becali....
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Traditia ortodoxa   Dum 30 Sept 2018, 16:55

Exact același lucru m-a frapat și pe mine, Ion... mi-am zis, poftim cultură, uite de la cine s-au inspirat prelații noștri!

Numarul mesajelor : 1376
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: Traditia ortodoxa   Lun 01 Oct 2018, 07:54

@Ion a scris:
''..... în mijlocul grădinii stă Dumnezeu, așezat pe un scaun din aur, împodobit cu diamante și alte pietre scumpe.....''

Cu asta nu sunt de acord. Dunezeul asta seamana prea  mult cu unii IPF( Inalti Prea Fericiti) sau cu Becali....

Iar eu nu sunt de acord cu faptul că unii IPF sau Becali seamănă prea mult cu Dumnezeul ăsta!

what to do about what there is,
that there is a difference between knowing what there is,
and knowing what to do about what there is
and what is that difference is." Jordan B. Peterson
"The vigorous, the healthy, and the happy survive and multiply" Rev. Charles Darwin
"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Ciprian

Numarul mesajelor : 1376
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: Traditia ortodoxa   Lun 01 Oct 2018, 08:05

Citat :
așa cum se întâmplă cu oamenii, nici florile nu pot pătrunde toate în Rai, fiind și ele supuse judecății;

Trist. Raiul ăsta nu e o speranță, ci un jug!

Citat :
În Muntenia se crede că raiul este un loc imaginar,...

Question

Citat :
...dar acolo nu se pot urca decât cei cărora îngerii le aruncă o scară de aur,...

Trist. Sună mai mult a pagânism decât a creștinism...

Citat :
în Rai este permisă intrarea sufletelor de feciori nevinovați, bătrâni care s-au căit de păcatele lor, fete, femei și bătrâne care au muncit toată viața;

Asta musai e împrumutată de la indienii americani, că doară ei cred așa despre viață aceasta!

what to do about what there is,
that there is a difference between knowing what there is,
and knowing what to do about what there is
and what is that difference is." Jordan B. Peterson
"The vigorous, the healthy, and the happy survive and multiply" Rev. Charles Darwin
"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Traditia ortodoxa   

Sus In jos

Traditia ortodoxa
Sus 
Pagina 13 din 13Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 11, 12, 13

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: ORTODOXA-