Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Limba română
Mier 18 Iul 2018, 22:28 Scris de Ion

» MAXIME, CUGETĂRI...
Dum 15 Iul 2018, 04:42 Scris de Ciprian

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Sam 14 Iul 2018, 16:06 Scris de dolion

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Sam 14 Iul 2018, 15:54 Scris de dolion

» BANCURI
Joi 12 Iul 2018, 18:29 Scris de Ion

» CAMERA DE WHISKY
Sam 07 Iul 2018, 18:08 Scris de Anahoret

» Invatamant
Vin 06 Iul 2018, 02:20 Scris de Ion

» Chestii funny
Mar 03 Iul 2018, 11:11 Scris de zaraza26

» Casuta din padure
Lun 02 Iul 2018, 14:27 Scris de zaraza26

» Politica se face cu... caricaturi
Dum 10 Iun 2018, 14:44 Scris de Anahoret

» ANUNTURI
Sam 09 Iun 2018, 21:18 Scris de Anahoret

» Educatia în familie
Vin 08 Iun 2018, 14:01 Scris de zaraza26

» Una... Alta... în politică
Mar 05 Iun 2018, 17:59 Scris de Ion

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mar 05 Iun 2018, 07:32 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Lun 04 Iun 2018, 12:13 Scris de zaraza26

» Urari de sarbatori
Vin 13 Apr 2018, 15:52 Scris de ostrovna

» ENGLISH
Mier 28 Mar 2018, 20:52 Scris de Ion

» Eternul feminin
Lun 26 Mar 2018, 13:48 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
Când google Popasul 1918 comment-143 internet padure 1 Patapievici 23 muzica_traditionala Literatura Limba sibiu Vremea maxime reclame problema brasov mediu taieri romana drumetie curiozitati istorie politica
Iulie 2018
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
AutorMesaj
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22402
Varsta : 59
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Mier 31 Dec 2014, 17:45

Anul ăsta am asa sărbători linistite si ce bine e!
Sper să mă mentin pe linia asta până plec „pe celălalt mal”.
Întreaga familie s-a reunit ca de obicei, doar eu cu sotia am ales să stăm acasă în liniste si pace.
A fost o decizie perfect aleasă!

alex andrei

Numarul mesajelor : 252
Varsta : 71
Localizare : colțisorul meu
Data de inscriere : 01/12/2011

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Mier 31 Dec 2014, 21:44

O tradiție - din câte știu eu - unică în țară.
"URSUL" DE LA Ciughes

despre ce anume este vorba?
o ceata de artisti populari care de Anul Nou (mai exact pe 31 dec. si pe 1 ian. merg pe drumurile publice cu "Ursul" iti va spune oricine.
dar acest "urs" e foarte straniu: se joaca cu / in piele de vitel.
cand eram mic tin minte ca i-am propus fluerasului, un unchi de-al meu sa schimbe piele de vitel cu una de us adevarata, asa cum au toti ceilalti dimprejur. la care propunere unchiul mi-a raspuns ca "aceste datini asa le-am primit si tot asa trebuie sa le dam mai departe!"
au trecut de atunci vreo 50 de ani ca sa inteleg cata dreptate avea. si aceasta citind de bello gallico a lui I. Cezar. in aceasta lucrare caizerul romei vorbeste despre o padure hercinica care se intinde de pe la helveti incolo spre est si nord-est atat de mult incat nici dupa 60 de zile de mers pe cal nu-i dai de capat.
tot el scrie ca in aceasta padure sunt animale nemaivazute si nemaiauzite..., intre animalele amintite de autor se afla si "uri" (din lat. urus, uri) mai pe intelesul celor de azi bos primogenitus primogenitus cunoscut la romani mai ales cu numele de bour, bouri; traiesc si oameni ai caror tineri (mai povesteste cezarul) se indeletnicesc cu prinderea si imblanzirea acestor animale, care cu putin sunt mai mici decat un elefant si despre care se spune ca niciodata nu poate fi domesticit, ci va ramane intodeauna un animal salbatic.
ei bine "ursul" de la ciughes, din greseala numit urs, numele lui adevarat fiind bour, nu face altceva decat sa perpetueze sarbatoarea tinerilor care au reusit sa captureze un bour si sa-l poarte in sat cu causul in gura.
din aceasta regiune unde mai traiesc si azi urmasii ciasegilor, s-a raspandit atat corida, cat si rodeo; s-a stilizat jocul "causarilor" (si acesta numit calusari)...
imi pare rau ca in ceea ce am gasit pe youtub nu este piesa completa care sa dea dimensiunea celor de mine spuse: lipsesc "jocul jidanilor" si "al tiganilor", din nefericire si aceste doua jocuri numite eronat: ele aveau intial un singur nume: jocul Itanilor, scris in timp cu i lung "j" si devenit astfel jidan in loc de jtan, fie cu gitan, nume dat de englezi tiganilor pentru ca trecusera prin Egipt.
sa va mai spun ca acum vreo 40-50 de ani aceasta ceata  avea "dobosari" care bateau o doba patrata...? si ce sunet minunat scotea!
pacat! se pare ca datinele se pierd.

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Mier 21 Dec 2016, 18:01

Doi ani în urmă scriam că fac sărbătorile liniștit, acasă (vezi două mesaje mai sus)...
Anul trecut le-am consumat și mai „liniștit”... în spital.
Anul acesta, dacă nu intervine nimic deosebit, o să fiu 3-4 ore în mijlocul familiei, după care mă voi retrage împreună cu soția, la căsuța noastră.
Revelion, pentru mine, nu există.
De fapt, întreaga viață am fost de părere că sărbătorile dau un prilej, fiecăruia de a-și bate joc de propria sănătate, prin exces de orice fel: de băutură, mâncare, zgomot și altele.

Anahoret

Numarul mesajelor : 7164
Varsta : 57
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Joi 22 Dec 2016, 00:04

"Non multa, sed multum!" așa spuneau strămoșii noștri, latinii.
În românește ar veni "Puțin și bun!"
La noi, mâncarea nu prea contează cantitativ. Să zicem că facem ceva nebunii culinare, în sensul că soția stă mai mult prin bucătărie să ne facă nouă mici surprize în farfurii.
Dar atmosfera de sărbătoare contează mult.
Până și colindătorii ăștia de bloc (depaaaaaarte de ce erau colindătorii copilăriei mele) au farmecul lor. Apoi ne mai întâlnim între noi, rubedeniile (adică soacră-mea trece pe la noi că ei, la 85 de ani, îi este mai ușor să vină la Ploiești decât să ajungem noi la Slănic :thumbs down: ). Ne mai aducem aminte de unii și de alții și ne mai sunăm la telefon... Mai trecem pe la prietenii noștri de la Plopeni (fata lor cea mare e născută de Crăciun și e un bun prilej de vizită).
Să zic că devenim un pic mai umani... Razz

Numarul mesajelor : 8490
Varsta : 53
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Mier 04 Ian 2017, 13:15

Eu din ce in ce am redus cheltuielile de sarbatori. Cumpăram de exemplu portocale, ca sunt printre putinele fructe pe care le mananca sotul. Si ramaneam cu ele nemancate, ca pana are el chef, vine Pastele. Stam cu socrul acasa si e ok asa. Si de Craciun, si de revelion. Cand vom fi singuri, sper sa ne organizam altfel. Mai demult ma agitam ca nu mergem nicaieri de revelion, apoi am ales sa las lucrurile sa vina de la sine si sa ma simt eu bine indiferent ce se intampla. In perioada asta de cativa ani cat a fost multa liniste de revelion m-am gandit ce conteaza pentru mine. Important e sa faci ceea ce iti aduce buna dispozitie. Nu mancare, nu aiureli. Ceea ce vrea sufletul. Adica mai nimic. Toate vin de la sine.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
zaraza26

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Mier 04 Ian 2017, 13:16

Emil, ce se mai aude cu calatoria baiatului?
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Dum 08 Ian 2017, 21:42

@zaraza26 a scris:
După calculele inițiale ne așteptam ca băiatul cu familia lui să fie peste Atlantic in Ianuarie și Februarie,
dar datorită condițiilor climaterice au fost nevoiți să amâne plecarea.
Au fost valuri uriașe ce ar fi putut crea prea multe și nedorite peripeții.
Mă bucur că, spre binele lor, au ascultat sfatul nostru.

Se pare că acum vor aștepta să treacă toată luna în curs și o parte din Februarie, după care vor pune pânzele sus.

zaraza26

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   Lun 09 Ian 2017, 12:31

@Emil Condor a scris:
@zaraza26 a scris:
După calculele inițiale ne așteptam ca băiatul cu familia lui să fie peste Atlantic in Ianuarie și Februarie,
dar datorită condițiilor climaterice au fost nevoiți să amâne plecarea.
Au fost valuri uriașe ce ar fi putut crea prea multe și nedorite peripeții.
Mă bucur că, spre binele lor, au ascultat sfatul nostru.

Se pare că acum vor aștepta să treacă toată luna în curs și o parte din Februarie, după care vor pune pânzele sus.

Se pare ca iarna asta e una mai grea si poate si mai capricioasa.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna   

Sus In jos

Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna
Sus 
Pagina 7 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: DIVERTISMENT :: SĂRBĂTORI-
Mergi direct la: