Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» ION
Vin 19 Oct 2018, 19:29 Scris de Anahoret

» Invatamant
Mier 03 Oct 2018, 14:23 Scris de zaraza26

» Știri muzicale
Mar 02 Oct 2018, 21:11 Scris de ostrovna

» ANUNTURI
Mar 02 Oct 2018, 21:09 Scris de ostrovna

» Subiectul zilei
Lun 01 Oct 2018, 15:11 Scris de zaraza26

» Traditia ortodoxa
Lun 01 Oct 2018, 08:05 Scris de Ciprian

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Dum 30 Sept 2018, 12:33 Scris de dolion

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Dum 30 Sept 2018, 12:26 Scris de dolion

» Eternul feminin
Mier 29 Aug 2018, 01:28 Scris de Ciprian

» ENGLISH
Mar 21 Aug 2018, 12:37 Scris de zaraza26

» Politica se face cu... caricaturi
Joi 09 Aug 2018, 14:10 Scris de zaraza26

» Limba română
Sam 04 Aug 2018, 21:22 Scris de Anahoret

» STIRI SOCIALE
Vin 20 Iul 2018, 11:10 Scris de zaraza26

» MAXIME, CUGETĂRI...
Dum 15 Iul 2018, 04:42 Scris de Ciprian

» BANCURI
Joi 12 Iul 2018, 18:29 Scris de Ion

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Dum 08 Iul 2018, 09:50 Scris de dolion

» CAMERA DE WHISKY
Sam 07 Iul 2018, 18:08 Scris de Anahoret

» Chestii funny
Mar 03 Iul 2018, 11:11 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
Patapievici maxime sibiu Când reclame curiozitati comment-143 bancuri Popasul romana Literatura padure problema 1 23 muzica_traditionala politica taieri Limba mediu google brasov internet drumetie istorie 1918
Octombrie 2018
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Top postatori
dolion

Emil Condor

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

ION

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 16 ... 27, 28, 29
AutorMesaj
Ciprian

Numarul mesajelor : 1376
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: ION   Vin 12 Oct 2018, 00:51

@Ion a scris:
In consecinta, timp e suficient, daca stii sa le alegi pe cele bune.

Cum? Care sunt "cele bune"?

Citat :
In Dictatura era usor: ce era interzis, era bun.

Un astfel de criteriu se putea aplica, în cazul României, doar după război: cărți interzise de tovarăși, dar deja tipărite în timpul Regatului. Altfel,  nu știi ce nu știi.  Într-o oarecare măsură, pot să văd logica celor de mai sus, dar nu cred că orice interzis de cenzura comunistă avea valoare. Raționamentul ăsta dă credit nejustificat și validitate tovarășilor! Cenzura, cu precădere cea comunistă, care nu poate să aibă limite clar definite (și nu poate să aibă), este supusă interpretării subiective personale.

what to do about what there is,
that there is a difference between knowing what there is,
and knowing what to do about what there is
and what is that difference is." Jordan B. Peterson
"The vigorous, the healthy, and the happy survive and multiply" Rev. Charles Darwin
"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Ion

Numarul mesajelor : 4708
Varsta : 77
Localizare : USA
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: ION   Vin 12 Oct 2018, 01:35

@Ciprian a scris:
@Ion a scris:
In consecinta, timp e suficient, daca stii sa le alegi pe cele bune.

Cum? Care sunt "cele bune"?

Asta e o mare problema.
Simplu as putea raspunde asa: care nu sunt rele.
Nu exista, insa,  un criteriu infailibil prin care ai putea sa sa le separi, astfel incat toata lumea sa fie de acord.

Citat :
In Dictatura era usor: ce era interzis, era bun.

Un astfel de criteriu se putea aplica, în cazul României, doar după război: cărți interzise de tovarăși, dar deja tipărite în timpul Regatului. Altfel,  nu știi ce nu știi.  Într-o oarecare măsură, pot să văd logica celor de mai sus, dar nu cred că orice interzis de cenzura comunistă avea valoare. Raționamentul ăsta dă credit nejustificat și validitate tovarășilor! Cenzura, cu precădere cea comunistă, care nu poate să aibă limite clar definite (și nu poate să aibă), este supusă interpretării subiective personale.

Nu, ce am zis eu nu e un criteriu. Nici logic, nici profesional.  Ci, mai degraba, un fel de a iesi din incurcatura.
Un raspuns de circumstanta, care convine intr-o anumita situatie.
Cenzura oprea tot ce era contra. Indiferent ca era o carte de valoare cel putin literara sau nu.

In orice caz, la aceasta intrebare, nu se poate raspunde cu: da, cartea asta e buna si asta nu e buna.
Sus In jos
Ciprian

Numarul mesajelor : 1376
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: ION   Mier 17 Oct 2018, 01:29

@Ion a scris:
Asta e o mare problema.
Simplu as putea raspunde asa: care nu sunt rele.
Nu exista, insa, un criteriu infailibil prin care ai putea sa sa le separi, astfel incat toata lumea sa fie de acord.

Eu nu discut de criterii infailibile, pentru "toată lumea", cu toate că, dacă e vorba de "toată lumea", unul (criteriu) ar putea să fie considerat cel care enumeră cărțile care au contribuit substanțial la avansarea civilizației. Înțeleg, trebuie definit "substanțial", și care sunt valorile avansate. Cine face enumerarea contează mai puțin, odată ce condițiile anterioare sunt satisfăcute. Adică, numărul poate varia: "cele mai importante 10, 100, 1000 cărți". Eu însă nu mă refeream la "toată lumea", ci la "ION"

Citat :
In orice caz, la aceasta intrebare, nu se poate raspunde cu: da, cartea asta e buna si asta nu e buna.

Totuși, cu cărțile nu e ca și cu muzica, ori gusturile culinare- "De gustibus...", zic eu. "Spune-mi cine-ți sunt prieteni, ca să-ți spun cine ești" ne citau adesea părinții, mie și fraților mei, pe când eram copii adolescenți. Noi suntem suma celor pe care i-am întâlnit în viață- fizic, ori pe pagina tipărită. În funcție de concepția despre lume și viață, există, prin urmare, cărți bune și cărți... nu așa bune.

what to do about what there is,
that there is a difference between knowing what there is,
and knowing what to do about what there is
and what is that difference is." Jordan B. Peterson
"The vigorous, the healthy, and the happy survive and multiply" Rev. Charles Darwin
"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 7180
Varsta : 57
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: ION   Mier 17 Oct 2018, 17:46

După mine, o carte bună este aceea care-ți lasă ceva în urmă, după ce ai citit-o. Nu contează genul și specia litarară abordată. Ca un exemplu, pentru mine o carte bună este "Plumb" de George Bacovia, așa cum este și "Navigatorii infinitului" de H.J. Rosny Aîné ori "Enigma Otiliei" de George Călinescu. Bineînțeles, lista-i mai lungă.

Cu "Enigma Otiliei" este o întreagă poveste. Prima dată am citit-o când eram în clasa a VI-a, pentru că mi-o adusese o mătușă la întoarcerea din stațiune. Mi s-a părut atunci o poveste și nimic mai mult. Am citit-o iarăși în liceu și atunci am urât-o pe Otilia. A treia oară am citit-o cam pe la 30 de ani și... cred c-am reușit s-o înțeleg pe Otilia și să ridic "anatema" pe care i-o aruncasem în adolescență. Laughing

MesajSubiect: Re: ION   Mier 17 Oct 2018, 18:40

''Otilia-Tilia-Ilia-Lia'', iata ce imi aduc aminte cu exactitate din "Enigma Otiliei".
Ma distram, apoi, cautand nume asemanatoare, care sa se preteze la asa ceva.
Am citit-o cand eram elev la liceu.
Atunci iubeam orice.

E adevarat ca, din orice carte, oricum ar fi "categorisita'' de unii sau de altii, poti sa inveti ceva, daca iti propui acest lucru.
Asa cum reunoaste si Ciprian:
''cărți bune și cărți... nu așa bune", ferindu-sa de a spune "carti proaste"

In rest, sunt chestiuni de apreciere subiectiva, cu influente multiple, cum ar fi:
parerea unor critici sau prezentatori ai cartii avizati( din prefata sau postfata),
parererea prietenilor care au citit-o inainte, varsta la care o citesti sau o recitesti, etc....

Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: ION   Joi 18 Oct 2018, 19:19

Cu criticii trebuie să fii atent și să știi ai cui prieteni sunt. Pentru că recenziile, ca și textele din prefață sau postfață, poartă marca prieteniilor sau antipatiilor. Cam greu de găsit critici obiectivi. Mă rog, cine ține la prestanță nu face din negru alb și, decât să laude când nu-i cazul ori să-și facă dușmani pe gratis, se eschivează cu eleganță.

De multe ori, pe blogurile literare găsești păreri avizate și cinstite mai des decât în critica "oficială". oh da!

MesajSubiect: Re: ION   Vin 19 Oct 2018, 04:11

8.000 de euro, miel, pește și cîrnați – prețul pentru a deveni membru al USR

https://www.cotidianul.ro/8-000-de-euro-miel-peste-si-cirnati-pretul-pentru-a-deveni-membru-al-usr/

Uniunea Scriitorilor din România: la trecutu-i mare, care viitor?

https://www.scena9.ro/article/uniunea-scriitorilor-romania-istoric-alegeri
Sus In jos
zaraza26

Numarul mesajelor : 8515
Varsta : 53
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: ION   Vin 19 Oct 2018, 15:26

@Ion a scris:
8.000 de euro, miel, pește și cîrnați – prețul pentru a deveni membru al USR

https://www.cotidianul.ro/8-000-de-euro-miel-peste-si-cirnati-pretul-pentru-a-deveni-membru-al-usr/

Uniunea Scriitorilor din România: la trecutu-i mare, care viitor?

https://www.scena9.ro/article/uniunea-scriitorilor-romania-istoric-alegeri

Ce stiu, stiu ca USR-ul este o adunatura de profitori, in general si tot asa exista si dizidenti, sa le zicem, care se tin deoparte de manifestarile necuviincioase ale unor membri USR sau a unor scriitori, viitori membri USR. Scriitor "dizident" - Ovidiu Nimigean, ca e prieten cu sotul meu si stiu deci din surse directe.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Anahoret

MesajSubiect: Re: ION   Vin 19 Oct 2018, 19:29

Politica m-a tâmpit de tot! Când am citit USR, m-am gândit la partid. După aia m-am dumirit despre ce e vorba. so funny!

Impresia mea despre USR este că a fost un mod elegant al PCR de a-i răsplăti pe scriitorii fideli. Sadoveanu, spre exemplu, trăia într-o vilă de toată frumusețea (fiind și președintele Uniunii), în timp ce Radu Gyr, Petre Țuțea, Nicolae Steinhardt sau Mircea Vulcănescu înfundau pușcăria.

N-am citit niciunul dintre cele două articole. Dar îmi aduc aminte de un moment de toată jena, când Manolescu a exclus-o pe Herta Muler din Uniune, pe motiv că nu a plătit cotizația, iar scriitoarea habar n-avea că fusese "onorată" cu primirea în USR. Deci, asta cred că spune totul.

MesajSubiect: Re: ION   

Sus In jos

ION
Sus 
Pagina 29 din 29Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 16 ... 27, 28, 29

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: POPASURI personalizate si întretinute de autori :: ION-
Mergi direct la: