Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Limba română
Mier 18 Iul 2018, 22:28 Scris de Ion

» MAXIME, CUGETĂRI...
Dum 15 Iul 2018, 04:42 Scris de Ciprian

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Sam 14 Iul 2018, 16:06 Scris de dolion

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Sam 14 Iul 2018, 15:54 Scris de dolion

» BANCURI
Joi 12 Iul 2018, 18:29 Scris de Ion

» CAMERA DE WHISKY
Sam 07 Iul 2018, 18:08 Scris de Anahoret

» Invatamant
Vin 06 Iul 2018, 02:20 Scris de Ion

» Chestii funny
Mar 03 Iul 2018, 11:11 Scris de zaraza26

» Casuta din padure
Lun 02 Iul 2018, 14:27 Scris de zaraza26

» Politica se face cu... caricaturi
Dum 10 Iun 2018, 14:44 Scris de Anahoret

» ANUNTURI
Sam 09 Iun 2018, 21:18 Scris de Anahoret

» Educatia în familie
Vin 08 Iun 2018, 14:01 Scris de zaraza26

» Una... Alta... în politică
Mar 05 Iun 2018, 17:59 Scris de Ion

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mar 05 Iun 2018, 07:32 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Lun 04 Iun 2018, 12:13 Scris de zaraza26

» Urari de sarbatori
Vin 13 Apr 2018, 15:52 Scris de ostrovna

» ENGLISH
Mier 28 Mar 2018, 20:52 Scris de Ion

» Eternul feminin
Lun 26 Mar 2018, 13:48 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
curiozitati Vremea padure Literatura Limba 1918 drumetie mediu muzica_traditionala problema taieri istorie maxime politica Când sibiu Patapievici Popasul romana brasov 1 google internet comment-143 23 reclame
Iulie 2018
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
aurora

Numarul mesajelor : 6983
Varsta : 67
Localizare : Hd România
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Joi 17 Dec 2009, 23:35

@zuum a scris:
Anul asta, pentru prima oara, Zuum si Zuuma pleaca de acasa pe 24 si se intorc pe 28. Destinatia, in munti in Vermont la o cabana cu foc in soba. Anul asta nu carnati, nu sarmale, nu stat in bucatarie, nu colesteroale, nu cadouri, nu pom.

A propos NIMENI nu a trimis nici o poza de pom pentru concurs.

Ce ati patit ?

Si ce veti manca de Craciun?

iar mi-aduc aminte bancul cu Ion si Ana tineri saraci, care s-au "luat" din dragoste...
si cum incalzea Ana mancarea so funny!

Dacă nu putem să fim buni, să încercăm să fim măcar politicoși. ( Nicolae Steinhart )
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 7164
Varsta : 57
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Vin 18 Dec 2009, 00:16

@abbilbal a scris:
noroc! Numa să ai grijă câte "pahare" călugărești torni sub glugă.
De Crăciun am să umblu la damigeană. Imediat ce o să încep să împart, o să constat cât de puțin înseamnă 50 de litri! Laughing Laughing Laughing

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Vin 18 Dec 2009, 00:18

@aurora a scris:
iar mi-aduc aminte bancul cu Ion si Ana tineri saraci, care s-au "luat" din dragoste...
Mai scrie-l o dată, că eu nu-l știu! Very Happy

Numarul mesajelor : 6983
Varsta : 67
Localizare : Hd România
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Vin 18 Dec 2009, 00:29

@Anahoret a scris:
@aurora a scris:
Mai scrie-l o dată, că eu nu-l știu! Very Happy

Ion si Ana, tineri dar saraci, se iubeau cu foc.
Ion zice "hai tu ana sa ne luam..."
Ana, mai inteleapta, zice "da cu ce-om trai?" cu dragoste
Da' ce-om manca? dragoste

iaca se iau, cu acte si cu popa

inchiriaza o camaruta sus-sus la cucurigu, intr-o casa cu scara interioara, cu balustrada lucioasa, fara lift
La amiaza, cand vine ion de la slujba, mare mirare... Ana viiiij pe balustrada pana jo, si iute pe scari in sus,
si iar viiiij pe balustrada-n jos, si iar fuga pana sus, si iar viiiij...
Ion cu mirare o intreaba: "ce faci Ana, draga mea?"
"incalzesc mancarea!"

eat

Dacă nu putem să fim buni, să încercăm să fim măcar politicoși. ( Nicolae Steinhart )
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Vin 18 Dec 2009, 00:49

aplauze so funny!

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Vin 18 Dec 2009, 01:07

Colinde a capella. Sper să vă placă.

Numarul mesajelor : 8490
Varsta : 53
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Vin 18 Dec 2009, 12:02

@zuum a scris:
Anul asta, pentru prima oara, Zuum si Zuuma pleaca de acasa pe 24 si se intorc pe 28. Destinatia, in munti in Vermont la o cabana cu foc in soba. Anul asta nu carnati, nu sarmale, nu stat in bucatarie, nu colesteroale, nu cadouri, nu pom.

A propos NIMENI nu a trimis nici o poza de pom pentru concurs.

Ce ati patit ?

Asa da sarbatori!! Sa simtiti ca e o schimbare!! mwah!

Noi nu impodobim bradul. Fiica e la Cluj in vacanta (desi nu se anunta vacanta, ca profesorul titular care s-a intors din America le-a spus nici sa nu se gandeasca la vacanta). Si fara ea nu impodobesc bradul, ca nici sotul n-are chef. Plus ca in camera unde era loc, acum e depozit, ca la noi in camera mai este pana punem parchetul si spargem pentru o noua usa si zidim pe cea veche. Am fi luat unul verde in ghiveci, dar camerele reci nu sunt nici ele amenajate, asa ca "nu aruncam margaritarele la porci". Wink Sotul voia ceva verde in camera, asa ca am cumparat un bonsai, care nu prea arata a bonsai, ca e cam ciufulit. Eu nu voiam ceva verde in camera, ca deocamdata nu avem spatiu si loc potrivit. Totul trebuie reamenajat. In bucatarie am doua plante.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
dolion

Numarul mesajelor : 22152
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Sam 19 Dec 2009, 20:33

zuum, noi impodobim pomul in ajun; totdeauna asa am facut. Mai ai putintica rabdare, sau e un termen limita?

Numarul mesajelor : 13548
Varsta : 61
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Sam 19 Dec 2009, 22:25

@dolion a scris:
zuum, noi impodobim pomul in ajun; totdeauna asa am facut. Mai ai putintica rabdare, sau e un termen limita?

Da si eu tot in ajun:)
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Sam 19 Dec 2009, 22:45

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Dum 20 Dec 2009, 17:00

Textul de mai jos l-am primit astăzi pe mail. Este așa, cam telenovelistic, însă dacă tot ne apropiem de Crăciun, de ce n-am asculta (citi) și povești frumoase?

Un tânăr preot și soția lui, trimiși la prima lor parohie, ajung acolo într-o zi de octombrie și constată că biserica este într-o stare deplorabilă... Plini de entuziasm, își propun să o restaureze pana în Ajunul Crăciunului, când vor să organizeze prima slujbă...

Muncesc din greu, repară pereții, tâmplăria, refac picturile, curăță și... termină totul pe 18 decembrie! Pe 19 însă începe o vijelie cumplită, care desprinde o bucată din acoperiș, iar apa scursă le distruge o porțiune mare dintr-un perete lateral... Întristat că trebuie să amâne slujba de inaugurare, preotul pleacă spre casă, dar pe drum se oprește la o licitație în scopuri caritabile și acolo îi atrage atenția o față de masă brodată, de o mare finețe, care avea în mijloc o cruce; își dă seama că are exact dimensiunea porțiunii de perete avariat, o cumpără și se întoarce la biserică. Între timp începuse să ningă, iar în stație zărește o doamnă în vârstă care tocmai pierduse autobuzul. O invită să-l aștepte pe următorul în biserică, iar el începe sa fixeze fața de masă pe peretele avariat. Doamna așteaptă absentă într-un colț; deodată își ridică ochii și, șocată, îl întreabă pe preot de unde are fața de masă cu inițialele ei (EBG)... Îi povestește apoi că ea o brodase în Austria în urmă cu 35 de ani, în timpul războiului. La venirea naziștilor e nevoită să plece în grabă și-și lasă în urmă soțul, care este arestat și trimis în lagăr... e ultima dată că-l mai vede... Impresionat, preotul vrea să-i returneze fața de masă, dar ea îi spune că e mai bine să rămână în biserică... Tot ceea ce poate să facă este să o conducă pe doamna întristată acasă...

Slujba de inaugurare a bisericii reușește de minune, iar la sfârșit preotul își conduce spre ieșire noii enoriași; când revine observă pe un scaun un domn în vârstă cu ochii pironiți pe fața de masă... Bărbatul îi povestește îndurerat că fața de masă fusese brodată de soția lui, care dispăruse pe timpul ocupației naziste și pe care o credea moartă... Preotul îl roagă să-l însoțească într-o scurtă plimbare cu mașina și îl duce la domiciliul bătrânei doamne, unde asistă la cea mai impresionantă revedere de Crăciun...

Numarul mesajelor : 8490
Varsta : 53
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Lun 21 Dec 2009, 11:36

@Anahoret a scris:
Textul de mai jos l-am primit astăzi pe mail. Este așa, cam telenovelistic, însă dacă tot ne apropiem de Crăciun, de ce n-am asculta (citi) și povești frumoase?

Un tânăr preot și soția lui, trimiși la prima lor parohie, ajung acolo într-o zi de octombrie și constată că biserica este într-o stare deplorabilă... Plini de entuziasm, își propun să o restaureze pana în Ajunul Crăciunului, când vor să organizeze prima slujbă...

Muncesc din greu, repară pereții, tâmplăria, refac picturile, curăță și... termină totul pe 18 decembrie! Pe 19 însă începe o vijelie cumplită, care desprinde o bucată din acoperiș, iar apa scursă le distruge o porțiune mare dintr-un perete lateral... Întristat că trebuie să amâne slujba de inaugurare, preotul pleacă spre casă, dar pe drum se oprește la o licitație în scopuri caritabile și acolo îi atrage atenția o față de masă brodată, de o mare finețe, care avea în mijloc o cruce; își dă seama că are exact dimensiunea porțiunii de perete avariat, o cumpără și se întoarce la biserică. Între timp începuse să ningă, iar în stație zărește o doamnă în vârstă care tocmai pierduse autobuzul. O invită să-l aștepte pe următorul în biserică, iar el începe sa fixeze fața de masă pe peretele avariat. Doamna așteaptă absentă într-un colț; deodată își ridică ochii și, șocată, îl întreabă pe preot de unde are fața de masă cu inițialele ei (EBG)... Îi povestește apoi că ea o brodase în Austria în urmă cu 35 de ani, în timpul războiului. La venirea naziștilor e nevoită să plece în grabă și-și lasă în urmă soțul, care este arestat și trimis în lagăr... e ultima dată că-l mai vede... Impresionat, preotul vrea să-i returneze fața de masă, dar ea îi spune că e mai bine să rămână în biserică... Tot ceea ce poate să facă este să o conducă pe doamna întristată acasă...

Slujba de inaugurare a bisericii reușește de minune, iar la sfârșit preotul își conduce spre ieșire noii enoriași; când revine observă pe un scaun un domn în vârstă cu ochii pironiți pe fața de masă... Bărbatul îi povestește îndurerat că fața de masă fusese brodată de soția lui, care dispăruse pe timpul ocupației naziste și pe care o credea moartă... Preotul îl roagă să-l însoțească într-o scurtă plimbare cu mașina și îl duce la domiciliul bătrânei doamne, unde asistă la cea mai impresionantă revedere de Crăciun...

Tot ce se poate!!
Am vazut acum vreo doua saptamani un documentar despre reintalnirile de dupa razboi. Atata au suferit oamenii aia, ca aveau parte de multe coincidente fericite! flower
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22402
Varsta : 59
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Dum 05 Dec 2010, 01:38

Încă de pe acum stiu că nu vom mai merge niciunde.
Crăciunul îl vom consuma acasă, alături de copii si cele două nepoate.
Revelionul, la fel.

Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Dum 05 Dec 2010, 10:00

Cu exceptia citorva zile de dupa Craciun si Revelion, vom sarbatori si noi acasa, alaturi de prieteni si intreaga familie thumb_yello santa .

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Dum 05 Dec 2010, 20:25

Tinand cont ca anul acesta a fost sarac in zile libere, nici Craciunul, nici Anul nou nu ne ofera posibilitatea plecarii prea departe de casa. Asa ca vom patrece "batraneste", la gura sobei, "hranindu-ne" cu amintiri (ca porc nu tai!!!).

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Dum 05 Dec 2010, 20:46

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Dum 05 Dec 2010, 20:47

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Dum 05 Dec 2010, 20:48

De Craciun toate drumurile duc spre casa . - Marjorie Holmes

Cine nu are Craciunul in adancul inimii sale, nu il va gasi niciodata sub un brad de Craciun. - Roy L. Smith

Cel mai frumos cadou adus sub un brad de Craciun: o familie fericita unita prin iubire si afectiune . - Burton Hillis

Numarul mesajelor : 630
Localizare : brasov
Data de inscriere : 25/11/2010

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Dum 05 Dec 2010, 20:56

Asa e .Craciunul e o sarbatoare a familiei! santa talking

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Joi 30 Dec 2010, 11:10

Pregatirile pentru petrecerea de Revelion sunt in toi la New York in celebra Times Square. Nici anul acesta nu va lipsi globul urias din care vor curge la miezul noptii, cand se trece in Anul Nou, tone de confetti, scrie Euronews.

Ca o noutate, la Revelionul de anul acesta petrecaretii sunt invitati sa arunce la gunoi amintirile urate din 2010. Asa ca in centrul metropolei a fost adus un container urias. Organizatorii evenimentului s-au gandit ca este un prilej bun ca oamenii sa scape de tot ce le-a daunat in anul ce tocmai se incheie.

La loc de cinste e si zidul dorintelor, care a devenit deja neincapator pentru miile de biletele.

Din 1904, New York-ul s-a impus drept capitala Noului An.

Un milion de oameni vin din toate colturile planetei sa sarbatoreasca aici trecerea in noul an, iar un miliard de oameni din toata lumea urmaresc la televizor Revelionul de poveste din Times Square.

Zapada din belsug la New York.

Ninsorile abundente erau cat pe ce sa dea peste cap planurile turistilor. La New York stratul de zapada a depasit jumatate de metru. Metropola americana a fost acoperita cu un strat consistent de zapada in urma cu trei zile, iar traficul aerian a fost dat peste cap.

Peste 100 de milioane de dolari sunt pierderile suportate de companiile aeriene care au fost nevoite sa anuleze numeroase curse, scrie BBC. Trei aeroporturi din New York - JFK, La Guardia siNewark Liberty International Airport si de asemenea Logan si Philadelphia International din Boston au fost redeschise luni seara.

Sursa: Evenimentul Zilei - (Oana Tepes Greurus)

Numarul mesajelor : 1568
Data de inscriere : 28/10/2010

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Sam 01 Ian 2011, 09:21

Sarbatorile de iarna noi le petrecem in familie: fie noi, cei ai casei, fie prieteni dragi si apropiati alaturi de noi, deci, o familie mai mare.
Craciunul este cumva mai frenetic. Poate rosul cel mult din reclame, poate contrastul cald-rece, eventual zapada, poate bucatele mai deosebite , ma insufletesc si ma fac sa intineresc. Caut febril cadourile cele mai potrivite pentru cei carora le voi darui si, daca nu ma atrage ceva, nu o sa-l iau. Criteriile de alegere nu au legatura cu banii, doar cu persoana caruia ii este destinat darul si cu ceea ce simt eu in legatura cu acesta persoana. Intre cadouri intra si dulciuri si bauturi de casa, productie proprie.Masa de ajun si din ziua Craciunului se face in casa unuia dintre noi, nu la local. E regula. Colindele nu lipsesc.
Dupa Craciun, poate unde imediat incep lucrul in ritm destul de intens...vine un sentiment de relativa tristete, de introspectie. Gindurile mele merg la planurile, realizarile si esecurile anului ce va sa treaca.De regula, petrecerea revelionului este preocuparea celorlalti din familie, care au si concediu inca, asa ca eu contribui doar cu prezenta. Masa poate fi de data asta si la un local, si in alte locuri decit Romania sau domiciliul, prilej de reintilnire cu prieteni dragi si indepartati ca spatiu.
Si uite asa..am incalecat pe-o sa si v-am spus eu o poveste a petrecerilor mele de iarna.
La anul si la multi ani!

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Sam 01 Ian 2011, 10:37

Frumos spus si frumoasa petrecerea!

Numarul mesajelor : 1568
Data de inscriere : 28/10/2010

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Sam 01 Ian 2011, 11:16

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Sam 01 Ian 2011, 17:06

Revelioanele de altădată

Revista „Voiaj“ din 1934, recomandă, pentru un Revelion de vis, stațiunile de pe Valea Prahovei. Hotelurile din Sinaia, „unul din occidentalele noastre locuri de recreere și distracție”. Era recomandată „pârtia de bob a Sinaei, una din cele mai bune din Europa. Despre Brașov se spunea că este „un Saint-Moritz al nostrum”. Hotelurile recomandate erau: Coroana, Boulevard, Continental. Restaurante: Transivania, Coroana, Europa. Transportul în oraș este efectuat de autobuze taxi și de tramvaie cu aburi.

Stațiunile de munte.

O săptămână pe Valea Prahovei costa, cel mult, 1.500 lei, conform revistei „Voiaj“ din 1934. La fel costa și „o săptămână în Brașov cu excursiuni, distracții etc.” Mai erau precizate și: taxa pentru telefon public: 10 lei, iar la hoteluri și restaurante „bacșișul este de 10 la sută“. De asemenea, reducerile pentru transportul feroviar erau însemnate în timpul sezonului: „Regia autonomă a căilor ferate de transport acordă pentru stațiunile de iarnă o reducere de 20 la sută din tariful general, la ducere și la înapoiere, în intervalul dela 1 Decembrie și până la 1 Martie 1934“.

Discursul regal.

La sărbătorirea Revelionului ’38-’39, în plină dictatură regală, toate ziarele aveau pe prima pagină discursul către țară al Măriei Sale Regele Carol al II-lea. Ziarul „Universul” scrie despre serbarea de la Palatul Regal. La același Revelion, muncitorii de la „fabricele D. Mociorniță“, au petrecut în sala de festivități a uzinei din București. După programul artistic pregătit de lucrători, Mociorniță, patronul vestitei fabrici de pielărie și încălțăminte, a rostit o amplă cuvântare și „a împărțit îmbrăcăminte și încălțăminte la ucenicii merituoși și gratificații în numerar la întregul personal din birouri, de la depozitele de vânzare, precum și lucrătorilor fabricilor, în număr de circa 1.200“.

Felicitări pentru depășirea planului.

Odată cu venirea comuniștilor, discursurile de Anul Nou au devenit din ce în ce mai importante. La finalul anului 1978, în noaptea Revelionului, singura televiziune, cea oficială, prezenta înainte de ora 12.00 discursul tovarășului Nicolae Ceaușescu care ura „deplin succes întrecerii socialiste în cel de-al IV-lea an al cincinalului!”. În marea sală a cantinei întreprinderii de autocamioane Steagu’ Roșu, formațiile artistice ale uzinei „felicitau în versuri avântate pe cei care au dat patriei, la sfârșitul unui an bogat în împliniri, 909 autocamioane și autotractoare peste plan“.

Pauza pentru discursul lui Ceaușescu.

Înainte de 1989, în restaurante sau în cluburile fabricilor, la ora 22.00 era deschiderea oficială a Revelionului. Exista permanent, de-a lungul petrecerii, un program artistic cu formații ce întrețineau atmosfera. Preparatele culinare erau tradiționale: sarmale, chiftele, mămăliguță... Se consumau vin și «horincă» de cazan. Bere, mai puțin. Înainte de ora 24.00, se oprea muzica. Era ascultat mesajul conducătorului statului. În marile orașe, la miezul nopții, se trăgeau 12 salve de artilerie.

Chiușoarele, petardele de altădată.

Se foloseau și atunci artificiile, dar foarte rar. Copii din cartiere aveau, în loc de petarde și pocnitori, chiușoare, fabricate din țeavă care erau armate cu catranul de la chibrite. Distracția se încheia în jurul orei 5.00, cu binecunoscuta «Periniță». Toată lumea dansa în cerc și cel aflat în centru alegea pe cineva, cu care se săruta pe obraz, în genunchi, pe o periniță. La sate, tinerii mergeau cu Capra, Plugușorul, Sorcova.

Singura distracție: televizorul

Un Revelion înainte de 1989 înseamna 17 milioane de telespectatori. Nimeni nu concepea să-l petreacă decât în fața televizorului. Adevărata distracție, cel puțin în anii ’70, erau scheciurile TV, susținute în programul TV de revelion de marii actori ai vremurilor: Toma Caragiu, Amza Pelea (Nea Mărin), Puiu Călinescu, Jean Constantin și duetul Stela Popescu – Ștefan Bănică. Scheciurile lui Caragiu, foarte curajoase pentru vremurile de atunci, erau așteptate cu sufletul la gură. Iată câteva astfel de producții celebre de Revelion, avându-l pe Caragiu în rolul principal, pe care nostalgicii de azi le mai pot viziona pe youtube: sorcova adaptată, „Omul cu Șopârla", care vorbea despre delațiunea omniprezentă în societatea de atunci, monologul „Petrecerea continuă”, în care un activist scotea civilii în careu la „periniță”, în vremurile în care Ceaușescu căuta să impună modelul milităros inspirat din Coreea sau sceneta „Fabula”, în care un director comunist încearcă să cenzureze autorul unui material „satiric”.

Brașovul Tău

Numarul mesajelor : 22402
Varsta : 59
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Dum 27 Noi 2011, 23:28

https://www.youtube.com/watch?v=Ano4Vt6Rk0M&feature=related

Văd că cei mai multi petrec sărbătorile în familie, just like me! smile

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   

Sus In jos

Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna